Licensed to University of St. Thomas   HY-TEK's Meet Manager 1/12/2018 09:07 PM
                            The Opener - 1/12/2018                             
                           University of St. Thomas                            
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Briana Berninghaus           Hamline                   8.03Q  4 
  2 Katie Murray                 St. Thomas                8.16Q  2 
  3 Allie Dugan                  Minnesota                 8.19Q  1 
  4 Anika Kling                  St. Scholast              8.22Q  3 
  5 Sammi Argir                  St. Scholast              8.16q  4 
  6 Gabrielle Brown              Hamline                   8.27q  1 
  7 Anna Futterer                Hamline                   8.28q  4 
  8 Liliya Kirkova               St. Catherin              8.32q  3 
  9 Delaney McLoone              St. Thomas                8.35   1 
 10 Katelyn Marciniak            St. Thomas                8.40   4 
 11 Adonya Gray                  Gustavus                  8.47   1 
 12 Allison Stewart              UW River Falls            8.53   3 
 13 Lillie Meakim                St. Olaf                  8.58   3 
 14 Shakhila Islam               St. Catherin              8.59   2 
 15 Emma Bassier                 St. Thomas                8.64   2 
 16 Erin Teichroew               Gustavus                  8.72   2 
 17 Abby Fuchs                   St. Thomas                8.74   3 
 18 Liza Leja                    St. Catherin              8.75   4 
 19 LeAnn Torgerson              UW Superior               8.78   2 
 20 Steph Kretlow                St. Thomas                8.79   2 
 21 Jalia Anderson               St. Thomas                8.79   1 
 22 Quinn O'Connor               St. Thomas                8.80   4 
 23 Sydia Reeves                 St. Catherin              8.90   1 
 24 Samantha Mellin              St. Thomas                8.96   3 
 25 Shanoah Harren               Hamline                   8.98   1 
 26 Marie Morrier                St. Catherin              9.13   2 
 27 Ici Kelley                   St. Catherin              9.30   4 
 
Women 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Briana Berninghaus           Hamline                   7.92  
  2 Katie Murray                 St. Thomas                8.07  
  3 Sammi Argir                  St. Scholast              8.19  
  3 Anika Kling                  St. Scholast              8.19  
  5 Allie Dugan                  Minnesota                 8.20  
  6 Liliya Kirkova               St. Catherin              8.24  
  7 Anna Futterer                Hamline                   8.30  
  8 Gabrielle Brown              Hamline                   8.32  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Katie Murray                 St. Thomas               26.45   1 
  2 Briana Berninghaus           Hamline                  26.60   1 
  3 Katelyn Marciniak            St. Thomas               26.82   1 
  4 Lily Anderson                Gustavus                 27.17   2 
  5 Liliya Kirkova               St. Catherin             27.37   2 
  6 Katie Elstad                 St. Olaf                 27.58   2 
  7 Valerie Rowe                 UW Superior              27.80   1 
  8 Abigail Van Goethem          Hamline                  28.05   4 
  9 Delaney McLoone              St. Thomas               28.15   4 
 10 Mikaela Shepard              UW Superior              28.20   3 
 11 Matilda McFerson             St. Thomas               28.21   5 
 12 Jordan Walls                 Hamline                  28.23   5 
 13 Lillie Meakim                St. Olaf                 28.35   3 
 14 Erin Teichroew               Gustavus                 28.62   5 
 15 Steph Kretlow                St. Thomas               28.65   3 
 16 Nia Ford                     Hamline                  28.72   4 
 17 Emma Bassier                 St. Thomas               28.74   6 
 18 Kristy Dellwo                Hamline                  28.83   2 
 19 Jalia Anderson               St. Thomas               28.90   7 
 20 Allison Stewart              UW River Falls           29.02   4 
 21 Emily Lincoln                Hamline                  29.09   8 
 22 Samantha Mellin              St. Thomas               29.19   7 
 23 Beth Parlin                  Hamline                  29.49  11 
 24 Shakhila Islam               St. Catherin             29.54  11 
 25 Elizabeth Muench             St. Thomas               29.62   6 
 26 Elizabeth Axberg             St. Catherin             29.67   9 
 27 Lindsay Steiger              Hamline                  29.74   7 
 28 Liza Leja                    St. Catherin             29.76   5 
 29 Hayli Marquette              St. Olaf                 29.78   8 
 30 Quinn O'Connor               St. Thomas               29.89   9 
 31 Kate Schwerman               UW Superior              29.97   3 
