Region 3AA Track & Field Championships - 5/27/2008 to 5/31/2008        
                           University of St. Thomas                            
                               
                               Girls Results                           
                              
Team Scores
==================================================================
1 Eastview                           EAST            156  
2 Prior Lake                         PRLA            84.6
3 Apple Valley                       APVA            77.8
4 Burnsville                         BURN            75.1
5 Eagan                              EAGA            56  
6 Rosemount                          RSMT            51.2
7 Park                               PARK            42.6
8 Richfield                          RICH            39.5
9 Boomington Kennedy                 BLKE            32  
10 Visitation                        VISI            24  
11 South St. Paul                    SSPA            20  
12 Academy of Holy Angels            ACHA            18.6
13 Henry Sibley                      HESI            17.6
14 Bloomington Jefferson             BLJE             7 
        
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Kylie           12 Apple Valley             12.00Q  1 
  2 Beckman, Alex              9 Eastview                 12.57Q  2 
  3 Beckman, Amanda            9 Eastview                 12.68Q  5 
  4 Charles, Megan            12 Apple Valley             12.83Q  4 
  5 Kuplic, Paige             11 Prior Lake               13.02Q  3 
  6 Howard, Destiny           10 Burnsville               12.87q  5 
  7 Slater, Emily             12 Eagan                    13.12q  2 
  8 Hagelberger, Heather      12 Prior Lake               13.15q  4 
  9 George, Molly              9 Visitation               13.22   2 
 10 Burnham, Mallory          10 Eastview                 13.23   1 
 11 Eaton, Natalie            10 Eagan                    13.33   5 
 12 Ford-Washington, Alycia   12 Richfield                13.39   3 
 13 Russ, Emma                11 Visitation               13.45   5 
 14 Blackwell, Eryn           12 Burnsville               13.48   4 
 15 Metz, Kelsey               9 Richfield                13.59   2 
 16 Gunderson, Ailey          10 Prior Lake               13.63   1 
 17 Glass, Becky              11 Henry Sibley             13.67   5 
 18 Debaun, Kali               9 Rosemount                13.75   4 
 19 Vallerelli, Courtney      10 Eagan                    13.81   3 
 20 Grutzner, Mackenzie        8 Visitation               13.82   2 
 21 Mattson, Lizzie            8 Holy Angeles             13.85   1 
 22 Skog, Rachel              10 Kennedy                  13.87   1 
 23 Ehly, Cassie              11 S. St. Paul              13.87   2 
 24 Franzoni, Kiley           11 Burnsville               13.90   5 
 25 Romatoski, Kelsey         11 Holy Angeles             13.95   1 
 26 Reason, Iesha             11 Kennedy                  13.96   3 
 27 Arnold, Grace             11 Henry Sibley             13.97   4 
 28 Lutz, Ally                 8 Holy Angeles             14.01   3 
 29 Raiter, Simone            10 Simley                   14.02   1 
 30 Calloway, Oshai            9 Richfield                14.12   4 
 31 Nimely, Abby               9 Park                     14.56   3 
 32 Burk, Charlotte           11 Jefferson                14.65   4 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Peterson, Kylie           12 Apple Valley             11.81  
  2 Beckman, Alex              9 Eastview                 12.26  
  3 Beckman, Amanda            9 Eastview                 12.40  
  4 Charles, Megan            12 Apple Valley             12.50  
  5 Kuplic, Paige             11 Prior Lake               12.51  
  6 Howard, Destiny           10 Burnsville               12.80  
  7 Hagelberger, Heather      12 Prior Lake               13.00  
  8 Slater, Emily             12 Eagan                    13.05  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Kylie           12 Apple Valley             25.33Q  1 
  2 Goodman, Antoinette       11 Burnsville               25.56Q  2 
  3 Kuplic, Paige             11 Prior Lake               26.56Q  3 
  4 Brown, Alexis             12 Eastview                 26.57Q  4 
  5 Ford-Washington, Alycia   12 Richfield                26.74Q  5 
  6 Beckman, Amanda            9 Eastview                 26.55q  1 
  7 Beckman, Alex              9 Eastview                 26.59q  3 
  8 George, Molly              9 Visitation               26.82q  4 
  9 Citrowske, Alex            9 Prior Lake               26.89   2 
 10 Miller, Chanel             9 Apple Valley             26.90   1 
 11 Kline, Kacey              12 Park                     27.05   5 
 12 Greene, Chelsea           11 Jefferson                27.71   2 
 13 Blackwell, Eryn           12 Burnsville               27.88   1 
 14 Zenk, Lauren               9 Jefferson                28.01   1 
 15 Sparks, Molly              9 Eagan                    28.05   1 
 16 Woldum, Emma              10 Holy Angeles             28.24   2 
 17 Schmuck, Jessica          12 Eagan                    28.24   3 
 18 Bolme, Danielle           10 Apple Valley             28.27   4 
 19 Bembenek, Kaitlyn          9 Prior Lake               28.27   5 
 20 Debaun, Kali               9 Rosemount                28.28   2 
 21 LaSota, Mackenzie         10 Kennedy                  28.33   3 
 22 Sparby, Tasha             10 S. St. Paul              28.36   2 
 23 Skog, Rachel              10 Kennedy                  28.40   4 
 24 Clarke, Shelby            12 Richfield                28.46   3 
 25 Magnuson, Kaia            10 Visitation               28.54   2 
 26 Supplee, Katie             8 Visitation               28.57   5 
 27 Klatke, Anna              10 Eagan                    28.60   4 
 28 Solem, Cece               11 Henry Sibley             28.66   1 
 29 Franzoni, Kiley           11 Burnsville               28.74   3 
 30 Peterson, Jamie           12 Henry Sibley             28.78   3 
 31 Grutzner, Mackenzie        8 Visitation               28.90   4 
 32 Carlos, Hannah            10 Kennedy                  29.24   5 
 33 Calloway, Oshai            9 Richfield                29.30   4 
 34 Bishop, Megan             12 Rosemount                29.34   5 
 35 Belde, Maggie              7 S. St. Paul              29.96   5 
 36 Reichstadt, Taylor         9 Simley                   30.41   2 
 37 Nimely, Abby               9 Park                     30.44   3 
 -- Garyu, Porsha             10 Simley                     SCR   5 
 -- Lutz, Ally                 8 Holy Angeles               SCR   4 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Peterson, Kylie           12 Apple Valley             25.12  
  2 Goodman, Antoinette       11 Burnsville               25.65  
  3 Kuplic, Paige             11 Prior Lake               26.11  
