Section 3AA Track & Field Championships - 5/26/2009 to 5/28/2009        
                              Macalester College                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Class AA
==============================================================================
          12.65  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Alex             10 Eastview                 12.62QQUAL   -1.6  3 
  2 Beckman, Amanda           10 Eastview                 12.64QQUAL   -2.7  5 
  3 Goodman, Antoinette       12 Burnsville               12.68Q       -1.5  2 
  4 Kuplic, Paige             12 Prior Lake               12.76Q       -1.1  1 
  5 Elder, Tesia              11 Holy Angels              13.11Q        0.1  4 
  6 Castro, Stasia            11 Richfield                13.03q       -1.1  1 
  7 Howard, Destiny           11 Burnsville               13.12q       -1.6  3 
  8 Charles, Megan            12 Apple Valley             13.16q       -2.7  5 
  9 Butler, Bri                8 S. St. Paul              13.18q       -1.5  2 
 10 Dickens, Alexis           10 Eagan                    13.34         0.1  4 
 11 Eaton, Natalie            11 Eagan                    13.40        -1.5  2 
 12 Sparks, Molly             10 Eagan                    13.44        -1.1  1 
 13 Pipkins, Jaryn             8 Apple Valley             13.46         0.1  4 
 14 George, Molly             10 Visitation               13.55        -1.6  3 
 15 Birkeland, Erica          10 Prior Lake               13.61        -2.7  5 
 16 England, Liz              10 Visitation               13.68        -1.5  2 
 17 Zumbach, Zoe               9 Apple Valley             13.71        -1.1  1 
 18 Lynn, Latia               12 Kennedy                  13.81        -1.1  1 
 19 Romatoski, Kelsey         12 Holy Angels              13.82        -1.5  2 
 20 Shie, Hannah               9 Eastview                 13.82        -1.6  3 
 21 Friest, Stephanie         11 Park                     13.83        -1.1  1 
 22 Calloway, Oshai           10 Richfield                13.90        -1.5  2 
 23 Clausen, Brittany          9 Park                     13.95        -1.5  2 
 24 Reuter, Meghan            11 Rosemount                13.96        -2.7  5 
 25 Bieniek, Miranda           9 Park                     14.07        -2.7  5 
 26 Roberts, Ashley           12 Prior Lake               14.08         0.1  4 
 27 Farrell, Jeannie           9 Burnsville               14.09        -1.6  3 
 28 Sawyer, Carissa           11 Rosemount                14.09         0.1  4 
 29 Vilaysone, Amanda          9 Henry Sibley             14.12        -2.7  5 
 30 Magnuson, Kaia            11 Visitation               14.18        -1.1  1 
 31 Erickson, Tally           10 Kennedy                  14.21         0.1  4 
 32 Lewis, Jameka             12 Burnsville               14.22        -1.6  3 
 33 Glass, Becky              12 Henry Sibley             14.24        -2.7  5 
 34 Blexrud, Mallory           8 Burnsville               14.27        -1.6  3 
 35 Pavlow, Dominique          9 Holy Angels              14.36        -1.1  1 
 36 Clarke, Corrina            9 Park                     14.43         0.1  4 
 37 Sparby, Tasha             11 S. St. Paul              14.49        -1.6  3 
 38 Gardner, Ava              12 Henry Sibley             14.64        -2.7  5 
 39 Hedemark, Evette          11 Simley                   15.27        -1.6  3 
 
Girls 100 Meter Dash Class AA
===========================================================================
          12.65  QUAL
    Name                    Year School                  Finals        Wind
===========================================================================
Finals
  1 Goodman, Antoinette       12 Burnsville               12.56 QUAL   -0.2 
  2 Beckman, Alex             10 Eastview                J12.56 QUAL   -0.2 
  3 Beckman, Amanda           10 Eastview                 12.59 QUAL   -0.2 
  4 Kuplic, Paige             12 Prior Lake               12.64 QUAL   -0.2 
  5 Howard, Destiny           11 Burnsville               12.94        -0.2 
  6 Charles, Megan            12 Apple Valley             13.06        -0.2 
  7 Castro, Stasia            11 Richfield                13.08        -0.2 
  8 Butler, Bri                8 S. St. Paul              13.21        -0.2 
  8 Elder, Tesia              11 Holy Angels              13.21        -0.2 
 
Girls 200 Meter Dash Class AA
==============================================================================
          25.92  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 Kuplic, Paige             12 Prior Lake               25.86QQUAL   -1.5  1 
  2 Goodman, Antoinette       12 Burnsville               26.41Q       -1.1  2 
  3 Citrowske, Alex           10 Prior Lake               26.63Q       -2.5  5 
  4 Murgic, Katie             11 Rosemount                26.75Q       -1.1  4 
  5 Beckman, Amanda           10 Eastview                 27.02Q       -1.9  3 
  6 Schmidt, Jackie           12 S. St. Paul              26.61q       -1.1  2 
  7 George, Molly             10 Visitation               26.76q       -2.5  5 
  8 Daye, Sommer              12 Apple Valley             27.15q       -1.1  4 
  9 Beckman, Alex             10 Eastview                 27.20q       -1.9  3 
 10 Phillips, Madeline         9 Rosemount                27.55        -1.1  2 
 11 Castro, Stasia            11 Richfield                27.60        -1.5  1 
 12 Pignato, Hannah            8 Park                     27.63        -1.1  2 
 13 Schwanz, Kersten           9 Simley                   28.07        -1.9  3 
 14 Miller, Sarah             10 Eagan                    28.12        -2.5  5 
 15 Shie, Hannah               9 Eastview                 28.13        -1.5  1 
 16 Drayton, Bailly            9 Burnsville               28.30        -1.9  3 
 17 Corey, Katie              12 S. St. Paul              28.35        -1.1  4 
 18 Elder, Tesia              11 Holy Angels              28.38        -1.5  1 
 19 Zumbach, Zoe               9 Apple Valley             28.40        -1.1  2 
 20 Reuter, Meghan            11 Rosemount                28.45        -2.5  5 
 21 Brinkman, Josie           10 Park                     28.53        -1.1  4 
 22 Plifka, Mara              12 Eagan                    28.70        -1.5  1 
 23 Scherber, Brittany         9 Jefferson                28.73        -1.5  1 
 24 Skog, Rachel              11 Kennedy                  28.83        -1.1  4 
 25 Russ, Emma                12 Visitation               28.92        -2.5  5 
 26 Huynh, Kim                12 Eagan                    29.02        -1.9  3 
 27 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley             29.21        -1.1  2 
 28 Cheatom, Octavia          11 Richfield                29.35        -1.1  4 
 29 Woldum, Emma              11 Holy Angels              29.43        -1.5  1 
 30 Magnuson, Kaia            11 Visitation               29.53        -1.1  4 
 31 Mosell, Sara              11 Burnsville               29.79        -1.9  3 
 32 Hanson, Dana              12 Jefferson                29.87        -1.1  4 
 33 Arnold, Grace             12 Henry Sibley             29.92        -1.1  2 
 34 Clarke, Corrina            9 Park                     29.92        -1.9  3 
 35 McQuillan, Shannon         9 Holy Angels              30.17        -2.5  5 
 36 Reichstadt, Taylor        10 Simley                   30.27        -1.9  3 
 37 Lewis, Jameka             12 Burnsville               30.35        -1.5  1 
 38 Pavlow, Dominique          9 Holy Angels              30.37        -2.5  5 
 39 Gonsior, Kayla            10 Holy Angels              30.85        -1.1  2 
 
