Licensed to University of St. Thomas   HY-TEK's Meet Manager 1/25/2017 07:05 AM
                            UST Invite - 1/20/2017                             
                           University of St. Thomas                            
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Erika Shady                  Concordia-St              8.00  
  2 Steph Kretlow                St. Thomas                8.37  
  3 Breanna Carlson              Jamestown                 8.38  
  4 Sophia Bruckner              Jamestown                 8.46  
  5 Emma Bassier                 St. Thomas                8.62  
  6 Ellie Rowland                St. Thomas                9.39  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Alyssa Faucett               Unattached               27.12   1 
  2 Steph Kretlow                St. Thomas               27.32   2 
  3 Breanna Carlson              Jamestown                27.48   1 
  4 Allie Dugan                  Minnesota                27.56   1 
  5 Rebekah Walter               Unattached               27.85   2 
  6 Sophia Bruckner              Jamestown                28.22   1 
  7 Maddy Kammer                 Minnesota                28.30   1 
  8 Madelaine Rue                Jamestown                29.41   2 
  9 Brienne Roehrich             Jamestown                30.20   1 
 10 Ellie Rowland                St. Thomas               31.80   2 
 11 Susan Loyd                   Unattached               33.14   2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Allie Dugan                  Minnesota              1:00.36  
  2 Kylee Voigt                  Jamestown              1:02.21  
  3 Maddy Kammer                 Minnesota              1:02.26  
  4 Hannah Christenson           Jamestown              1:02.40  
  5 Anna Smith                   St. Thomas             1:04.10  
  6 Susan Loyd                   Unattached             1:16.61  
 
Women 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Titania Markland             Unattached             1:33.67   1 
  2 Val Larson                   Unattached             1:33.90   1 
  3 Sophia Anderson              Unattached             1:35.07   1 
  4 Meleah Biermaier             Unattached             1:35.28   1 
  5 Erin Huls                    Unattached             1:36.29   1 
  6 Annie Haakenstad             Minnesota              1:39.48   2 
  7 Jenna Conzemius              Unattached             1:40.15   2 
  8 Liz Miller                   Minnesota              1:41.40   2 
  9 Kelsey Sather                Minnesota              1:42.13   2 
 10 Kate Bishop                  Minnesota              1:42.90   2 
 11 Natalie Kintop               St. Thomas             1:44.78   3 
 12 Mallory Adamson              St. Thomas             1:45.10   3 
 13 Keely Smith                  St. Thomas             1:46.12   3 
 14 Nicole Tekipee               St. Thomas             1:47.70   3 
 15 Erica Olson                  St. Thomas             1:48.05   3 
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Abby Kohut-Jackson           Unattached             2:17.45  
  2 Abby Lange                   Minnesota              2:18.22  
  3 Elyse Prescott               Unattached             2:19.07  
  4 Kelli Schmidt                Unattached             2:20.06  
  5 Ally Smith                   Minnesota              2:22.52  
  6 Rachel Wians                 Minnesota              2:23.73  
  7 Carly Barton                 St. Thomas             2:24.68  
  8 Morgan Dammann               St. Thomas             2:26.15  
  9 Sarah Werking                Unattached             2:29.25  
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Laura Werking                Minnesota              3:18.87  
  2 Kaylee Fickle                Crown                  3:41.01  
 
Women 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lindsey Greenlund            Unattached             5:05.59   1 
  2 Melissa Agnew                Twin Cities TC         5:06.30   1 
  3 Molly Eastman                Minnesota              5:09.57   1 
  4 Kayla Janto                  St. Thomas             5:11.24   1 
  5 Jenny Walz                   St. Thomas             5:16.00   1 
  6 Carli Schulz                 Minnesota              5:20.20   1 
  7 Rachel Hall                  Unattached             5:21.86   1 
  8 Abby Kargol                  Minnesota              5:21.99   1 
  9 Megan Flanagan               Minnesota              5:23.61   1 
 10 Ali Glassbrenner             St. Thomas             5:25.03   1 
 11 Haley Rasmussen              Minnesota              5:25.73   1 
 12 Amber Posner                 Jamestown              5:34.78   2 
 13 Caitie Ryan                  St. Thomas             5:36.69   2 
 14 Victoria Simones             St. Thomas             5:39.67   2 
 15 Jenny Launder                St. Thomas             5:42.71   2 