  4 Brown, Alexis             12 Eastview                 26.37  
  5 Ford-Washington, Alycia   12 Richfield                26.54  
  6 George, Molly              9 Visitation               26.62  
  7 Beckman, Alex              9 Eastview                 27.11  
  8 Beckman, Amanda            9 Eastview                 27.16  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pratt, Shade               9 Rosemount                57.23Q  1 
  2 Elliott, Claire            9 Eastview                 59.47Q  3 
  3 Brown, Alexis             12 Eastview                 59.49Q  2 
  4 Dean, Megan               12 Rosemount              1:00.06Q  4 
  5 Dwyer, Taryn              10 Eastview               1:00.81Q  5 
  6 Borner, Katie             11 Park                   1:00.04q  1 
  7 Daye, Sommer              11 Apple Valley           1:00.79q  3 
  8 Toepfer, Cassie           12 Eagan                  1:00.88q  4 
  9 Maxwell, Paige             9 Visitation             1:01.68   5 
 10 Freeman, Megan            12 Eagan                  1:02.24   1 
 11 Schroeder, Erin           12 Apple Valley           1:02.45   5 
 12 Safranski, Lauren         11 Burnsville             1:02.96   3 
 13 Symington, Alicia          9 Jefferson              1:02.99   4 
 14 Vandercook, Ali           12 Henry Sibley           1:03.13   2 
 15 Steele, Bre                9 Eagan                  1:03.32   1 
 16 Morgan, Adreon            11 Henry Sibley           1:03.96   2 
 17 Lynn, Latia               11 Kennedy                1:04.16   4 
 18 Jesmok, Ellen             12 Burnsville             1:04.17   1 
 19 Wahlberg, Kerianne        11 Kennedy                1:04.22   5 
 20 McHenry, Erin             10 Simley                 1:04.51   3 
 21 Barfels, Erin             11 Park                   1:04.80   3 
 22 Hussein, Thana             8 Rosemount              1:04.86   1 
 23 Bjorge, Kathryn           12 Prior Lake             1:04.91   2 
 24 Hattouni, Kaitlin          8 Apple Valley           1:05.10   3 
 25 Stein, Kara                9 Prior Lake             1:05.25   4 
 26 Woods, Sam                10 Holy Angeles           1:05.25   2 
 27 McEVoy, Shannon           12 Jefferson              1:05.54   5 
 28 Anderson, Kristi          12 Richfield              1:05.58   4 
 29 Stover, Jenny              9 Burnsville             1:05.81   4 
 30 Bauer, Gabby               8 Visitation             1:06.04   5 
 31 Zellner, Bre              11 Burnsville             1:06.26   1 
 32 Brinkman, Josie            9 Park                   1:06.97   2 
 33 Jensen, Dana               9 Richfield              1:07.28   3 
 34 Lindberg, Kelly           12 Holy Angeles           1:10.59   5 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Pratt, Shade               9 Rosemount                56.80  
  2 Brown, Alexis             12 Eastview                 57.95  
  3 Dean, Megan               12 Rosemount                58.51  
  4 Elliott, Claire            9 Eastview                 58.53  
  5 Toepfer, Cassie           12 Eagan                    59.28  
  6 Daye, Sommer              11 Apple Valley           1:00.15  
  7 Dwyer, Taryn              10 Eastview               1:00.67  
  8 Borner, Katie             11 Park                   1:01.20  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Ferguson, Anne             9 Eastview               2:16.60Q 
  2 Foster, Paige             11 Prior Lake             2:19.90Q 
  3 Rogers, Jenny             12 Apple Valley           2:22.15Q 
  4 Berg, Taylor              11 Eagan                  2:19.42Q 
  5 Fries, Christine          12 Eastview               2:20.43Q 
  6 Anderson, Sarah           12 Visitation             2:23.59Q 
  7 Nelson, Britta            12 Rosemount              2:22.67q 
  8 Willer, Kayla             11 Eastview               2:24.32q 
  9 Giancana, Alyssa          10 Eagan                  2:25.42  
 10 Kelly, Slaine             10 Holy Angeles           2:26.03  
 11 Howard, Mia               12 Jefferson              2:27.62  
 12 Fischer, Ellen            10 Rosemount              2:29.07  
 13 Lally, Grace              10 Visitation             2:29.67  
 14 Newman, Amanda            10 Rosemount              2:30.68  
 15 Ulrich, Marta             10 Richfield              2:31.08  
 16 Soliday, Katy             12 Apple Valley           2:31.56  
 17 Roberge, Kayla             9 Holy Angeles           2:31.69  
 18 Downey, Lizz              12 Eagan                  2:32.19  
 19 Schroeder, MaryBeth       10 Apple Valley           2:32.90  
 20 Kirchner, Brianna         10 Henry Sibley           2:33.71  
 21 Meemken, Sarah            11 Park                   2:33.88  
 22 Knutson, Kristian         12 Burnsville             2:35.01  
 23 Fermoyle, Caitlyn          9 Henry Sibley           2:35.10  
 24 Weatherhead, Joni          8 Jefferson              2:35.29  
 25 Mosier, Jessica           11 Burnsville             2:35.53  
 26 Simon, Javita             10 Burnsville             2:35.88  
 27 Ermisch, Sara             12 Richfield              2:36.11  
 28 Lawrence, Ally            10 Eastview               2:37.75  
 29 Windholz, Elizabeth       10 S. St. Paul            2:39.49  
 30 Nelsen, Meghan            12 Park                   2:41.39  
 31 Nelson, Lauren             9 Kennedy                2:44.90  
 32 Dusing, Amanda             8 Kennedy                2:58.82  
 -- Porter, Katie              9 Prior Lake                  DQ  
 -- Schwantes, Jessica        10 Simley                     SCR  
 -- Pringle, Mary              9 Simley                     SCR  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Rogers, Jenny             12 Apple Valley           2:18.98  
  2 Ferguson, Anne             9 Eastview               2:19.58  
  3 Fries, Christine          12 Eastview               2:19.93  
  4 Berg, Taylor              11 Eagan                  2:21.04  
  5 Foster, Paige             11 Prior Lake             2:22.77  
  6 Nelson, Britta            12 Rosemount              2:24.00  
  7 Anderson, Sarah           12 Visitation             2:24.26  
  8 Willer, Kayla             11 Eastview               2:25.97  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pettit, Chelsea           10 Holy Angeles           5:08.48  
  2 Berndt, Danielle          12 Kennedy                5:09.88  
  3 Melander, McKenzie        12 Eastview               5:11.43  
  4 Kent, Macey               11 Burnsville             5:13.48  
  5 Pachuta, Rebecca          10 Eastview               5:24.26  
  6 Scholl, Taylor             8 Prior Lake             5:29.32  
  7 Lurken, Larissa            7 Park                   5:33.07  
  8 Degnan, Molly             11 Visitation             5:34.72  
  9 Olson, Kelly               9 Jefferson              5:35.07  
 10 Banz, Michaela             9 Eagan                  5:35.46  