Girls 200 Meter Dash Class AA
===========================================================================
          25.92  QUAL
    Name                    Year School                  Finals        Wind
===========================================================================
Finals
  1 Kuplic, Paige             12 Prior Lake               25.25 QUAL    0.8 
  2 Goodman, Antoinette       12 Burnsville               25.28 QUAL    0.8 
  3 Schmidt, Jackie           12 S. St. Paul              26.25         0.8 
  4 Beckman, Amanda           10 Eastview                 26.36         0.8 
  5 Citrowske, Alex           10 Prior Lake               26.43         0.8 
  6 George, Molly             10 Visitation               26.45         0.8 
  7 Beckman, Alex             10 Eastview                 26.46         0.8 
  8 Murgic, Katie             11 Rosemount                26.50         0.8 
  9 Daye, Sommer              12 Apple Valley             26.76         0.8 
 
Girls 400 Meter Dash Class AA
===================================================================================
          57.50  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Pratt, Shade              10 Rosemount                59.34Q                  2 
  2 Kemper, Hailey            10 Prior Lake             1:00.05Q                  1 
  3 Lesmeister, Madison        9 Prior Lake             1:01.18Q                  4 
  4 Borner, Katie             12 Park                   1:01.40Q                  3 
  5 Williams, Shadday          9 Apple Valley           1:01.79Q                  4 
  6 Goff, Heather             10 Eagan                  1:01.83Q                  3 
  7 Symington, Alicia         10 Jefferson              1:02.43Q                  2 
  8 Lally, Grace              11 Visitation             1:02.89Q                  1 
  9 Wahlberg, Kerianne        12 Kennedy                1:02.45q                  4 
 10 Ward, Taylor               9 Prior Lake             1:03.19                   4 
 11 Nesheim, Leah              9 Eastview               1:03.23                   2 
 12 Rupp, Jessica              9 Eagan                  1:03.54                   1 
 13 Steele, Bre               10 Eagan                  1:03.62                   1 
 14 Erickson, Steph           12 S. St. Paul            1:03.74                   3 
 15 McGuiggan, Kristin        11 Apple Valley           1:04.40                   3 
 16 McHenry, Erin             11 Simley                 1:04.54                   4 
 17 Morgan, Adreon            12 Henry Sibley           1:04.90                   3 
 18 Ativie, Ivory              9 Richfield              1:05.08                   1 
 19 Griffin, Kate              8 Burnsville             1:05.46                   2 
 20 Barfels, Erin             12 Park                   1:05.84                   1 
 21 Polland, Angie            11 Jefferson              1:06.37                   4 
 22 North, Kelsey             12 Eastview               1:06.60                   2 
 23 Mutua, Taylor              9 Apple Valley           1:06.91                   3 
 24 Ricci, Marissa             9 S. St. Paul            1:07.04                   4 
 25 Jefferson, Janie          12 Richfield              1:07.55                   2 
 26 Mosell, Sara              11 Burnsville             1:07.62                   4 
 27 Gonsior, Kayla            10 Holy Angels            1:08.33                   1 
 28 Zahr, Laura               10 Visitation             1:08.40                   2 
 29 Gunderman, Arionna         9 Rosemount              1:09.23                   3 
 30 McQuillan, Shannon         9 Holy Angels            1:09.33                   1 
 31 Kiley, Lindsey            11 Henry Sibley           1:09.48                   3 
 32 Pavlow, Melanie           11 Holy Angels            1:13.76                   2 
 
Girls 400 Meter Dash Class AA
================================================================================
          57.50  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Pratt, Shade              10 Rosemount                57.69                  
  2 Kemper, Hailey            10 Prior Lake               59.10                  
  3 Borner, Katie             12 Park                   1:00.40                  
  4 Goff, Heather             10 Eagan                  1:00.73                  
  5 Lesmeister, Madison        9 Prior Lake             1:00.78                  
  6 Williams, Shadday          9 Apple Valley           1:01.10                  
  7 Symington, Alicia         10 Jefferson              1:01.56                  
  8 Wahlberg, Kerianne        12 Kennedy                1:02.48                  
  9 Lally, Grace              11 Visitation             1:03.22                  
 