 16 Julia Giefer                 St. Thomas             5:42.93   2 
 17 Allison Foster               Jamestown              5:52.34   2 
 18 Lindi Chadwick               Jamestown              5:57.87   2 
 19 Helen Roach                  St. Thomas             5:58.77   2 
 20 Mackenzie Nelson             Crown                  6:07.83   2 
 21 Kaylee Fickle                Crown                  6:19.44   2 
 22 Rose Brakob                  St. Thomas             6:25.19   2 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mgan Hasz                    Unattached             9:43.50  
  2 Bethany Hasz                 Unattached             9:45.76  
  3 Alex Fossum                  St. Thomas            10:18.52  
  4 Melissa Agnew                Twin Cities TC        10:31.06  
  5 Kiley Green                  Run N Fun             10:39.72  
  6 Bridget McGivern             St. Thomas            10:44.23  
  7 Emily Castanias              Minnesota             10:44.25  
  8 Sara Ness                    St. Thomas            10:50.03  
  9 Melissa Marsh                St. Thomas            10:58.03  
 10 Madeline Brighouse Gluec     Minnesota             11:15.17  
 11 Amber Posner                 Jamestown             11:17.84  
 12 Megan Gossfeld               St. Thomas            11:18.25  
 13 Molly Clarke                 St. Thomas            11:18.57  
 14 Allison Foster               Jamestown             11:37.34  
 15 Lindi Chadwick               Jamestown             12:05.75  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ashley Ramacher              Unattached                9.23q  2 
  2 Brielle Bierman              St. Thomas                9.77q  2 
  3 Hannah Arason                Unattached                9.90q  1 
  4 Kaiann Arellano              Jamestown                10.19q  1 
  5 Madelaine Rue                Jamestown                10.24q  2 
  6 Jordan Sifferle              St. Thomas               10.26q  1 
  7 Brienne Roehrich             Jamestown                10.65q  1 
  8 Wakpor Ighovojah             Concordia-St             11.04q  1 
  9 Erica Young                  Concordia-St             11.36   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ashley Ramacher              Unattached                9.32  
  2 Kaiann Arellano              Jamestown                 9.50  
  3 Brielle Bierman              St. Thomas                9.68  
  4 Wakpor Ighovojah             Concordia-St              9.69  
  5 Madelaine Rue                Jamestown                10.10  
  6 Jordan Sifferle              St. Thomas               10.12  
  7 Brienne Roehrich             Jamestown                10.71  
  8 Hannah Arason                Unattached               13.63  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     3:52.97  
     1) Erin Huls                       2) Titania Markland               
     3) Meleah Biermaier                4) Sophia Anderson                
  2 Unattached  'B'                                     4:09.77  
     1) Val Larson                      2) Maddie Gourley                 
     3) Hannah Arason                   4) Ashley Ramacher                
  3 Jamestown  'A'                                      4:12.32  
     1) Hannah Christenson              2) Kaiann Arellano                
     3) Julia Johnson                   4) Kylee Voigt                    
  4 St. Thomas (Minn.)  'A'                             4:13.87  
     1) Anna Smith                      2) Brielle Bierman                
     3) Catherine Hegedus               4) Natalie Kintop                 
  5 St. Thomas (Minn.)  'B'                             4:28.94  
     1) Emma Bassier                    2) Erica Olson                    
     3) Nicole Tekipee                  4) Keely Smith                    
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Gretchen Feilen              Concordia-St             1.66m    5-05.25 
  2 Kalle Burney                 Concordia-St            J1.66m    5-05.25 
  3 Grace Bordson                St. Thomas               1.63m    5-04.25 
  4 Kaiann Arellano              Jamestown                1.60m    5-03.00 
  5 Mariah Terharr               St. Thomas               1.55m    5-01.00 
  6 Wakpor Ighovojah             Concordia-St            J1.55m    5-01.00 
  7 Sidney Severson              St. Thomas              J1.55m    5-01.00 
  8 Marianna Kramer              Concordia-St            J1.55m    5-01.00 
  9 Matilda McFerson             St. Thomas               1.50m    4-11.00 
 10 Mari De La Cruz              Crown                   J1.50m    4-11.00 
 11 Erica Young                  Concordia-St             1.45m    4-09.00 
 12 Jordan Sifferle              St. Thomas               1.25m    4-01.25 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Gretchen Feilen              Concordia-St             3.55m   11-07.75 