 11 Willems, Katie             9 Eagan                  5:35.54  
 12 Gavic, Katie               8 Visitation             5:35.66  
 13 Olson, Hannah              8 Richfield              5:35.99  
 14 Burkstrand, Mackenzie      9 Eastview               5:36.02  
 15 Williams, Anna            11 Eastview               5:38.29  
 16 Magnuson, Kelsey          11 Rosemount              5:39.41  
 17 Grund, Tori                8 Rosemount              5:40.40  
 18 Nelson, Lisa               9 Burnsville             5:43.30  
 19 Zwanziger, Jessica        11 Prior Lake             5:44.75  
 20 Ries, Megan               10 Apple Valley           5:45.62  
 21 Knutson, Kristian         12 Burnsville             5:46.82  
 22 Stauffer, Jenna           11 Eastview               5:50.79  
 23 Melcher, Erika            12 Holy Angeles           5:52.27  
 24 Warner, Amber              9 Visitation             5:52.76  
 25 Dallager, Jessica         12 Eagan                  5:52.87  
 26 Rindals, Paige            10 Jefferson              5:55.23  
 27 Oppold, Abby               8 Park                   5:56.93  
 28 Holst, Mandi              10 Simley                 5:57.43  
 29 Michaud, Erica             7 Park                   5:58.00  
 30 Herber, Molly             11 Visitation             5:59.88  
 31 Moran, Kate               11 Henry Sibley           6:00.75  
 32 Oxborough, Raeann         10 Kennedy                6:01.78  
 33 Anderson, Kristi          12 Richfield              6:10.16  
 34 Wallin, Jenna             10 Simley                 6:17.10  
 35 Coates, April             12 Henry Sibley           6:46.11  
 -- McCauley, Sierra          12 Apple Valley               SCR  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Berndt, Danielle          12 Kennedy               10:59.50  
  2 Pettit, Chelsea           10 Holy Angeles          11:12.76  
  3 Sybilrud, Alyssa          12 Burnsville            11:13.71  
  4 Lurken, Larissa            7 Park                  11:27.04  
  5 Tinebra, Maria            11 Burnsville            11:41.64  
  6 Scholl, Taylor             8 Prior Lake            11:49.01  
  7 Ahmed, Sameena            12 Burnsville            11:50.97  
  8 Olson, Hannah              8 Richfield             11:51.70  
  9 McIntyre, Christine       11 Eagan                 11:51.82  
 10 Westphal, Nicole          11 Park                  11:59.47  
 11 Degnan, Molly             11 Visitation            12:00.65  
 12 Burkstrand, Mackenzie      9 Eastview              12:05.48  
 13 Williams, Anna            11 Eastview              12:07.37  
 14 Gerard, Annie             10 Henry Sibley          12:09.64  
 15 Rogers, Jessica           11 Apple Valley          12:13.58  
 16 Magnuson, Kelsey          11 Rosemount             12:13.76  
 17 Maloney, Kelly            12 Richfield             12:24.12  
 18 Banz, Michaela             9 Eagan                 12:24.27  
 19 Gerten, Yvonne             9 Visitation            12:24.91  
 20 Comstock, Ashley           9 Rosemount             12:25.84  
 21 Jackson, Erica             9 Rosemount             12:33.50  
 22 Ghassemlouei, Asha        10 Henry Sibley          12:37.32  
 23 Bruha, Lauren              8 Prior Lake            12:39.16  
 24 Bratek, Rachel            11 Apple Valley          12:42.61  
 25 Oppold, Abby               8 Park                  12:46.38  
 26 Melcher, Erika            12 Holy Angeles          12:46.91  
 27 Lally, Sara                8 Visitation            12:49.52  
 28 Schlagel, Natalie         10 Eagan                 12:51.43  
 29 Hansen, Nikki             11 Apple Valley          13:00.16  
 30 Zavoral, Maddie            7 Park                  13:05.33  
 31 Rundquist, Jenny          10 Kennedy               13:06.42  
 32 Gale, Elise               12 Jefferson             13:11.89  
 33 Housh, Haley               7 Visitation            13:18.83  
 34 Killam, Val                9 Jefferson             13:31.12  
 35 Holst, Mandi              10 Simley                14:13.50  
 36 Wallin, Jenna             10 Simley                14:32.59  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lieder, Kim               12 Eastview                 15.39Q  1 
  2 Johnson, Courtney         11 S. St. Paul              15.65Q  2 
  3 January, Jessica           7 Richfield                15.77Q  4 
  4 Sjoberg, Laura            12 Visitation               16.22Q  3 
  5 Porter, Nikole            10 Prior Lake               16.55Q  5 
  6 Johnson, Kaneeshia        12 Rosemount                16.46q  2 
  7 Robohm, Lynn              12 Rosemount                16.67q  3 
  8 Smith, Anna                9 Jefferson                16.74q  5 
  9 Mchenry, Molly            12 Simley                   16.93   1 
 10 Hoffmann, Holly           12 Prior Lake               16.99   2 
 11 Famodu, Toye              12 Kennedy                  17.01   1 
 12 Olson, Theresa            11 Richfield                17.44   4 
 13 Stein, Kara                9 Prior Lake               17.49   1 
 14 Ryan, Katie               11 Eagan                    17.63   4 
 15 McMillan, Meghan          12 Holy Angeles             17.71   3 
 16 Ostertag, Nicole          12 Prior Lake               17.76   5 
 17 Haake, Morgann            12 Visitation               17.79   3 
 18 Skoog, Stephanie          10 Richfield                17.81   5 
 19 Schuelke, Taylor          12 Rosemount                18.06   4 
 20 Hoium, Nicole              9 Prior Lake               18.36   2 
 21 Trekell, Paige            10 Burnsville               18.53   1 
 22 Cook, Billie              10 Burnsville               18.58   4 
 23 Davy, Hannah              10 Park                     18.66   2 
 24 Miller, Kelly              9 Kennedy                  18.68   4 
 25 Miller, Sarah              9 Eagan                    18.84   3 
 26 Adkins, Jen               11 Eagan                    19.04   5 
 27 Wegner, Cassie            11 S. St. Paul              19.07   5 
 28 Ketelsleger, Kelsey       12 Apple Valley             19.18   2 
 29 Gardner, Ava              11 Henry Sibley             19.38   3 
 30 Young, Carissa             9 Holy Angeles             19.83   2 
 31 Mannah, Vivienne          10 Burnsville               20.06   5 
 32 Scott, Emilie             10 Simley                   20.23   4 
 33 Greenwood, Alexa           9 Park                     20.54   5 
 34 Steege, Julie             11 Visitation               20.55   4 
 35 Kimball, Courtney         11 Apple Valley             20.71   1 
 36 Kizlik, Krista            10 Henry Sibley             24.55   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lieder, Kim               12 Eastview                 14.97  
  2 January, Jessica           7 Richfield                15.24  
  3 Johnson, Courtney         11 S. St. Paul              15.39  
  4 Sjoberg, Laura            12 Visitation               15.79  