Girls 800 Meter Run Class AA
===================================================================================
        2:16.67  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Ferguson, Anne            10 Eastview               2:17.47Q                  1 
  2 Pratt, Shade              10 Rosemount              2:20.67Q                  3 
  3 Foster, Paige             12 Prior Lake             2:20.72Q                  2 
  4 Berg, Taylor              12 Eagan                  2:21.19q                  3 
  5 Maxwell, Paige            10 Visitation             2:22.05q                  1 
  6 Giancana, Alyssa          11 Eagan                  2:22.26q                  1 
  7 Pachuta, Rebecca          11 Eastview               2:22.29q                  3 
  8 Grund, Tori                9 Rosemount              2:23.67q                  3 
  9 Kent, Macey               12 Burnsville             2:24.79q                  2 
 10 Roberge, Kayla            10 Holy Angels            2:25.29                   2 
 11 Flicek, Laura             11 Eagan                  2:25.43                   3 
 12 Porter, Katie             10 Prior Lake             2:26.53                   1 
 13 Fischer, Ellen            11 Rosemount              2:26.58                   1 
 14 Burkstrand, Mackenzie     10 Eastview               2:27.61                   2 
 15 Anderson, Erin             9 Visitation             2:28.97                   1 
 16 Schroeder, MaryBeth       11 Apple Valley           2:32.63                   3 
 17 Hattouni, Kaitlin          9 Apple Valley           2:33.09                   1 
 18 Kirchner, Brianna         11 Henry Sibley           2:33.16                   1 
 19 Fasking, Alex              9 Prior Lake             2:33.23                   3 
 20 Trudeau, Marissa          11 Simley                 2:34.17                   2 
 21 Mosier, Jessica           12 Burnsville             2:34.52                   3 
 22 Oxborough, Raeann         11 Kennedy                2:35.04                   3 
 23 Ness, Emmy                10 Holy Angels            2:37.64                   1 
 24 Ulrich, Marta             11 Richfield              2:37.97                   2 
 25 Running, Erica            11 S. St. Paul            2:38.92                   3 
 26 Carr, Katie               10 Jefferson              2:39.37                   2 
 27 Nicklay, Lisa              9 Simley                 2:39.90                   1 
 28 Dwyer, Gracie             11 Park                   2:40.65                   1 
 29 Ihrke, Madison             9 Apple Valley           2:40.94                   2 
 30 Meredith, Micaela          9 Kennedy                2:41.48                   2 
 31 Hesse, Ruth                  Henry Sibley           2:42.24                   2 
 32 Michaud, Erica             8 Park                   2:42.89                   2 
 33 Freutel, Alex             10 S. St. Paul            2:44.35                   2 
 34 Cook, Asia                11 Richfield              2:44.53                   3 
 35 Holley, Lara               9 Holy Angels            2:44.60                   1 
 36 Callan, Casey              9 Park                   2:44.98                   3 
 37 Black, Kate               11 Park                   2:45.70                   1 
 
Girls 800 Meter Run Class AA
================================================================================
        2:16.67  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Foster, Paige             12 Prior Lake             2:17.68                  
  2 Ferguson, Anne            10 Eastview               2:18.20                  
  3 Pratt, Shade              10 Rosemount              2:22.25                  
  4 Kent, Macey               12 Burnsville             2:22.68                  
  5 Berg, Taylor              12 Eagan                  2:22.70                  
  6 Grund, Tori                9 Rosemount              2:23.44                  
  7 Pachuta, Rebecca          11 Eastview               2:23.69                  
  8 Giancana, Alyssa          11 Eagan                  2:27.26                  
  9 Maxwell, Paige            10 Visitation             2:28.14                  
 
Girls 1600 Meter Run Class AA
================================================================================
        5:04.06  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Pettit, Chelsea           11 Holy Angels            5:11.06                  
  2 Ferguson, Anne            10 Eastview               5:14.55                  
  3 Anderson, Samantha         9 Prior Lake             5:25.61                  
  4 Williams, Anna            12 Eastview               5:26.69                  
  5 Lurken, Larissa            8 Park                   5:28.41                  
  6 Stangl, Alanna             9 Eagan                  5:28.93                  
  7 Degnan, Molly             12 Visitation             5:29.60                  
  8 Magnuson, Kelsey          12 Rosemount              5:29.71                  
  9 Stock, Emily               8 Prior Lake             5:33.40                  
 10 Banz, Michaela            10 Eagan                  5:34.73                  
 11 Olson, Hannah              9 Richfield              5:34.79                  
 12 Conroy, Courtney           9 Eastview               5:36.97                  
 13 Nelson, Alexa              9 Apple Valley           5:37.78                  
 14 Ries, Megan               11 Apple Valley           5:38.23                  
 15 Willems, Katie            10 Eagan                  5:39.27                  
 16 Fermoyle, Caitlyn         10 Henry Sibley           5:39.35                  
 17 Schalk, Sydney             9 Apple Valley           5:42.27                  
 18 Moran, Katie              10 Visitation             5:42.94                  
 19 Davis, Emily               9 Rosemount              5:43.99                  
 20 Olson, Kelly              10 Jefferson              5:49.67                  
 21 Moran, Kate               12 Henry Sibley           5:50.24                  
 22 Running, Erica            11 S. St. Paul            5:50.31                  
 23 Burkard, Bridget          10 Rosemount              5:56.60                  
 24 Zwanziger, Jessica        12 Prior Lake             5:57.42                  
 25 Tveite, Amanda            10 Jefferson              6:07.11                  
 26 Dadi, Tigist              11 Richfield              6:09.60                  
 27 Nelson, Lisa              10 Burnsville             6:10.30                  
 28 Cameron, Kathleen          7 Kennedy                6:11.10                  
 29 Miller, Claralyn          11 Burnsville             6:11.75                  
 30 Zavoral, Maddison          8 Park                   6:17.19                  
 31 Geist, Mara                9 Holy Angels            6:24.61                  
 32 McFate, Nikki             12 S. St. Paul            6:29.00                  
 33 Pringle, Mary             10 Simley                 6:46.82                  
 34 Campbell, Bethany         10 Kennedy                7:00.36                  
 
Girls 3200 Meter Run Class AA
================================================================================
       11:04.27  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Pettit, Chelsea           11 Holy Angels           11:19.36                  
  2 Anderson, Kirsten          9 Prior Lake            11:24.01                  
  3 Scholl, Taylor             9 Prior Lake            11:32.40                  
  4 Magnuson, Kelsey          12 Rosemount             11:34.54                  
  5 Degnan, Molly             12 Visitation            11:41.18                  
  6 Conroy, Courtney           9 Eastview              11:50.24                  
  7 McIntyre, Christine       12 Eagan                 11:53.64                  
  8 Lurken, Larissa            8 Park                  11:54.96                  
  9 Ries, Megan               11 Apple Valley          11:56.29                  
 10 Stock, Emily               8 Prior Lake            11:59.58                  
 11 Moody, Jena                7 Eastview              12:06.72                  
 12 Olson, Hannah              9 Richfield             12:07.14                  
 13 Banz, Michaela            10 Eagan                 12:08.55                  
 14 Gerten, Yvonne            10 Visitation            12:13.44                  
 15 Rogers, Jessica           12 Apple Valley          12:14.16                  
 16 Comstock, Ashley          10 Rosemount             12:14.21                  
 17 Burkard, Bridget          10 Rosemount             12:39.59                  
 18 Olson, Hannah              9 Eagan                 12:43.87                  
 19 Moran, Kate               12 Henry Sibley          12:45.83                  
 20 Rundquist, Jenny          11 Kennedy               12:49.66                  
 21 Olsen, Alicia              8 Henry Sibley          12:49.86                  
 22 Hansen, Nikki             12 Apple Valley          12:52.13                  
 23 Sutton, Abby              11 Holy Angels           12:53.60                  
 24 Fisher, Alissa            10 Burnsville            12:53.90                  
 25 Gordon, Christina          9 Henry Sibley          13:03.81                  
 26 Herber, Molly             12 Visitation            13:08.38                  
 27 Stauffer, Jenna           12 Eastview              13:08.51                  
 28 Nygaard, Sarah             9 Richfield             13:08.60                  
 29 Lally, Sara                9 Visitation            13:17.89                  
 30 Zavoral, Maddison          8 Park                  13:22.28                  
 31 nelson, Nara              12 Jefferson             13:36.59                  
 32 Gelecinski, Onia           9 Kennedy               13:41.45                  
 