 32 Mellissa Clarke              Hamline                  30.21   6 
 33 DeAnna Giles                 Gustavus                 30.27   9 
 34 Michaela Howk                St. Thomas               30.28  10 
 35 Alanna Grant                 UW River Falls           30.46   7 
 36 Olivia Kressler              Hamline                  30.99   8 
 37 Sydia Reeves                 St. Catherin             31.38   9 
 38 Shanoah Harren               Hamline                  31.47  11 
 39 Ici Kelley                   St. Catherin             31.96  10 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lily Anderson                Gustavus               1:01.56   1 
  2 Mallory Adamson              St. Thomas             1:02.16   1 
  3 Anna Smith                   St. Thomas             1:04.08   2 
  4 Keely Smith                  St. Thomas             1:04.25   2 
  5 Kristy Dellwo                Hamline                1:04.93   1 
  6 Megan Hill                   Gustavus               1:05.09   1 
  7 Elizabeth Axberg             St. Catherin           1:05.94   2 
  8 LeAnn Torgerson              UW Superior            1:06.26   1 
  9 Rachael Follestad            Gustavus               1:08.71   2 
 10 Elizabeth Muench             St. Thomas             1:09.16   2 
 11 Michaela Howk                St. Thomas             1:09.73   2 
 
Women 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hannah Helstad               St. Thomas             1:39.57   2 
  2 Paige Cater                  St. Thomas             1:43.31   2 
  3 Christine Rohlf              St. Thomas             1:45.08   2 
  4 Olivia Thielen               St. Thomas             1:46.05   2 
  5 Carly Scheuerman             St. Thomas             1:46.15   2 
  6 Emily Namyst                 St. Scholast           1:57.41   2 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kelsey Sather                Minnesota              2:23.14   1 
  2 Kelli Praska                 UW Superior            2:26.58   1 
  3 Lydia Hayes                  Gustavus               2:27.94   1 
  4 Kourtney Kulseth             Gustavus               2:28.47   1 
  5 Marie Morrier                St. Catherin           2:32.07   2 
  6 Josie Blake                  Gustavus               2:33.77   2 
  7 Elizabeth Whitcomb           Gustavus               2:34.20   1 
  8 Haley Anderson               Gustavus               2:36.22   1 
  9 Kathleen Miles               Hamline                2:40.62   2 
 10 Emma Deutsch                 UW River Falls         2:46.26   2 
 11 Mackenzie Schoustra          St. Olaf               2:48.16   2 
 12 Elizabeth Uribe              Gustavus               2:51.40   2 
 13 Madeleine Wagner Sherer      St. Olaf               2:52.04   2 
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Annika Halverson             Bethel                 3:07.28  
  2 Lydia Herath                 Bethel                 3:19.81  
  3 Michelle Perri               St. Catherin           3:28.05  
  4 Rachael Bentley              St. Olaf               4:04.17  
 
Women 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lindsey Greenlund            Minnesota              5:04.98   1 
  2 Molly Eastman                Minnesota              5:05.78   1 
  3 Carissa Dock                 Minnesota              5:05.90   1 
  4 Anastasia Korzenowski        Minn Unatt             5:08.76   1 
  5 Kelli Schmidt                Minnesota              5:10.34   1 
  6 Tate Sweeney                 Minn Unatt             5:14.24   1 
  7 Jordan Lutz                  St. Olaf               5:20.49   2 
  8 Jena Moody                   St. Olaf               5:22.59   2 
  9 Abigail Fours                Unattached             5:26.05   2 
 10 Lisa Fisher                  St. Olaf               5:27.38   2 
 11 Bryony Hawgood               St. Olaf               5:29.44   2 
 12 Mary Naas                    St. Olaf               5:29.70   2 
 13 Emily Klatt                  UW River Falls         5:29.92   2 
 14 Katie Spray                  St. Olaf               5:35.65   3 
 15 Ellie Nelson                 Bethel                 5:42.37   2 
 16 Bryana Waage                 St. Catherin           5:43.54   3 
 17 Lindsay Johnson              Bethel                 5:43.65   2 
 18 Kelly Segura                 Bethel                 5:44.51   2 
 19 Megan Rossman                St. Olaf               5:50.46   3 
 20 Julia Clark                  St. Catherin           5:52.33   3 
 21 Sara Miller                  St. Thomas             5:56.85   3 
 22 Laura Luttio                 Bethel                 6:00.64   3 
 23 Ellen Kemp                   St. Olaf               6:11.67   3 
 24 Rachel Hoober                St. Olaf               6:14.60   3 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Elyse Prescott               Minnesota             10:05.36q 
  2 Courtney Alama               Minnesota             10:05.71q 