  5 Robohm, Lynn              12 Rosemount                16.11  
  6 Porter, Nikole            10 Prior Lake               16.34  
  7 Johnson, Kaneeshia        12 Rosemount                16.56  
  8 Smith, Anna                9 Jefferson                16.74  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ake, Sarah                12 Eastview                 45.72Q  5 
  2 Porter, Nikole            10 Prior Lake               47.56Q  3 
  3 Lieder, Kim               12 Eastview                 48.01Q  4 
  4 Hoffmann, Holly           12 Prior Lake               48.77Q  1 
  5 January, Jessica           7 Richfield                48.95Q  2 
  6 Smith, Anna                9 Jefferson                47.60q  3 
  7 Johnson, Courtney         11 S. St. Paul              49.15q  1 
  8 Thompson, Shannon         12 Apple Valley             49.19q  5 
  9 Haake, Morgann            12 Visitation               49.61   4 
 10 Olson, Theresa            11 Richfield                49.67   1 
 11 Schuelke, Taylor          12 Rosemount                49.68   1 
 12 Kimball, Courtney         11 Apple Valley             50.12   5 
 13 Egan, Claire              12 Visitation               50.24   2 
 14 Dewitte, Lauren           12 Rosemount                50.29   5 
 15 Ostertag, Nicole          12 Prior Lake               50.38   4 
 16 Trudeau, Marissa          10 Simley                   50.70   2 
 17 Famodu, Toye              12 Kennedy                  50.83   4 
 18 Tseng, Sara                9 Richfield                50.83   3 
 19 Ryan, Katie               11 Eagan                    51.08   3 
 20 Ofstedahl, Paige          12 Eastview                 51.42   5 
 21 Stein, Kara                9 Prior Lake               52.37   3 
 22 Taylor, Elicea             9 Apple Valley             53.22   2 
 23 Stark, Sydnie             11 Richfield                53.28   4 
 24 Gardner, Ava              11 Henry Sibley             53.36   5 
 25 Miller, Sarah              9 Eagan                    53.55   4 
 26 Peine, Hannah             10 Henry Sibley             53.71   2 
 27 Adkins, Jen               11 Eagan                    53.88   5 
 28 Wegner, Cassie            11 S. St. Paul              54.05   3 
 29 O'Malley, Maggie          10 Rosemount                54.16   2 
 30 Davy, Hannah              10 Park                     54.81   2 
 31 McMillan, Meghan          12 Holy Angeles             54.82   1 
 32 Schultz, Elle             11 Eastview                 55.32   3 
 33 Steege, Julie             11 Visitation               55.61   1 
 34 McDaniels, Kayla          11 Kennedy                  55.63   4 
 35 Young, Carissa             9 Holy Angeles             56.41   1 
 36 Majerus, Kelsey           11 Park                     56.69   3 
 37 Mannah, Vivienne          10 Burnsville               58.07   4 
 38 Cook, Billie              10 Burnsville               58.33   2 
 39 Trekell, Paige            10 Burnsville             1:02.87   5 
 -- Elliot, Tiana              9 Simley                     SCR   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lieder, Kim               12 Eastview                 45.77  
  2 Ake, Sarah                12 Eastview                 45.95  
  3 January, Jessica           7 Richfield                47.73  
  4 Porter, Nikole            10 Prior Lake               47.98  
  5 Hoffmann, Holly           12 Prior Lake               48.72  
  6 Smith, Anna                9 Jefferson                48.92  
  7 Thompson, Shannon         12 Apple Valley             49.12  
  8 Johnson, Courtney         11 S. St. Paul              49.79  
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Apple Valley                                          48.72   2 
     1) Miller, Chanel 9                2) Peterson, Kylie 12             
     3) Dare, Kristen 12                4) Charles, Megan 12              
  2 Eastview                                              49.16   2 
     1) Beckman, Alex 9                 2) Beckman, Amanda 9              
     3) Ake, Sarah 12                   4) Burnham, Mallory 10            
  3 Burnsville                                            49.82   2 
     1) Herting, Alyssa 11              2) Goodman, Antoinette 11         
     3) Stratman, Shannon 11            4) Howard, Destiny 10             
  4 Eagan                                                 50.59   2 
     1) Gerr, Tayor 11                  2) Sparks, Molly 9                
     3) Ackerman, Darcy 10              4) Slater, Emily 12               
  5 Prior Lake                                            51.21   2 
     1) Hagelberger, Heather 12         2) Kemper, Samantha 10            
     3) Gunderson, Ailey 10             4) Pryga, Kelly SO                
  6 South St. Paul                                        51.33   2 
     1) Sparby, Tasha 10                2) Ehly, Cassie 11                
     3) Belde, Maggie 7                 4) Butler, Bri 7                  
  7 Henry Sibley                                          52.21   2 
     1) Arnold, Grace 11                2) Dickens, Alexis 9              
     3) McCampbell, Valerie 9           4) Tetzlaff, Toni SR              
  8 Rosemount                                             52.43   2 
     1) Johnson, Kaneeshia 12           2) Bishop, Megan 12               
     3) Sawyer, Carissa 10              4) Robohm, Lynn 12                
  9 Academy of Holy Angels                                52.90   1 
     1) Woldum, Emma 10                 2) Romatoski, Kelsey 11           
     3) Torgeson, Elizabeth 12          4)                                
 10 Visitation                                            53.20   1 
     1) Sjoberg, Laura 12               2) Grutzner, Mackenzie 8          
     3) Supplee, Katie 8                4) Magnuson, Kaia 10              
 11 Richfield                                             53.52   1 
     1) Calloway, Oshai 9               2) Metz, Kelsey 9                 
     3) Clarke, Shelby 12               4) Jefferson, Janie JR            
 12 Boomington Kennedy                                    53.62   1 
     1) Luehmann, Stephanie 12          2) Carlos, Hannah 10              
     3) LaSota, Mackenzie 10            4) Skog, Rachel 10                
 13 Park                                                  53.82   1 
     1) Friest, Stephanie 10            2) Kline, Kaitlin SR              
     3) Kline, Kacey 12                 4) Barfels, Erin 11               
 14 Simley                                                54.86   1 
     1) Mchenry, Molly 12               2) Battis, Bree SO                
     3) Reichstadt, Taylor 9            4) Raiter, Simone 10              
 15 Bloomington Jefferson                                 55.19   1 
     1) Hanson, Dana JR                 2) Burk, Charlotte 11             
     3) Sprong, Erin FR                 4) Market, Maxine FR              