Girls 100 Meter Hurdles Class AA
==============================================================================
          15.40  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind H#
==============================================================================
Preliminaries
  1 January, Jessica           8 Richfield                15.14QQUAL   -1.3  1 
  2 Flynn, Maureen            11 Burnsville               15.96Q       -0.5  3 
  3 Johnson, Courtney         12 S. St. Paul              15.97Q       -1.1  2 
  4 Miller, Chanel            10 Apple Valley             16.14Q       -0.8  5 
  5 Burnahm, Mallory          11 Eastview                 16.71Q       -1.2  4 
  6 Gengler, Laura            11 Eastview                 16.69q       -1.3  1 
  7 Porter, Nikki             11 Prior Lake               16.73q       -0.8  5 
  8 Olson, Theresa            12 Richfield                16.97q       -1.1  2 
  9 Ryan, Katie               12 Eagan                    16.98q       -1.2  4 
 10 Glass, Becky              12 Henry Sibley             17.28        -0.5  3 
 11 Freden, Hannah             9 Burnsville               17.73        -0.5  3 
 12 Skoog, Stephanie          11 Richfield                17.79        -1.1  2 
 13 Flom, Sharon              11 Rosemount                17.86        -1.2  4 
 14 Beeson, Holly              9 Holy Angels              17.91        -0.8  5 
 15 Choudek, Abby             11 Prior Lake               17.92        -1.1  2 
 16 Lind, Grace               10 Prior Lake               18.01        -0.5  3 
 17 Sodahl, Alyssa            11 Prior Lake               18.11        -1.1  2 
 18 Dougherty, Nikki           8 S. St. Paul              18.26        -1.2  4 
 19 Kimball, Courtney         12 Apple Valley             18.31        -1.3  1 
 20 Blatzheim, Brianna        11 Apple Valley             18.36        -1.3  1 
 21 Hoium, Nicole             10 Prior Lake               18.40        -0.5  3 
 22 Baier, Abby               11 Eagan                    18.41        -0.5  3 
 23 Adkins, Jen               12 Eagan                    18.52        -1.3  1 
 24 Stein, Kara               10 Prior Lake               18.71        -1.3  1 
 25 Schultz, Olivia           10 Holy Angels              18.86        -1.2  4 
 26 Eaton, Katie               7 Eastview                 18.88        -0.8  5 
 27 Davy, Hannah              11 Park                     18.91        -1.3  1 
 28 Burns, Lindsay             9 Holy Angels              19.25        -0.8  5 
 29 Selby, Lauren              9 Eastview                 19.30        -0.8  5 
 30 Young, Carissa            10 Holy Angels              19.46        -0.5  3 
 31 Scott, Emilie             11 Simley                   19.66        -1.1  2 
 32 Redlin, Devon              9 Kennedy                  20.01        -1.1  2 
 33 Tetzlaff, Kelsey           9 Henry Sibley             20.10        -0.5  3 
 34 Mendez, Danielle           9 Holy Angels              20.11        -1.3  1 
 35 Hall, Hannah              10 Park                     20.21        -1.1  2 
 36 Greenwood, Lexi           10 Park                     20.50        -1.2  4 
 37 Vang, Starsha             11 Simley                   20.64        -1.3  1 
 38 Swanson, Andrea           10 Rosemount                20.95        -1.2  4 
 39 Humphrey, Ashley           9 Kennedy                  22.92        -1.2  4 
 40 Menchaca, Victoria         7 Visitation               23.31        -1.1  2 
 
Girls 100 Meter Hurdles Class AA
===========================================================================
          15.40  QUAL
    Name                    Year School                  Finals        Wind
===========================================================================
Finals
  1 January, Jessica           8 Richfield                15.23 QUAL   -0.1 
  2 Flynn, Maureen            11 Burnsville               15.73        -0.1 
  3 Johnson, Courtney         12 S. St. Paul              15.75        -0.1 
  4 Miller, Chanel            10 Apple Valley             16.25        -0.1 
  5 Gengler, Laura            11 Eastview                 16.85        -0.1 
  6 Olson, Theresa            12 Richfield                16.89        -0.1 
  7 Burnahm, Mallory          11 Eastview                 17.12        -0.1 
  8 Ryan, Katie               12 Eagan                    17.17        -0.1 
 