  2 Marianna Kramer              Concordia-St             3.23m   10-07.00 
  2 Kendall Novak                St. Thomas               3.23m   10-07.00 
  4 Jalia Anderson               St. Thomas               3.08m   10-01.25 
  5 Jordan Sifferle              St. Thomas               2.93m    9-07.25 
  5 Teghan Norman                Concordia-St             2.93m    9-07.25 
  5 Mariah Terharr               St. Thomas               2.93m    9-07.25 
  8 Erika Shady                  Concordia-St             2.78m    9-01.50 
  9 Cara Murdock                 St. Thomas               2.48m    8-01.50 
 10 Anna Hughes                  Concordia-St             2.18m    7-01.75 
 10 Kate Watry                   St. Thomas               2.18m    7-01.75 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hannah Arason                Unattached               5.21m   17-01.25 
  2 Julia Johnson                Jamestown                5.00m   16-05.00 
  3 Kaiann Arellano              Jamestown                4.98m   16-04.25 
  4 Jordan Sifferle              St. Thomas               4.88m   16-00.25 
  5 Ashley Ramacher              Unattached               4.87m   15-11.75 
  6 Elizabeth Russell            St. Thomas               4.64m   15-02.75 
  7 Taylor Quandt                St. Thomas               4.60m   15-01.25 
  8 Jordan Thomas                Jamestown                4.58m   15-00.50 
  9 Brienne Roehrich             Jamestown                4.32m   14-02.25 
 10 Sarah Bruess                 St. Thomas               4.28m   14-00.50 
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Elizabeth Russell            St. Thomas              10.34m   33-11.25 
  2 Julia Johnson                Jamestown               10.30m   33-09.50 
  3 Taylor Quandt                St. Thomas              10.20m   33-05.75 
  4 Jordan Sifferle              St. Thomas              10.00m   32-09.75 
  5 Sarah Bruess                 St. Thomas               9.56m   31-04.50 
  6 Jordan Thomas                Jamestown                9.52m   31-03.00 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Allie Heifort                Minnesota               13.02m   42-08.75 
  2 Libby Lange                  St. Thomas              12.64m   41-05.75 
  3 Rebecca Nord                 Jamestown               10.58m   34-08.50 
  4 Kalle Burney                 Concordia-St            10.31m   33-10.00 
  5 Rebekah Hilgemann            Jamestown               10.23m   33-06.75 
  6 Paulina Haak                 Jamestown                9.95m   32-07.75 
  7 Alicia Weiand                Jamestown                9.63m   31-07.25 
  8 Moira McNally                Jamestown                9.42m   30-11.00 
  9 Jordan Sifferle              St. Thomas               8.98m   29-05.50 
 10 Katie Brandt                 Jamestown                8.13m   26-08.25 
 11 Keisha Prafke                Crown                    7.43m   24-04.50 
 
Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Allie Heifort                Minnesota               15.77m   51-09.00 
  2 Allison Mellin               St. Thomas              15.06m   49-05.00 
  3 Paulina Haak                 Jamestown               14.84m   48-08.25 
  4 Olivia Graham                St. Thomas              14.72m   48-03.50 
  5 Libby Lange                  St. Thomas              13.43m   44-00.75 
  6 Rebecca Nord                 Jamestown               12.04m   39-06.00 
  7 Katie Brandt                 Jamestown               10.64m   34-11.00 
  8 Moira McNally                Jamestown               10.20m   33-05.75 
  9 Alicia Weiand                Jamestown                7.69m   25-02.75 
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Quinton Coleman              Unattached                6.97q  1 
  2 Andrew Ajaluwa               Unattached                7.16q  3 
  3 Colin Duellman               St. Thomas                7.16q  1 
  4 Anthony Ekholm               St. Thomas                7.18q  2 
  5 Jerome Begin                 Unattached                7.20q  2 
  6 Ryan Neville                 St. Thomas                7.24q  2 
  7 Brooks Carroll               St. Thomas                7.25q  2 
  8 Michael Witschen             St. Thomas                7.27q  3 
  9 Luke Bednarkek               St. Thomas                7.33   2 
 10 Daniel Sauro                 St. Thomas                7.36   3 
 11 Michael Hust                 Jamestown                 7.42   1 
 12 Scott Jevne                  St. Thomas                7.44   3 
 13 Brady Carlson                Jamestown                 7.49   1 
 14 Nicholas Guggemos            St. Thomas                7.58   3 
 15 Cameron White                Jamestown                 7.62   2 
 16 Andre Gaubert                St. Thomas                7.65   1 
 17 Christopher Peterson         St. Thomas                7.71   3 