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eastview                                            1:42.89   2 
     1) Lieder, Kim 12                  2) Ake, Sarah 12                  
     3) Brown, Alexis 12                4) Elliott, Claire 9              
  2 Prior Lake                                          1:44.21   2 
     1) Citrowske, Alex 9               2) Kemper, Samantha 10            
     3) Kuplic, Paige 11                4) Kemper, Haley FR               
  3 Burnsville                                          1:44.23   2 
     1) Herting, Alyssa 11              2) Safranski, Lauren 11           
     3) Stratman, Shannon 11            4) Goodman, Antoinette 11         
  4 South St. Paul                                      1:44.56   2 
     1) Erickson, Stephanie JR          2) Lajovkh, Sarah SR              
     3) Corey, Katie JR                 4) Schmidt, Jackie JR             
  5 Apple Valley                                        1:46.93   2 
     1) Miller, Chanel 9                2) Daye, Sommer 11                
     3) Dare, Kristen 12                4) Broders, Kendall 9             
  6 Park                                                1:47.51   2 
     1) Brinkman, Josie 9               2) Joson, Kelsey 12               
     3) Gleich, Kelsey 12               4) Kline, Kacey 12                
  7 Richfield                                           1:48.64   1 
     1) January, Jessica 7              2) Clarke, Shelby 12              
     3) Cheatom, Octavia 10             4) Ford-Washington, Alycia 12     
  8 Eagan                                               1:48.98   2 
     1) Vallerelli, Courtney 10         2) Schmuck, Jessica 12            
     3) Toepfer, Cassie 12              4) Slater, Emily 12               
  9 Henry Sibley                                        1:49.54   1 
     1) Arnold, Grace 11                2) Solem, Cece 11                 
     3) McCampbell, Valerie 9           4) Dickens, Alexis 9              
 10 Visitation                                          1:51.22   2 
     1) Sjoberg, Laura 12               2) Magnuson, Kaia 10              
     3) Supplee, Katie 8                4) Haake, Morgann 12              
 11 Rosemount                                           1:51.36   1 
     1) Debaun, Kali 9                  2) Bishop, Megan 12               
     3) Sawyer, Carissa 10              4) Temte, Alyssa 10               
 12 Boomington Kennedy                                  1:52.01   1 
     1) LaSota, Mackenzie 10            2) Carlos, Hannah 10              
     3) Luehmann, Stephanie 12          4) Wahlberg, Kerianne 11          
 13 Bloomington Jefferson                               1:52.03   1 
     1) Smith, Anna 9                   2) Zenk, Lauren 9                 
     3) Greene, Chelsea 11              4) Hanson, Dana JR                
 14 Academy of Holy Angels                              1:52.36   1 
     1) Woldum, Emma 10                 2) Romatoski, Kelsey 11           
     3) Torgeson, Elizabeth 12          4) Stregauf, Sara JR              
 15 Simley                                              1:52.78   1 
     1) Mchenry, Molly 12               2) Trudeau, Marissa 10            
     3) Raiter, Simone 10               4) Battis, Bree SO                
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Apple Valley                                        3:59.58   2 
     1) Daye, Sommer 11                 2) Schroeder, Erin 12             
     3) Rogers, Jenny 12                4) Charles, Megan 12              
  2 Eastview                                            3:59.82   2 
     1) Dwyer, Taryn 10                 2) Fries, Christine 12            
     3) Ferguson, Anne 9                4) Elliott, Claire 9              
  3 Rosemount                                           4:00.39   2 
     1) O'Malley, Maggie 10             2) Dean, Megan 12                 
     3) Nelson, Britta 12               4) Pratt, Shade 9                 
  4 Eagan                                               4:05.97   2 
     1) Steele, Bre 9                   2) Freeman, Megan 12              
     3) Berg, Taylor 11                 4) Toepfer, Cassie 12             
  5 Henry Sibley                                        4:06.92   2 
     1) Vandercook, Ali 12              2) Morgan, Adreon 11              
     3) Dickens, Alexis 9               4) McCampbell, Valerie 9          
  6 South St. Paul                                      4:06.94   2 
     1) Erickson, Stephanie JR          2) Lajovkh, Sarah SR              
     3) Corey, Katie JR                 4) Schmidt, Jackie JR             
  7 Prior Lake                                          4:07.54   2 
     1) Citrowske, Alex 9               2) Kemper, Haley FR               
     3) Foster, Paige 11                4) Scholl, Taylor 8               
  8 Visitation                                          4:07.64   1 
     1) George, Molly 9                 2) Evans, Martha 11               
     3) Anderson, Sarah 12              4) Maxwell, Paige 9               
  9 Burnsville                                          4:09.64   2 
     1) Kent, Macey 11                  2) Jesmok, Ellen 12               
     3) Safranski, Lauren 11            4) Sybilrud, Alyssa 12            
 10 Park                                                4:16.00   1 
     1) Barfels, Erin 11                2) Gleich, Kelsey 12              
     3) Westphal, Nicole 11             4) Borner, Katie 11               
 11 Boomington Kennedy                                  4:19.23   1 
     1) Berndt, Danielle 12             2) Skog, Rachel 10                
     3) Oxborough, Raeann 10            4) Wahlberg, Kerianne 11          
 12 Bloomington Jefferson                               4:21.87   1 
     1) Hanson, Dana JR                 2) Zenk, Lauren 9                 
     3) McEVoy, Shannon 12              4) Greene, Chelsea 11             
 13 Academy of Holy Angels                              4:24.22   1 
     1) Stregauf, Sara JR               2) Pettit, Chelsea 10             
     3) McMillan, Meghan 12             4) Woods, Sam 10                  
 14 Richfield                                           4:26.19   1 
     1) Jensen, Dana 9                  2) Maloney, Kelly 12              
     3) Feffer, Brittany SO             4) Anderson, Kristi 12            
 -- Simley                                                  SCR   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eastview                                            9:28.11   2 
     1) Willer, Kayla 11                2) Ferguson, Anne 9               
     3) Fries, Christine 12             4) Melander, McKenzie 12          
  2 Burnsville                                          9:31.85   2 
     1) Tinebra, Maria 11               2) Ahmed, Sameena 12              
     3) Kent, Macey 11                  4) Sybilrud, Alyssa 12            