Girls 300 Meter Hurdles Class AA
===================================================================================
          45.93  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 January, Jessica           8 Richfield                47.43Q                  5 
  2 Tseng, Sara               10 Richfield                48.42Q                  4 
  3 Dwyer, Taryn              11 Eastview                 48.74Q                  1 
  4 Schultz, Olivia           10 Holy Angels              48.87Q                  2 
  5 Ryan, Katie               12 Eagan                    49.60Q                  3 
  6 Miller, Chanel            10 Apple Valley             47.65q                  5 
  7 Flynn, Maureen            11 Burnsville               49.44q                  5 
  8 Porter, Nikki             11 Prior Lake               49.50q                  1 
  9 Hoium, Nicole             10 Prior Lake               49.58q                  1 
 10 Olson, Theresa            12 Richfield                49.62                   3 
 11 Sanders, Paris             9 Eastview                 50.00                   4 
 12 Taylor, Jeannie            9 Burnsville               50.25                   3 
 13 Stein, Kara               10 Prior Lake               50.72                   2 
 14 Kimball, Courtney         12 Apple Valley             51.02                   4 
 15 O'Donnell, Hannah         10 Rosemount                51.45                   1 
 16 Johnson, Courtney         12 S. St. Paul              51.52                   2 
 17 Busher, Natalie            9 Rosemount                51.90                   3 
 18 O'Malley, Maggie          11 Rosemount                52.67                   1 
 19 Adams, Funmi              11 Eastview                 52.69                   2 
 20 Lind, Grace               10 Prior Lake               52.86                   4 
 21 Engelhart, Amanda          9 Henry Sibley             52.97                   3 
 22 Grutzner, Mackenzie        9 Visitation               52.98                   1 
 23 Wegner, Cassie            12 S. St. Paul              53.12                   4 
 24 Baier, Abby               11 Eagan                    53.38                   2 
 25 Freden, Hannah             9 Burnsville               53.66                   5 
 26 Eaton, Katie               7 Eastview                 53.91                   2 
 27 Magee, Olivia              9 Park                     54.00                   1 
 28 Davy, Hannah              11 Park                     54.06                   4 
 29 Burns, Lindsay             9 Holy Angels              54.37                   5 
 30 Gardner, Ava              12 Henry Sibley             55.07                   3 
 31 Greenwood, Lexi           10 Park                     55.11                   4 
 32 Sodahl, Alyssa            11 Prior Lake               55.29                   5 
 33 Adkins, Jen               12 Eagan                    55.31                   3 
 34 Frenz, Becca              11 Visitation               55.54                   3 
 35 Young, Carissa            10 Holy Angels              56.55                   2 
 36 Beeson, Holly              9 Holy Angels              57.23                   5 
 37 Humphrey, Ashley           9 Kennedy                  59.34                   1 
 38 Redlin, Devon              9 Kennedy                  59.41                   4 
 39 Scott, Emilie             11 Simley                 1:01.61                   5 
 
Girls 300 Meter Hurdles Class AA
================================================================================
          45.93  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 January, Jessica           8 Richfield                46.31                  
  2 Dwyer, Taryn              11 Eastview                 47.10                  
  3 Tseng, Sara               10 Richfield                47.21                  
  4 Miller, Chanel            10 Apple Valley             47.30                  
  5 Schultz, Olivia           10 Holy Angels              48.55                  
  6 Flynn, Maureen            11 Burnsville               48.78                  
  7 Ryan, Katie               12 Eagan                    49.36                  
  8 Hoium, Nicole             10 Prior Lake               49.61                  
 
Girls 4x100 Meter Relay Class AA
===================================================================================
          49.67  QUAL
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 Eastview                                              48.47 QUAL              2 
     1) Beckman, Alex 10                2) Beckman, Amanda 10             
     3) Sanders, Paris 9                4) Burnahm, Mallory 11            
  2 Burnsville                                            48.84 QUAL              2 
     1) Franzoni, Kiley 12              2) Howard, Destiny 11             
     3) Stratman, Shannon 12            4) Goodman, Antoinette 12         
  3 Eagan                                                 50.57                   2 
     1) Eaton, Natalie 11               2) Sparks, Molly 10               
     3) Ackerman, Darcy 11              4) Dickens, Alexis 10             
  4 Apple Valley                                          50.89                   2 
     1) Zumbach, Zoe 9                  2) Pipkins, Jaryn 8               
     3) Bolme, Danielle 11              4) Broders, Kendall 10            
  5 Boomington Kennedy                                    52.14                   2 
     1) LaSota, Mackenzie 11            2) Sweeney, Amy 11                
     3) Skog, Rachel 11                 4) Erickson, Tally 10             
  6 South St. Paul                                        52.48                   1 
     1) Sparby, Tasha 11                2) Belde, Maggie                  
     3) Dougherty, Nikki 8              4) Butler, Bri 8                  
  7 Richfield                                             52.59                   2 
     1) Metz, Kelsey 10                 2) Calloway, Oshai 10             
     3) Wangerin, Emily                 4) Castro, Stasia 11              
  8 Henry Sibley                                          52.78                   1 
     1) Arnold, Grace 12                2) Solem, Cece 12                 
     3) McCampbell, Valerie 10          4) Glass, Becky 12                
  9 Academy of Holy Angels                                52.91                   1 
     1) Stiegauf, Sara 12               2) Woldum, Emma 11                
     3) Romatoski, Kelsey 12            4) Mattson, Lizzie 9              
 10 Park                                                  52.93                   2 
     1) Bieniek, Miranda 9              2) Clausen, Brittany 9            
     3) Clarke, Corrina 9               4) Friest, Stephanie 11           
 11 Visitation                                            53.18                   1 
     1) England, Liz 10                 2) Grutzner, Mackenzie 9          
     3) Supplee, Katie 9                4) Magnuson, Kaia 11              
 12 Rosemount                                             53.44                   2 
     1) Sawyer, Carissa 11              2) Reuter, Meghan 11              
     3) Kleiber, Kaitlyn                4) Flom, Sharon 11                
 13 Bloomington Jefferson                                 53.66                   1 
     1) Spong, Erin 9                   2) Burk, Charlotte                
     3) Scherber, Brittany 9            4) Anderson, Shelbi 10            
 14 Simley                                                55.65                   1 
     1) Moy, Tiffany 12                 2) Hedemark, Evette 11            
     3) Hanson, Emily 12                4) Reichstadt, Taylor 10          
 -- Prior Lake                                               DQ                   2 
     1) Hoium, Nicole 10                2) Bemberck, Kaitlin              
     3) Roberts, Ashley 12              4) Birkeland, Erica 10            
 