  3 Jaycie Thomsen               Minn Unatt            10:12.98q 
  4 Ally Smith                   Minnesota             10:13.52q 
  5 Olivia Hummel                Minn Unatt            10:15.15q 
  6 Sarah Klecker                Minnesota             10:21.86q 
  7 Emily Betz                   Minnesota             10:23.05q 
  8 Zetta Mason                  Minnesota             10:28.92q 
  9 Linsey Tolkkinen             UW River Falls        10:38.68  
 10 Maria Eastman                Minn Unatt            10:41.70  
 11 Bit Klecker                  Minn Unatt            11:00.14  
 12 Sarah Werking                Minnesota             11:01.14  
 13 Nikki Jurik                  UW River Falls        11:15.72  
 14 Lauren Markowski             St. Olaf              11:17.32  
 15 Holly Gordon                 St. Olaf              11:20.41  
 16 Daisy Richmond               St. Olaf              11:24.35  
 17 Alaina Manthey               UW Superior           12:45.30  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Gabrielle Brown              Hamline                   9.36Q  2 
  2 Brielle Bierman              St. Thomas                9.43Q  3 
  3 Anna Futterer                Hamline                   9.49Q  1 
  4 Laura Eischens               St. Thomas                9.45q  3 
  5 Mackenzie Schoustra          St. Olaf                  9.59q  2 
  6 Gabby Mele                   Hamline                   9.93q  1 
  7 Paige Woldt                  St. Olaf                  9.97q  1 
  8 Mikaela Shepard              UW Superior              10.01q  2 
  9 Nia Ford                     Hamline                  10.16   2 
 10 Emily Lincoln                Hamline                  10.26   1 
 11 Elsie Lundquist              St. Catherin             10.34   2 
 12 Beth Parlin                  Hamline                  10.36   1 
 13 Ashley Kosloski              St. Scholast             10.47   3 
 14 Mellissa Clarke              Hamline                  10.57   2 
 15 Valerie Rowe                 UW Superior              10.58   3 
 16 Laura Kammer                 St. Olaf                 10.67   3 
 17 Rachel Studer                Gustavus                 10.69   2 
 18 Jenna Rieth                  Gustavus                 10.86   1 
 19 Jordan Schwakopf             Gustavus                 11.03   3 
 20 Taylor Thompson              Gustavus                 11.11   2 
 21 Lori Erlandson               St. Olaf                 11.21   1 
 22 Kiersten Olson               St. Scholast             11.50   3 
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Gabrielle Brown              Hamline                   9.24  
  2 Brielle Bierman              St. Thomas                9.42  
  3 Anna Futterer                Hamline                   9.45  
  4 Mackenzie Schoustra          St. Olaf                  9.53  
  5 Mikaela Shepard              UW Superior               9.84  
  6 Paige Woldt                  St. Olaf                  9.90  
  7 Gabby Mele                   Hamline                   9.98  
 
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                              Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 St. Scholastica  'A'                                1:49.84q 
     1) Sammi Argir                     2) Anika Kling                    
     3) Katelyn Leiden                  4) Breanna Shofner                
  2 Gustavus Adolphus  'A'                              1:59.09q 
     1) Adonya Gray                     2) Taylor Thompson                
     3) Rachel Studer                   4) Erin Teichroew                 
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 St. Thomas (Minn.)  'A'                             4:13.28  
     1) Anna Smith                      2) Brielle Bierman                
     3) Keely Smith                     4) Hannah Helstad                 
  2 Gustavus Adolphus  'A'                              4:19.10  
     1) Lily Anderson                   2) Lydia Hayes                    
     3) Megan Hill                      4) Haley Anderson                 
  3 St. Thomas (Minn.)  'B'                             4:21.91  
     1) Carly Scheuerman                2) Paige Cater                    
     3) Olivia Thielen                  4) Christine Rohlf                
  4 Gustavus Adolphus  'B'                              4:31.49  
     1) Elizabeth Whitcomb              2) Josie Blake                    
     3) Rachael Follestad               4) Kourtney Kulseth               
  5 St. Olaf  'A'                                       4:32.60  
     1) Lisa Fisher                     2) Katie Elstad                   
     3) Jessica Bentley                 4) Hayli Marquette                
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Grace Bordson                St. Thomas               1.60m    5-03.00 
  2 Matilda McFerson             St. Thomas               1.55m    5-01.00 