  3 Visitation                                          9:44.42   2 
     1) Lally, Grace 10                 2) Maxwell, Paige 9               
     3) Gavic, Katie 8                  4) Anderson, Sarah 12             
  4 Eagan                                               9:46.78   2 
     1) Giancana, Alyssa 10             2) Willems, Katie 9               
     3) Downey, Lizz 12                 4) Brantigan, Serraya SR          
  5 Park                                                9:50.28   2 
     1) Borner, Katie 11                2) Gleich, Kelsey 12              
     3) Meemken, Sarah 11               4) Westphal, Nicole 11            
  6 Bloomington Jefferson                              10:02.18   1 
     1) Rindals, Paige 10               2) Howard, Mia 12                 
     3) Weatherhead, Joni 8             4) McEVoy, Shannon 12             
  7 Rosemount                                          10:04.48   2 
     1) Newman, Amanda 10               2) Grund, Tori 8                  
     3) Fischer, Ellen 10               4) Levine, Jamie SO               
  8 Prior Lake                                         10:09.34   1 
     1) Bruha, Lauren 8                 2) Porter, Katie 9                
     3) McIntyne, Lauren SO             4) Comee, Bridgett JR             
  9 Academy of Holy Angels                             10:10.39   1 
     1) Roberge, Kayla 9                2) Kelly, Slaine 10               
     3) Lindberg, Kelly 12              4) Pfab, Teresa SO                
 10 Apple Valley                                       10:10.48   2 
     1) Ries, Megan 10                  2) Schroeder, MaryBeth 10         
     3) Soliday, Katy 12                4) McCauley, Sierra 12            
 11 Richfield                                          10:17.85   1 
     1) Maloney, Kelly 12               2) Ermisch, Sara 12               
     3) Ulrich, Marta 10                4) Feffer, Brittany SO            
 12 Henry Sibley                                       10:19.41   2 
     1) Moran, Kate 11                  2) Kirchner, Brianna 10           
     3) Gerard, Annie 10                4) Ghassemlouei, Asha 10          
 13 Boomington Kennedy                                 11:08.65   1 
     1) Oxborough, Raeann 10            2) Nelson, Lauren 9               
     3) Rundquist, Jenny 10             4) Bull, Hilary JR                
 14 South St. Paul                                     11:33.90   1 
     1) Cavalier, Mellissa 12           2) McFate, Niki JR                
     3) Krueger, Kristyna JR            4) Watt, Kelsey SO                
 -- Simley                                                  SCR   1 
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Raney, Elise              10 Eagan                  5-03.00  
  2 Robohm, Lynn              12 Rosemount             J5-03.00  
  3 Skoog, Stephanie          10 Richfield              5-02.00  
  4 Vandercook, Ali           12 Henry Sibley          J5-02.00  
  5 Ofstedahl, Paige          12 Eastview               5-00.00  
  6 Miller, Chanel             9 Apple Valley           4-10.00  
  6 Winegardner, Rachel       11 Apple Valley           4-10.00  
  6 Choudek, Abby             10 Prior Lake             4-10.00  
  6 Schuelke, Taylor          12 Rosemount              4-10.00  
  6 Bostick, Kandance         12 Burnsville             4-10.00  
  6 McMillan, Meghan          12 Holy Angeles           4-10.00  
  6 Soliday, Katy             12 Apple Valley           4-10.00  
  6 Joson, Kelsey             12 Park                   4-10.00  
  6 McCampbell, Valerie        9 Henry Sibley           4-10.00  
  6 Eul, Megan                12 Rosemount             J4-06.00  
 16 Post, Lauren                 Henry Sibley          J4-10.00  
 17 Ketelsleger, Kelsey       12 Apple Valley          J4-10.00  
 17 Berquist, Allison         12 Burnsville            J4-10.00  
 18 Pyrch, Mikeala             9 Kennedy               J4-10.00  
 19 Schultz, Elle             11 Eastview              J4-10.00  
 20 Gruber, Molly             11 Burnsville             4-08.00  
 20 Johnson, Courtney         10 Eagan                  4-08.00  
 20 Petersen, Alisa           11 Eastview               4-08.00  
 20 Doody, Megan               9 S. St. Paul            4-08.00  
 20 Ologunde, Fehintola       12 Rosemount              4-08.00  
 20 Hanson, Emily             11 Simley                 4-08.00  
 20 Hoffmann, Holly           12 Prior Lake             4-08.00  
 20 Parsons, Rachel            9 Apple Valley           4-08.00  
 20 Ericson, Kelsey           11 Eastview               4-08.00  
 29 McDaniels, Kayla          11 Kennedy                4-06.00  
 29 Mullen, Jenny             11 Visitation             4-06.00  
 29 Solem, Cece               11 Henry Sibley           4-06.00  
 29 Torgeson, Elizabeth       12 Holy Angeles           4-06.00  
 29 Kreyer, Megan              9 Visitation             4-06.00  
 29 Thompson, Shannon         12 Apple Valley           4-06.00  
 29 Kilgore, Katie             9 Park                   4-06.00  
 29 Cavalier, Ashley          10 S. St. Paul            4-06.00  
 -- Lorsbach, Kait            12 Jefferson                   NH  
 -- Wise, Whitney             12 Prior Lake                 SCR  
 -- Elliot, Tiana              9 Simley                     SCR  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hagelberger, Heather      12 Prior Lake            10-06.00  
  2 Dare, Kristen             12 Apple Valley          10-03.00  
  3 Evans, Martha             11 Visitation           J10-03.00  
  4 Metz, Jen                 12 Richfield              9-06.00  
  4 Herting, Alyssa           11 Burnsville             9-06.00  
  6 Hoffmann, Holly           12 Prior Lake            J9-06.00  
  7 Mulcahy, Kaelyn           12 Eastview              J9-06.00  
  8 Horihan, Meghan           12 Park                   9-00.00  
  9 Jurgens, Liz              10 Eagan                  8-06.00  
  9 Sjoberg, Karen            11 Eagan                  8-06.00  
  9 Broders, Kendall           9 Apple Valley           8-06.00  
  9 Baxter, Emily             12 Apple Valley           8-06.00  
  9 Jeans, Kelly               7 Kennedy                8-06.00  
 14 Lorsbach, Kait            12 Jefferson              8-00.00  
 14 Tseng, Sara                9 Richfield              8-00.00  
 14 Spears, Kayleigh          12 Park                   8-00.00  
 14 Baier, Abby               10 Eagan                  8-00.00  
 14 Mullen, Jenny             11 Visitation             8-00.00  
 14 Nelson, Maggie            10 Richfield              8-00.00  
 14 Nelson, Kailey            12 Richfield              8-00.00  
 21 McQuillan, Bridget        12 Holy Angeles           7-06.00  
 21 Ally, Lawrence            10 Eastview               7-06.00  
 21 Bangerter, Jenna          10 Rosemount              7-06.00  