Girls 4x200 Meter Relay Class AA
===================================================================================
        1:44.18  QUAL
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 Prior Lake                                          1:42.99 QUAL              2 
     1) Citrowske, Alex 10              2) Kemper, Hailey 10              
     3) Kemper, Samantha 11             4) Kuplic, Paige 12               
  2 Apple Valley                                        1:45.93                   2 
     1) Miller, Chanel 10               2) Daye, Sommer 12                
     3) Broders, Kendall 10             4) Charles, Megan 12              
  3 Eastview                                            1:46.05                   2 
     1) Dwyer, Taryn 11                 2) Nesheim, Leah 9                
     3) Burnahm, Mallory 11             4) Sanders, Paris 9               
  4 Burnsville                                          1:46.71                   2 
     1) Taylor, Jeannie 9               2) Howard, Destiny 11             
     3) Drayton, Bailly 9               4) Franzoni, Kiley 12             
  5 South St. Paul                                      1:47.51                   2 
     1) Erickson, Steph 12              2) Sparby, Tasha 11               
     3) Corey, Katie 12                 4) Schmidt, Jackie 12             
  6 Eagan                                               1:48.13                   2 
     1) Ryan, Katie 12                  2) Sparks, Molly 10               
     3) Steele, Bre 10                  4) Dickens, Alexis 10             
  7 Visitation                                          1:49.57                   2 
     1) Grutzner, Mackenzie 9           2) Supplee, Katie 9               
     3) Russ, Emma 12                   4) George, Molly 10               
  8 Boomington Kennedy                                  1:49.78                   2 
     1) LaSota, Mackenzie 11            2) Sweeney, Amy 11                
     3) Skog, Rachel 11                 4) Wahlberg, Kerianne 12          
  9 Park                                                1:50.87                   1 
     1) Pignato, Hannah 8               2) Brinkman, Josie 10             
     3) Barfels, Erin 12                4) Borner, Katie 12               
 10 Bloomington Jefferson                               1:51.49                   1 
     1) Symington, Alicia 10            2) Anderson, Shelbi 10            
     3) Scherber, Brittany 9            4) Smith, Anna 10                 
 11 Henry Sibley                                        1:51.85                   1 
     1) Arnold, Grace 12                2) Solem, Cece 12                 
     3) McCampbell, Valerie 10          4) Morgan, Adreon 12              
 12 Simley                                              1:52.10                   1 
     1) Reichstadt, Taylor 10           2) McHenry, Erin 11               
     3) Hayes, Laura 9                  4) Schwanz, Kersten 9             
 13 Academy of Holy Angels                              1:52.55                   1 
     1) Stiegauf, Sara 12               2) Woldum, Emma 11                
     3) Romatoski, Kelsey 12            4) Mattson, Lizzie 9              
 14 Richfield                                           1:53.55                   1 
     1) Metz, Kelsey 10                 2) Clarke, Taylor 11              
     3) Wangerin, Emily                 4) Cheatom, Octavia 11            
 -- Rosemount                                                DQ                   2 
     1) Phillips, Madeline 9            2) Murgic, Katie 11               
     3) Hussein, Thana 9                4) Pratt, Shade 10                
 
Girls 4x400 Meter Relay Class AA
===================================================================================
        4:00.24  QUAL
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 Prior Lake                                          3:58.86 QUAL              2 
     1) Citrowske, Alex 10              2) Lesmeister, Madison 9          
     3) Foster, Paige 12                4) Kemper, Hailey 10              
  2 Eastview                                            4:02.51                   2 
     1) Dwyer, Taryn 11                 2) Nesheim, Leah 9                
     3) Adams, Funmi 11                 4) Ferguson, Anne 10              
  3 Apple Valley                                        4:03.46                   2 
     1) Daye, Sommer 12                 2) Broders, Kendall 10            
     3) Williams, Shadday 9             4) Charles, Megan 12              
  4 South St. Paul                                      4:09.30                   2 
     1) Erickson, Steph 12              2) Ricci, Marissa 9               
     3) Corey, Katie 12                 4) Schmidt, Jackie 12             
  5 Burnsville                                          4:09.37                   2 
     1) Taylor, Jeannie 9               2) Stratman, Shannon 12           
     3) Franzoni, Kiley 12              4) Kent, Macey 12                 
  6 Eagan                                               4:11.64                   2 
     1) Steele, Bre 10                  2) Goff, Heather 10               
     3) Giancana, Alyssa 11             4) Berg, Taylor 12                
  7 Park                                                4:12.27                   2 
     1) Pignato, Hannah 8               2) Brinkman, Josie 10             
     3) Barfels, Erin 12                4) Borner, Katie 12               
  8 Rosemount                                           4:14.22                   2 
     1) Dennis, Laura 9                 2) Hussein, Thana 9               
     3) Grund, Tori 9                   4) Phillips, Madeline 9           
  9 Simley                                              4:16.60                   1 
     1) McHenry, Erin 11                2) Hayes, Laura 9                 
     3) Schwanz, Kersten 9              4) Trudeau, Marissa 11            
 10 Henry Sibley                                        4:16.89                   1 
     1) Morgan, Adreon 12               2) Kiley, Lindsey 11              
     3) McCampbell, Valerie 10          4) Ghassemlouei, Asha 11          
 11 Academy of Holy Angels                              4:17.35                   1 
     1) Stiegauf, Sara 12               2) Roberge, Kayla 10              
     3) Pettit, Chelsea 11              4) King, Maddie 10                
 12 Richfield                                           4:19.92                   1 
     1) Olson, Theresa 12               2) Tseng, Sara 10                 
     3) Jefferson, Janie 12             4) Ativie, Ivory 9                
 13 Boomington Kennedy                                  4:20.29                   1 
     1) Lynn, Latia 12                  2) Erickson, Tally 10             
     3) Oxborough, Raeann 11            4) Wahlberg, Kerianne 12          
 14 Visitation                                          4:20.38                   2 
     1) Lally, Grace 11                 2) Anderson, Erin 9               
     3) Russ, Emma 12                   4) Evans, Martha 12               
 15 Bloomington Jefferson                               4:26.09                   1 
     1) Symington, Alicia 10            2) Anderson, Cassie               
     3) Olson, Kelly 10                 4) Polland, Angie 11              
 