 18 Aba Omot                     Unattached                7.80   3 
 19 Dane Jessen                  Jamestown                 7.93   3 
 20 Elliot Jaye                  St. Thomas                8.09   2 
 21 Trey Widmier                 Crown                     8.13   2 
 
Men 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Quinton Coleman              Unattached                6.97  
  2 Andrew Ajaluwa               Unattached                7.09  
  3 Anthony Ekholm               St. Thomas                7.14  
  4 Ryan Neville                 St. Thomas                7.20  
  4 Brooks Carroll               St. Thomas                7.20  
  6 Colin Duellman               St. Thomas                7.23  
  7 Jerome Begin                 Unattached                7.30  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Witschen             St. Thomas               23.13   1 
  2 Ryan Neville                 St. Thomas               23.20   2 
  3 Chris Mueller                St. Thomas               23.38   2 
  4 Mohamed Malim                St. Thomas               23.42   1 
  5 Daniel Sauro                 St. Thomas               23.58   2 
  6 Ben Gifford                  St. Thomas               23.88   2 
  7 Scott Jevne                  St. Thomas               24.00   3 
  8 Joseph Koegel                St. Thomas               24.02   3 
  9 Colin Duellman               St. Thomas               24.12   4 
 10 Michael Hust                 Jamestown                24.28   1 
 11 Nicholas Guggemos            St. Thomas               24.28   4 
 12 Cameron White                Jamestown                24.63   3 
 13 Luke Bednarkek               St. Thomas               24.66   4 
 14 Andre Gaubert                St. Thomas               24.82   5 
 15 Jordan O'Reilly              St. Thomas               24.91   5 
 16 William Woodward             St. Thomas               25.49   4 
 17 Tyler Greenberg              St. Thomas               25.57   5 
 18 Trey Widmier                 Crown                    27.68   5 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chris Mueller                St. Thomas               50.68   1 
  2 Joshua Prater                St. Thomas               51.53   1 
  3 Alex Kelner                  Unattached               52.01   1 
  4 Clayton Johnson              Unattached               52.21   1 
  5 James Skidmore               St. Thomas               52.45   2 
  6 Ryan Queenan                 St. Thomas               52.60   2 
  7 Matt Baker                   Unattached               52.93   1 
  8 Ben Gifford                  St. Thomas               53.38   2 
  9 Andrew Hornung               Jamestown                53.49   2 
 10 Austin Coates                St. Thomas               53.54   2 
 11 Joseph Koegel                St. Thomas               54.70   3 
 12 Dylan Koening                Jamestown                55.23   3 
 13 Jonah Schoenfelder           St. Thomas               55.62   3 
 14 Josh Wedemeier               Crown                    57.93   3 
 15 Blade Porterfield            Crown                  1:04.07   3 
 
Men 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chris Trotter                Unattached             1:20.52   1 
  2 Mohamed Malim                St. Thomas             1:25.28   1 
  3 Ryan Trapp                   St. Thomas             1:26.08   2 
  4 Samuel Karlson               St. Thomas             1:27.15   1 
  5 Bailey LaChance              St. Thomas             1:27.99   1 
  6 Jess Palyan                  St. Thomas             1:30.16   1 
  7 Chase Graff                  St. Thomas             1:33.79   1 
  8 Kevin Andrews                St. Thomas             1:34.07   2 
  9 Ian Galligan                 Crown                  1:34.08   2 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Allen-Michael Burback        St. Thomas             1:58.36   1 
  2 Karl Wachter                 St. Thomas             1:59.46   1 
  3 Austin Knowlton              St. Thomas             1:59.82   1 
  4 Charlie Jones                St. Thomas             2:00.39   1 
  5 Grant Suttie                 St. Thomas             2:01.58   1 
  6 Collin Kiley                 St. Thomas             2:03.61   2 
  7 Chris Gill                   Unattached             2:03.94   2 
  8 Ryan Garrett                 St. Thomas             2:05.17   2 
  9 Michael Kuhlman              Collegeville TC        2:06.89   1 
 10 Jamison Gray                 Jamestown              2:20.05   2 
 11 Michael Elmhorst             Crown                  2:38.63   2 
 12 Blade Porterfield            Crown                  2:39.50   2 
 
Men 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Matthew Young                Jamestown              4:26.36   1 
  2 Trevor Smith                 St. Thomas             4:28.66   1 