 21 Webb, Megan               12 Simley                 7-06.00  
 21 Nordstrom, Angie           9 Holy Angeles           7-06.00  
 21 Pyrch, Mikeala             9 Kennedy                7-06.00  
 21 Ostertag, Nicole          12 Prior Lake             7-06.00  
 21 North, Kelsey             11 Eastview               7-06.00  
 -- Cavalier, Mellissa        12 S. St. Paul                 NH  
 -- Cavalier, Ashley          10 S. St. Paul                 NH  
 -- Lewiski, Laura            11 Rosemount                   NH  
 -- Frenz, Becca              10 Visitation                  NH  
 -- Hanson, Maria             11 Henry Sibley                NH  
 -- Pilgrim-Rukovina, Nel      9 Henry Sibley                NH  
 -- Blodgett, Nell             8 Visitation                  NH  
 -- Colestock, Kailey         10 Simley                      NH  
 -- Nelson, Nara              11 Jefferson                   NH  
 -- Berquist, Allison         12 Burnsville                  NH  
 -- Adams, Funmi              10 Eastview                   SCR  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Jacobson, Kjirsten        12 Eastview              18-03.00q 
  2 Ford-Washington, Alycia   12 Richfield             18-02.00q 
  3 Goodman, Antoinette       11 Burnsville            17-10.50q 
  4 Beckman, Amanda            9 Eastview              17-05.75q 
  5 Bostick, Kandance         12 Burnsville            16-09.25q 
  6 Gerr, Tayor               11 Eagan                 16-07.25q 
  7 Joson, Kelsey             12 Park                  16-05.75q 
  8 Stratman, Shannon         11 Burnsville            15-09.25q 
  9 Ackerman, Darcy           10 Eagan                 15-08.50q 
 10 Mattson, Lizzie            8 Holy Angeles         J15-08.50q 
 11 Kemper, Samantha          10 Prior Lake            15-07.25  
 12 Gunderson, Ailey          10 Prior Lake            15-05.75  
 13 Hanson, Emily             11 Simley                15-05.25  
 14 January, Jessica           7 Richfield             15-03.50  
 15 Temte, Alyssa             10 Rosemount             15-03.25  
 16 Tierney, Moe              12 Eastview              14-11.75  
 17 Nielsen, Katie             9 Prior Lake            14-11.50  
 18 Dickens, Alexis            9 Henry Sibley          14-10.50  
 19 Kramer, Kaleigh            9 Henry Sibley          14-09.50  
 20 Bolme, Danielle           10 Apple Valley          14-09.00  
 21 Sparby, Tasha             10 S. St. Paul           14-07.25  
 22 Greene, Chelsea           11 Jefferson             14-05.00  
 23 Friest, Stephanie         10 Park                  14-02.25  
 24 Woods, Sam                10 Holy Angeles          14-01.25  
 25 Eaton, Kelsey             12 Eastview              14-01.00  
 26 Carlos, Hannah            10 Kennedy               14-00.75  
 27 Kreyer, Megan              9 Visitation            13-11.50  
 28 Sweeney, Amy              10 Kennedy               13-10.25  
 29 Holler, Adrea             12 Eagan                 13-07.75  
 30 Raiter, Simone            10 Simley                13-03.25  
 31 Blodgett, Nell             8 Visitation            12-11.00  
 -- Peterson, Kylie           12 Apple Valley                ND  
 -- Russ, Emma                11 Visitation                  ND  
 -- Johnson, Kaneeshia        12 Rosemount                   ND  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jacobson, Kjirsten        12 Eastview              18-03.00  
  2 Ford-Washington, Alycia   12 Richfield             18-02.00  
  3 Goodman, Antoinette       11 Burnsville            17-11.75  
  4 Beckman, Amanda            9 Eastview              17-05.75  
  5 Bostick, Kandance         12 Burnsville            16-09.25  
  6 Stratman, Shannon         11 Burnsville            16-07.50  
  7 Gerr, Tayor               11 Eagan                 16-07.25  
  8 Joson, Kelsey             12 Park                  16-05.75  
  9 Ackerman, Darcy           10 Eagan                 16-02.75  
 10 Mattson, Lizzie            8 Holy Angeles          16-02.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Joson, Kelsey             12 Park                  37-00.50q 
  2 Stratman, Shannon         11 Burnsville            35-06.25q 
  3 Beckman, Alex              9 Eastview              34-06.75q 
  4 Johnson, Kaneeshia        12 Rosemount             34-01.50q 
  5 Butler, Bri                7 S. St. Paul           34-00.75q 
  6 Kemper, Samantha          10 Prior Lake            34-00.50q 
  6 Jacobson, Kjirsten        12 Eastview              34-00.50q 
  6 Temte, Alyssa             10 Rosemount             34-00.50q 
  9 Charles, Megan            12 Apple Valley          33-09.25q 
 10 Clarke, Shelby            12 Richfield             33-08.25  
 11 Peterson, Jamie           12 Henry Sibley          32-11.75  
 11 Gerr, Tayor               11 Eagan                 32-11.75  
 13 Raney, Elise              10 Eagan                 32-11.25  
 14 Mattson, Lizzie            8 Holy Angeles          32-07.50  
 15 Doody, Megan               9 S. St. Paul           32-04.25  
 16 Holler, Adrea             12 Eagan                 32-04.00  
 17 Mchenry, Molly            12 Simley                32-00.50  
 18 Gunderson, Ailey          10 Prior Lake            31-10.75  
 19 Brown, Alexis             12 Eastview              31-09.00  
 20 Brinkman, Josie            9 Park                  31-07.75  
 21 Parish, Jessi             12 Burnsville            31-05.50  
 22 Bjorge, Kathryn           12 Prior Lake            31-04.50  
 23 Foster, Paige             11 Prior Lake            31-02.25  
 24 Wise, Whitney             12 Prior Lake            30-10.50  
 25 Winegardner, Rachel       11 Apple Valley          30-07.25  
 26 Beaman, Mariah            11 Henry Sibley          30-06.75  
 27 Bradford, Judaya          12 Richfield             30-05.50  
 28 Luehmann, Stephanie       12 Kennedy               30-02.50  
 29 Cheatom, Octavia          10 Richfield             29-11.00  
 30 Pavlow, Megan             12 Holy Angeles          29-10.50  
 31 Whisler, Katie            11 Eastview              29-09.00  
 32 Gleich, Kelsey            12 Park                  29-06.75  
 32 McHenry, Erin             10 Simley                29-06.75  
 34 LaSota, Mackenzie         10 Kennedy               29-05.50  
 35 Mullen, Jenny             11 Visitation            28-10.00  
 36 Sweeney, Amy              10 Kennedy               28-09.00  
 37 Goerdt, Ellie              9 Visitation            26-11.75  
 38 Thorton, Libby             9 Visitation            26-11.25  
 39 Mannah, Vivienne          10 Burnsville             3-06.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Joson, Kelsey             12 Park                  37-09.00  
  2 Beckman, Alex              9 Eastview              36-00.00  
  3 Stratman, Shannon         11 Burnsville            35-06.25  
  4 Temte, Alyssa             10 Rosemount             35-01.25  