Girls 4x800 Meter Relay Class AA
===================================================================================
        9:29.20  QUAL
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 Prior Lake                                          9:24.02 QUAL              2 
     1) Anderson, Samantha 9            2) Anderson, Kirsten 9            
     3) Scholl, Taylor 9                4) Foster, Paige 12               
  2 Eagan                                               9:27.96 QUAL              2 
     1) Giancana, Alyssa 11             2) Goff, Heather 10               
     3) Stangl, Alanna 9                4) Berg, Taylor 12                
  3 Eastview                                            9:56.21                   2 
     1) Pachuta, Rebecca 11             2) Burkstrand, Mackenzie 10       
     3) Williams, Anna 12               4) Adams, Funmi 11                
  4 Apple Valley                                       10:06.62                   2 
     1) Schroeder, MaryBeth 11          2) Hattouni, Kaitlin 9            
     3) Nelson, Alexa 9                 4) Schalk, Sydney 9               
  5 Visitation                                         10:07.18                   2 
     1) Lally, Grace 11                 2) Gerten, Yvonne 10              
     3) Moran, Katie 10                 4) Anderson, Erin 9               
  6 Henry Sibley                                       10:12.64                   2 
     1) Ghassemlouei, Asha 11           2) Kirchner, Brianna 11           
     3) Fermoyle, Caitlyn 10            4) Olsen, Alicia 8                
  7 Rosemount                                          10:28.30                   2 
     1) Dennis, Laura 9                 2) Davis, Emily 9                 
     3) Comstock, Ashley 10             4) Fischer, Ellen 11              
  8 Burnsville                                         10:35.44                   2 
     1) Mosier, Jessica 12              2) Fisher, Alissa 10              
     3) Miller, Claralyn 11             4) Nelson, Lisa 10                
  9 Richfield                                          10:43.12                   1 
     1) Feffer, Brittany                2) Adams, Hannah                  
     3) Ulrich, Marta 11                4) Nygaard, Sarah 9               
 10 South St. Paul                                     10:48.14                   1 
     1) Freutel, Alex 10                2) Ricci, Marissa 9               
     3) Windholz, Becca                 4) McFate, Nikki 12               
 11 Park                                               10:51.81                   1 
     1) Dwyer, Gracie 11                2) Callan, Casey 9                
     3) Black, Kate 11                  4) Michaud, Erica 8               
 12 Boomington Kennedy                                 10:52.83                   1 
     1) Oxborough, Raeann 11            2) Rundquist, Jenny 11            
     3) Gelecinski, Onia 9              4) Meredith, Micaela 9            
 13 Academy of Holy Angels                             10:58.44                   1 
     1) Ness, Emmy 10                   2) Sutton, Abby 11                
     3) Pavlow, Melanie 11              4) Holley, Lara 9                 
 14 Simley                                             11:08.80                   1 
     1) Trudeau, Marissa 11             2) Nicklay, Lisa 9                
     3) Pringle, Mary 10                4) Holst, Mandi 11                
 15 Bloomington Jefferson                              11:23.44                   2 
     1) Martens, Dancia                 2) Gathe, Anne                    
     3) nelson, Nara 12                 4) Carr, Katie 10                 
 
Girls High Jump Class AA
================================================================================
        5-04.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Skoog, Stephanie          11 Richfield              5-04.00 QUAL             
  2 Raney, Elise              11 Eagan                 J5-04.00 QUAL             
  3 Redmond, Sam              12 Eagan                  5-02.00                  
  4 Winegardner, Rachel       12 Apple Valley          J5-02.00                  
  5 Solem, Cece               12 Henry Sibley           5-00.00                  
  5 Busher, Natalie            9 Rosemount              5-00.00                  
  7 Johnson, Courtney         11 Eagan                 J5-00.00                  
  8 Dennis, Laura              9 Rosemount             J5-00.00                  
  9 Palmer, Lexi              11 Burnsville            J5-00.00                  
 10 Griffin, Kate              8 Burnsville             4-10.00                  
 10 Mullen, Jenny             12 Visitation             4-10.00                  
 10 Johnson, Laura             9 Park                   4-10.00                  
 10 Doody, Megan              10 S. St. Paul            4-10.00                  
 10 Choudek, Abby             11 Prior Lake             4-10.00                  
 10 Peterson, Alecia          12 Eastview               4-10.00                  
 10 Hanson, Emily             12 Simley                 4-10.00                  
 10 Parsons, Rachel           10 Apple Valley           4-10.00                  
 18 Noterman, Sydney           9 Prior Lake             4-08.00                  
 18 Stein, Kara               10 Prior Lake             4-08.00                  
 18 Derusha, Kayleen           9 Prior Lake             4-08.00                  
 18 Hoffman, Kirsten           9 Rosemount              4-08.00                  
 18 Schwanz, Kersten           9 Simley                 4-08.00                  
 18 Dwyer, Taryn              11 Eastview               4-08.00                  
 18 Castro, Stasia            11 Richfield              4-08.00                  
 18 Schroeder, Maddie          9 S. St. Paul            4-08.00                  
 18 McCampbell, Valerie       10 Henry Sibley           4-08.00                  
 18 Bull, Hilary              12 Kennedy                4-08.00                  
 28 Thorton, Libby            10 Visitation             4-06.00                  
 28 Montanez, A.J.            12 Visitation             4-06.00                  
 28 Anders, Erica              9 Eastview               4-06.00                  
 28 Pavlow, Dominique          9 Holy Angels            4-06.00                  
 28 Kilgore, Katie            10 Park                   4-06.00                  
 28 Gruber, Molly             12 Burnsville             4-06.00                  
 -- Linder, Sarah              9 Eagan                       NH                  
 -- Meredith, Micaela          9 Kennedy                     NH                  
 -- Hermann, Catherine        12 Visitation                  NH                  
 -- Burns, Lindsay             9 Holy Angels                 NH                  
 -- Stolz, Michelle           11 Holy Angels                 NH                  
 -- Mendez, Danielle           9 Holy Angels                 NH                  
 
Girls Pole Vault Class AA
================================================================================
       10-08.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Murgic, Katie             11 Rosemount             10-09.00 QUAL             
  2 Evans, Martha             12 Visitation            10-00.00                  
  3 Jeans, Kelly               8 Kennedy              J10-00.00                  
  4 Tseng, Sara               10 Richfield              9-06.00                  
  4 St. Ana, Kaitlyn           9 Apple Valley           9-06.00                  
  6 Bonewell, Emily            9 Apple Valley          J9-06.00                  
  6 Tuberg, Brittany          12 Apple Valley          J9-06.00                  
  8 Palluck, Katie             9 Eagan                  9-00.00                  
  9 Baier, Abby               11 Eagan                 J9-00.00                  
 10 Ally, Lawrence            11 Eastview              J9-00.00                  
 11 Sjoberg, Karen            12 Eagan                  8-06.00                  
 11 Nelson, Maggie            11 Richfield              8-06.00                  
 11 Nordstrom, Angie          10 Holy Angels            8-06.00                  
 11 Swanson, Kaley            11 Prior Lake             8-06.00                  
 11 Jurgens, Liz              11 Eagan                  8-06.00                  
 11 Metz, Kelsey              10 Richfield              8-06.00                  
 17 Choudek, Abby             11 Prior Lake             8-00.00                  
 17 Nguyen, Thanh             10 Burnsville             8-00.00                  
 17 Newell, Alex              11 Park                   8-00.00                  
 17 Simpkins, Molly            9 Prior Lake             8-00.00                  
 17 Dziekan, Molly            10 Eastview               8-00.00                  
 17 Humphrey, Ashley           9 Kennedy                8-00.00                  
 17 Pilgrim-Rukovina, Nel     10 Henry Sibley           8-00.00                  
 24 Anderson, Shelbi          10 Jefferson              7-06.00                  
 24 Frenz, Becca              11 Visitation             7-06.00                  
 24 Cavalier, Ashley          11 S. St. Paul            7-06.00                  
 24 Olson, Megan               8 Kennedy                7-06.00                  
 24 Bangerter, Jenna          11 Rosemount              7-06.00                  
 -- Hanson, Maria             12 Henry Sibley                NH                  
 -- Robertson, Rachel          9 Apple Valley                NH                  
 -- Loo, Kim                  11 Jefferson                   NH                  
 -- Stiegauf, Sara            12 Holy Angels                 NH                  
 -- Kennedy, Ray              11 Burnsville                  NH                  
 -- Blodgett, Nell             9 Visitation                  NH                  
 -- Colestock, Kailey         11 Simley                      NH                  
 -- Kennedy, Kaelie           10 Park                        NH                  
 -- Anders, Erica              9 Eastview                    NH                  
 -- Beck, Meghan               9 Holy Angels                 NH                  
 