  3 Adam Brandt                  St. Thomas             4:28.97   1 
  4 Mike Ryan                    St. Thomas             4:31.57   1 
  5 Parker Rosenau               St. Thomas             4:32.78   1 
  6 Adam Berkowitz               St. Thomas             4:39.28   1 
  7 Stu Lombardo                 Unattached             4:40.32   1 
  8 Andrew Fritz                 St. Thomas             4:42.50   1 
  9 Spencer Urick                St. Thomas             4:43.60   1 
 10 Daniel Mahota                St. Thomas             4:45.78   1 
 11 Spencer Bergen               Unattached             4:46.73   2 
 12 Kevin Schreiber              St. Thomas             4:47.69   2 
 13 George McGivern              St. Thomas             4:49.96   2 
 14 Ricky Peterson               St. Thomas             4:50.22   2 
 15 Daniel Sampers               Jamestown              4:51.52   1 
 16 Andrew Elliott               St. Thomas             4:53.12   2 
 17 Ian Galligan                 Crown                  5:07.22   2 
 18 Michael Elmhorst             Crown                  5:46.60   2 
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Matthew Young                Jamestown              9:28.65  
  2 Connor Doppler               Unattached            10:01.26  
  3 Daniel Palmer                Jamestown             10:07.40  
  4 Michael Sampers              Jamestown             10:24.33  
  5 Dakota Wagner                Jamestown             10:30.66  
  6 Donavan Moser                Jamestown             10:43.71  
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jerome Begin                 Unattached                8.17q  1 
  2 Connor O'Neill               St. Thomas                8.60q  1 
  3 Matt Baker                   Unattached                8.62q  2 
  4 Dominique Smith              Unattached                8.92q  1 
  5 Austin Coates                St. Thomas                9.09q  1 
  6 Duncan Dahl                  St. Thomas                9.17q  2 
  7 Jacob Gredvig                St. Thomas                9.18q  1 
  8 Jeremiah Thayer              St. Thomas                9.25q  2 
  9 Preston Huddleston           St. Thomas                9.63   2 
 10 Jonah Schoenfelder           St. Thomas                9.82   1 
 11 Adam Rikkers                 St. Thomas                9.93   1 
 12 Jamison Gray                 Jamestown                10.62   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jerome Begin                 Unattached                8.18  
  2 Matt Baker                   Unattached                8.71  
  3 Connor O'Neill               St. Thomas                8.73  
  4 Dominique Smith              Unattached                8.98  
  5 Jacob Gredvig                St. Thomas                9.08  
  6 Austin Coates                St. Thomas                9.13  
  7 Duncan Dahl                  St. Thomas                9.16  
  8 Jeremiah Thayer              St. Thomas               10.22  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. Thomas (Minn.)  'A'                             3:34.09  
  2 St. Thomas (Minn.)  'B'                             3:35.23  
  3 St. Thomas (Minn.)  'C'                             3:38.89  
  4 Jamestown  'A'                                      3:39.53  
     1) Andrew Hornung                  2) Dylan Koening                  
     3) Daniel Sampers                  4) Brady Carlson                  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ben Gucinski                 Unattached               1.88m    6-02.00 
  2 Connor O'Neill               St. Thomas              J1.88m    6-02.00 
  3 Chris Peterson               Jamestown                1.78m    5-10.00 
  4 Joshua Prater                St. Thomas              J1.78m    5-10.00 
  5 Preston Huddleston           St. Thomas              J1.78m    5-10.00 
  6 Eric Udermann                St. Thomas               1.68m    5-06.00 
  7 Kyle Blom                    Concordia-St             1.63m    5-04.25 
  8 Robel Ezana                  Crown                   J1.63m    5-04.25 
 -- Adam Rikkers                 St. Thomas                  NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lucas Cronin                 St. Thomas               4.45m   14-07.25 
  2 Aiden Ritzenthaler           St. Thomas               4.30m   14-01.25 
  3 Michael Bury                 St. Thomas               4.15m   13-07.25 
  4 Evan Keil                    St. Thomas              J4.15m   13-07.25 
  5 Marshall Jeppeson            Concordia-St             4.00m   13-01.50 
  6 Preston Huddleston           St. Thomas               3.85m   12-07.50 
  7 Christopher Peterson         St. Thomas               3.70m   12-01.50 
  8 Jamison Gray                 Jamestown                3.55m   11-07.75 
  9 Jeremiah Thayer              St. Thomas               3.40m   11-01.75 