  3 Elizabeth Peterson           Hamline                 J1.55m    5-01.00 
  4 Kendall Novak                St. Thomas               1.50m    4-11.00 
  5 Katie Elstad                 St. Olaf                 1.40m    4-07.00 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kendall Novak                St. Thomas               3.36m   11-00.25 
  2 Jalia Anderson               St. Thomas               3.05m   10-00.00 
  3 Valerie Rowe                 UW Superior              2.90m    9-06.25 
  4 Melissa Geisenhof            St. Scholast             2.75m    9-00.25 
  4 Jenna Rieth                  Gustavus                 2.75m    9-00.25 
  6 Kaylie King                  St. Scholast             2.60m    8-06.25 
  6 Corinna Brown Ton            St. Olaf                 2.60m    8-06.25 
 -- Olivia Kressler              Hamline                     NH            
 -- Prabhjot Singh               Gustavus                    NH            
 -- Macaela Rudeck               St. Scholast                NH            
 -- Jordan Walls                 Hamline                     NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Danielle Zwiefelhofer        Hamline                  5.19m   17-00.50 
  1 Alyssa Faucett               Minnesota                5.19m   17-00.50 
  3 Laura Eischens               St. Thomas               5.16m   16-11.25 
  4 Abigail Van Goethem          Hamline                  5.03m   16-06.00 
  5 Anika Kling                  St. Scholast             4.96m   16-03.25 
  6 Sammi Argir                  St. Scholast             4.83m   15-10.25 
  6 Elsie Lundquist              St. Catherin             4.83m   15-10.25 
  8 Megan Zurbay                 St. Thomas               4.70m   15-05.00 
  8 Breanna Shofner              St. Scholast             4.70m   15-05.00 
 10 DeAnna Giles                 Gustavus                 4.51m   14-09.75 
 11 Katelyn Leiden               St. Scholast             4.45m   14-07.25 
 12 Kate Schwerman               UW Superior              4.42m   14-06.00 
 13 Taylor Quandt                St. Thomas               4.41m   14-05.75 
 14 Marie Morrier                St. Catherin             4.30m   14-01.25 
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Breanna Shofner              St. Scholast            10.50m   34-05.50 
  2 Paige Woldt                  St. Olaf                10.43m   34-02.75 
  3 Elsie Lundquist              St. Catherin             9.84m   32-03.50 
  3 Taylor Quandt                St. Thomas               9.84m   32-03.50 
  5 DeAnna Giles                 Gustavus                 9.69m   31-09.50 
  6 Lindsay Steiger              Hamline                  9.59m   31-05.75 
  7 Megan Zurbay                 St. Thomas               9.54m   31-03.75 
  8 Mellissa Clarke              Hamline                  9.45m   31-00.00 
  9 Madeline McDermott           Gustavus                 9.41m   30-10.50 
 10 Katelyn Leiden               St. Scholast             9.31m   30-06.50 
 11 Erin Teichroew               Gustavus                 8.74m   28-08.25 
 12 Melissa Geisenhof            St. Scholast             8.18m   26-10.00 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tess Keyzers                 Minn Unatt              13.61m   44-08.00 
  2 Erin Dunning                 Minn Unatt              12.62m   41-05.00 
  3 Jessie Juenemann             Hamline                 12.28m   40-03.50 
  4 Savanna Keiser               Hamline                 11.33m   37-02.25 
  5 Jessica Bentley              St. Olaf                11.21m   36-09.50 
  6 Natalie St.Marie             St. Scholast            10.60m   34-09.50 
  7 Laura Eischens               St. Thomas              10.07m   33-00.50 
  8 Katherine LeClair            St. Olaf                 9.21m   30-02.75 
  9 Mikayla Solberg              St. Scholast             7.82m   25-08.00 
 
Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tess Keyzers                 Minn Unatt              18.73m   61-05.50 
  2 Erin Dunning                 Minn Unatt              15.71m   51-06.50 
  3 Abigail Bakken               UW River Falls          14.54m   47-08.50 
  4 Kiana Verdugo                Hamline                 14.19m   46-06.75 
  5 Natalie St.Marie             St. Scholast            13.92m   45-08.00 
  6 Makenzie Fiedler             Hamline                 12.91m   42-04.25 
  7 Kaylea Hoenigschmidt         St. Catherin            12.08m   39-07.75 
  8 Nyjah Willis                 Hamline                 11.60m   38-00.75 
  9 Emily Conley                 St. Scholast            11.59m   38-00.25 
 10 Nora Melting                 Hamline                  8.93m   29-03.75 
 11 Myrto Neamonitaki            St. Olaf                 8.53m   28-00.00 
 -- Katherine LeClair            St. Olaf                  FOUL            
 -- Mikayla Solberg              St. Scholast              FOUL