  5 Charles, Megan            12 Apple Valley          35-01.00  
  6 Johnson, Kaneeshia        12 Rosemount             34-09.00  
  7 Butler, Bri                7 S. St. Paul           34-00.75  
  8 Kemper, Samantha          10 Prior Lake            34-00.50  
  9 Jacobson, Kjirsten        12 Eastview             J34-00.50  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Voigt, Jackie             12 Park                  39-02.50q 
  2 Carriere, Elise           11 Kennedy               36-11.50q 
  3 Winter, Ally              12 Eagan                 36-07.25q 
  4 Olson, Samantha           11 Prior Lake            36-04.00q 
  5 Mannchen, Michelle        12 Prior Lake            36-00.00q 
  6 Fisher, Tina              11 Park                  34-10.00q 
  7 Maas, Amy                 12 Burnsville            34-08.00q 
  8 Kaus, Emily               11 Eastview              33-07.00q 
  8 Beaman, Mariah            11 Henry Sibley          33-07.00q 
 10 Tyson, Laurie             11 Rosemount             33-04.50  
 11 Kuhlmann, Stacy           11 Eastview              32-09.25  
 12 Walseth, Natalie          10 Simley                31-11.50  
 13 Goodman, Ashley           10 Burnsville            31-09.25  
 13 Hoffman, Victoria         10 Eastview              31-09.25  
 15 Quam, Jenny               12 Apple Valley          31-08.75  
 16 Doig, Shannon             12 Richfield             31-07.50  
 17 Smith, Anna                9 Jefferson             31-06.50  
 18 Larson, Ann               10 Eagan                 31-06.00  
 19 Freiling, Sarah           12 S. St. Paul           31-04.50  
 20 Manship, Michelle         12 Park                  30-10.00  
 21 Diaz, Maritza             12 Simley                30-09.00  
 22 Volkman, Hannah           10 Eagan                 30-07.50  
 23 Pfaff, Jodine             11 Burnsville            30-06.50  
 24 Scherber, Megan            9 Prior Lake            30-02.50  
 25 Regner, Jaydie             9 Kennedy               29-10.50  
 26 Rickert, Jenny            12 Eastview              29-09.00  
 27 Gabriel, Emily            12 Rosemount             29-00.50  
 28 Edwards, Kaylani           9 Kennedy               28-03.50  
 29 Kvilhaug, Shelbie         11 S. St. Paul           28-03.00  
 30 Fleming, Jen               9 Rosemount             28-00.00  
 31 Transgrud, Brittany       11 Kennedy               27-11.50  
 32 Kranz, Courtney           12 Visitation            27-10.50  
 33 Ingram, Laura             11 Holy Angeles          27-10.00  
 34 Anderson, Allie           11 Jefferson             27-06.00  
 35 Murdick, Jennifer         12 Kennedy               26-11.50  
 36 Dubois, Heidi              9 Apple Valley          26-04.50  
 37 Preston, Angie             9 Richfield             26-03.50  
 38 McGuire, Caitlin          11 Henry Sibley          25-09.00  
 39 Buckley, Molly            11 Holy Angeles          25-02.00  
 40 Hoekstra, Sophia           8 Visitation            20-08.00  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Voigt, Jackie             12 Park                  39-02.50  
  2 Olson, Samantha           11 Prior Lake            37-05.00  
  3 Carriere, Elise           11 Kennedy               36-11.50  
  4 Winter, Ally              12 Eagan                 36-07.25  
  5 Mannchen, Michelle        12 Prior Lake            36-00.00  
  6 Fisher, Tina              11 Park                  34-10.00  
  7 Maas, Amy                 12 Burnsville            34-08.00  
  8 Kaus, Emily               11 Eastview              33-07.00  
  9 Beaman, Mariah            11 Henry Sibley         J33-07.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Carriere, Elise           11 Kennedy                 119-04q 
  2 Winter, Ally              12 Eagan                   117-08q 
  3 Beaman, Mariah            11 Henry Sibley            117-02q 
  4 Mannchen, Michelle        12 Prior Lake              114-03q 
  5 Larson, Ann               10 Eagan                   113-03q 
  6 Voigt, Jackie             12 Park                    113-01q 
  7 Maas, Amy                 12 Burnsville              112-06q 
  8 Olson, Samantha           11 Prior Lake              110-08q 
  9 McDonald, Emily           12 Rosemount               108-07q 
 10 Eliason, AnnMarie         11 Kennedy                 108-00  
 11 Quam, Jenny               12 Apple Valley            105-11  
 12 Hoffman, Victoria         10 Eastview                105-07  
 13 Floersch, Nicole          11 Rosemount                97-04  
 14 Eaton, Kelsey             12 Eastview                 97-03  
 15 Edwards, Kaylani           9 Kennedy                  97-01  
 16 Volkman, Hannah           10 Eagan                    95-08  
 17 Trekell, Paige            10 Burnsville               94-04  
 18 Fisher, Tina              11 Park                     91-06  
 19 Buecksler, Hannah         10 Rosemount                90-11  
 20 Solberg, Alyssa            9 Jefferson                89-05  
 21 Ingram, Laura             11 Holy Angeles             89-02  
 22 Manship, Michelle         12 Park                     86-11  
 23 Diaz, Maritza             12 Simley                   86-03  
 24 Dubois, Heidi              9 Apple Valley             85-11  
 25 Sorensen, Jackie          12 Burnsville               82-09  
 26 Freiling, Sarah           12 S. St. Paul              81-06  
 27 Nerka, Leigh              11 Simley                   80-05  
 28 Miller, Kelly              9 Kennedy                  79-08  
 29 Clarke, Taylor            10 Richfield                78-01  
 30 Scherber, Megan            9 Prior Lake               77-01  
 31 Anderson, Allie           11 Jefferson                75-07  
 32 Caple, Michelle           12 Eastview                 75-06  
 33 Hove, Jordan               7 Visitation               72-06  
 34 Rickert, Jenny            12 Eastview                 69-04  
 35 Doig, Shannon             12 Richfield                69-03  
 36 Goff, Lindsay             11 Henry Sibley             67-11  
 37 Kranz, Courtney           12 Visitation               63-06  
 38 Kvilhaug, Shelbie         11 S. St. Paul              60-01  
 39 Lick, Maggie               9 Holy Angeles             56-05  
 -- Calahan, Kara             12 Apple Valley               SCR  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Winter, Ally              12 Eagan                   119-04  
  2 Carriere, Elise           11 Kennedy                J119-04  
  3 Beaman, Mariah            11 Henry Sibley            117-02  
  4 Olson, Samantha           11 Prior Lake              115-02  
  5 Mannchen, Michelle        12 Prior Lake              114-03  
  6 Larson, Ann               10 Eagan                   113-03  
  7 Voigt, Jackie             12 Park                    113-01  
  8 Maas, Amy                 12 Burnsville              112-06  
  9 McDonald, Emily           12 Rosemount               111-10