 -- Bennett Sauve                Jamestown                   NH            
 -- Dominique Smith              Unattached                  NH            
 -- Connor O'Neill               St. Thomas                  NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michael Witschen             St. Thomas               6.98m   22-11.00 
  2 Nicholas Spann               St. Thomas               6.78m   22-03.00 
  3 Jonathan Johnson             Unattached               6.76m   22-02.25 
  4 Joshua Prater                St. Thomas               6.55m   21-06.00 
  5 Connor O'Neill               St. Thomas               6.52m   21-04.75 
  6 Preston Huddleston           St. Thomas               6.44m   21-01.50 
  7 Keith Rogers                 Jamestown                6.29m   20-07.75 
  8 Nicholas Guggemos            St. Thomas               6.27m   20-07.00 
  9 Andrew Ajaluwa               Unattached               5.91m   19-04.75 
 10 Bill Lichliter               St. Thomas               5.90m   19-04.25 
 11 Thomas Gorrilla              St. Thomas               5.85m   19-02.50 
 12 Alex Huff                    Jamestown                5.84m   19-02.00 
 13 Christopher Peterson         St. Thomas              J5.84m   19-02.00 
 14 Cameron White                Jamestown                5.66m   18-07.00 
 15 Jacob Buhl                   St. Thomas               5.55m   18-02.50 
 16 Elliot Jaye                  St. Thomas               5.31m   17-05.25 
 17 Robel Ezana                  Crown                    5.02m   16-05.75 
 18 Jamison Gray                 Jamestown                4.96m   16-03.25 
 19 Dane Jessen                  Jamestown               J4.96m   16-03.25 
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Luke VanZuilen               St. Thomas              12.84m   42-01.50 
  2 John Klun                    St. Thomas              12.45m   40-10.25 
  3 Bill Lichliter               St. Thomas              11.83m   38-09.75 
  4 Jacob Buhl                   St. Thomas              11.60m   38-00.75 
  5 Alex Huff                    Jamestown               11.54m   37-10.50 
  6 Robel Ezana                  Crown                   10.43m   34-02.75 
 -- Nicholas Spann               St. Thomas                FOUL            
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Micah Hausman                St. Thomas              15.52m   50-11.00 
  2 Kieren McKeag                Unattached              15.50m   50-10.25 
  3 Craig Murtha                 St. Thomas              14.91m   48-11.00 
  4 Eric Holst                   St. Thomas              12.80m   42-00.00 
  5 Austin Jochum                St. Thomas              12.76m   41-10.50 
  6 Danhauer David               St. Thomas              12.67m   41-07.00 
  7 Jalen Phoenix                Crown                   12.53m   41-01.50 
  8 Drew Larsen                  Jamestown               12.17m   39-11.25 
  9 Delwin Potter                Jamestown               11.36m   37-03.25 
 10 Preston Huddleston           St. Thomas              11.20m   36-09.00 
 11 Connor O'Neill               St. Thomas              10.83m   35-06.50 
 11 Michael Greene               St. Thomas              10.83m   35-06.50 
 13 Jeremiah Thayer              St. Thomas              10.44m   34-03.00 
 14 Christopher Peterson         St. Thomas               9.76m   32-00.25 
 15 Brian Howard                 Crown                    9.56m   31-04.50 
 16 Isaiah Zepeda                Crown                    9.31m   30-06.50 
 17 Everett Hawk                 Crown                    9.20m   30-02.25 
 18 Adam Rikkers                 St. Thomas               7.40m   24-03.50 
 19 Matthew Ward                 St. Thomas               7.31m   23-11.75 
 
Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jon Nerdal                   Unattached              17.24m   56-06.75 
  2 Aba Omot                     Unattached              16.97m   55-08.25 
  3 Micah Hausman                St. Thomas              16.84m   55-03.00 
  4 Austin Jochum                St. Thomas              16.29m   53-05.50 
  5 Kieren McKeag                Unattached              15.37m   50-05.25 
  6 Eric Holst                   St. Thomas              15.22m   49-11.25 
  7 Craig Murtha                 St. Thomas              14.58m   47-10.00 
  8 Danhauer David               St. Thomas              14.25m   46-09.00 
  9 Michael Greene               St. Thomas              13.71m   44-11.75 
 10 Drew Larsen                  Jamestown               12.74m   41-09.75 
 11 Jalen Phoenix                Crown                   12.18m   39-11.50 
 12 Brian Howard                 Crown                    8.69m   28-06.25 
 13 Everett Hawk                 Crown                    8.58m   28-01.75 
 14 Matthew Ward                 St. Thomas               8.04m   26-04.50 
 -- Delwin Potter                Jamestown                 FOUL