Girls Long Jump Class AA
===========================================================================
       17-04.00  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind
===========================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Amanda           10 Eastview              17-08.25qQUAL    NWI 
  2 Goodman, Antoinette       12 Burnsville            17-08.00qQUAL    NWI 
  3 January, Jessica           8 Richfield             17-05.00qQUAL    NWI 
  4 Russ, Emma                12 Visitation            16-04.75q        NWI 
  5 Kemper, Samantha          11 Prior Lake            15-11.25q        NWI 
  6 Sanders, Paris             9 Eastview              15-08.75q        NWI 
  7 Mattson, Lizzie            9 Holy Angels           15-08.50q        NWI 
  8 Ackerman, Darcy           11 Eagan                 15-08.00q        NWI 
  8 Dickens, Alexis           10 Eagan                 15-08.00q        NWI 
 10 Lee, Jamila               12 Richfield             15-07.25         NWI 
 11 Gerr, Tayor               12 Eagan                 15-04.00         NWI 
 12 Stratman, Shannon         12 Burnsville            15-03.75         NWI 
 12 Broders, Kendall          10 Apple Valley          15-03.75         NWI 
 14 Shie, Hannah               9 Eastview              15-01.25         NWI 
 15 Bresnahan, Megan           9 Park                  15-00.25         NWI 
 16 Hussein, Thana             9 Rosemount             14-11.25         NWI 
 17 Franzoni, Kiley           12 Burnsville            14-09.75         NWI 
 17 Johnson, Courtney         12 S. St. Paul           14-09.75         NWI 
 19 Hanson, Emily             12 Simley                14-08.50         NWI 
 20 Nielsen, Katie            10 Prior Lake            14-07.50         NWI 
 21 Lesmeister, Madison        9 Prior Lake            14-05.00         NWI 
 22 LaSota, Mackenzie         11 Kennedy               14-04.75         NWI 
 23 Mutua, Taylor              9 Apple Valley          14-04.50         NWI 
 24 Solem, Cece               12 Henry Sibley          14-04.25         NWI 
 25 Kramer, Kaleigh           10 Henry Sibley          14-02.75         NWI 
 25 Coller, Haley              9 Kennedy               14-02.75         NWI 
 27 Johnson, Laura             9 Park                  14-02.50         NWI  5
 28 Bolme, Danielle           11 Apple Valley          14-00.75         NWI 
 29 Kulhanek, Annie           12 Visitation            14-00.00         NWI 
 30 Supplee, Katie             9 Visitation            13-11.00         NWI 
 31 Romatoski, Kelsey         12 Holy Angels           13-09.00         NWI 
 31 Sparby, Tasha             11 S. St. Paul           13-09.00         NWI 
 33 Scott, Jessi              10 Visitation            13-07.25         NWI 
 34 Brink, Laura              10 Burnsville            13-06.75         NWI 
 35 King, Maddie              10 Holy Angels           13-00.25         NWI 
 36 Hoffman, Kirsten           9 Rosemount             13-00.00         NWI 
 
Girls Long Jump Class AA
===========================================================================
       17-04.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals        Wind
===========================================================================
Finals
  1 Beckman, Amanda           10 Eastview              17-08.25 QUAL    0.9 
  2 Goodman, Antoinette       12 Burnsville            17-08.00 QUAL    1.1 
  3 January, Jessica           8 Richfield             17-05.00 QUAL    0.5 
  4 Mattson, Lizzie            9 Holy Angels           16-05.00         0.9 
  5 Russ, Emma                12 Visitation            16-04.75         0.7 
  6 Kemper, Samantha          11 Prior Lake            15-11.25         1.4 
  7 Sanders, Paris             9 Eastview              15-08.75         0.1 
  8 Dickens, Alexis           10 Eagan                 15-08.00         1.2 
  8 Ackerman, Darcy           11 Eagan                 15-08.00         1.7 
 
Girls Triple Jump Class AA
===========================================================================
       35-11.00  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims        Wind
===========================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Alex             10 Eastview              37-02.25qQUAL    NWI 
  2 Temte, Alyssa             11 Rosemount             35-08.25q        NWI 
  3 Stein, Kara               10 Prior Lake            35-00.50q        NWI 
  4 Kemper, Samantha          11 Prior Lake            34-04.50q        NWI 
  5 Simpkins, Molly            9 Prior Lake            33-04.25q        NWI 
  6 Mattson, Lizzie            9 Holy Angels           33-03.50q        NWI 
  7 Mannah, Vivienne          11 Burnsville            33-00.50q        NWI 
  8 Butler, Bri                8 S. St. Paul           32-06.25q        NWI 
  9 Bresnahan, Megan           9 Park                  32-05.75q        NWI 
 10 Lee, Jamila               12 Richfield             32-04.25         NWI 
 11 Pignato, Hannah            8 Park                  32-03.25         NWI 
 12 Cheatom, Octavia          11 Richfield             32-03.00         NWI 
 12 Raney, Elise              11 Eagan                 32-03.00         NWI 
 14 LaSota, Mackenzie         11 Kennedy               32-00.75         NWI 
 15 Noterman, Sydney           9 Prior Lake            31-10.75         NWI 
 16 Brink, Laura              10 Burnsville            31-09.50         NWI 
 17 Jurgens, Liz              11 Eagan                 31-09.25         NWI 
 18 North, Kelsey             12 Eastview              31-08.00         NWI 
 19 Griffin, Kate              8 Burnsville            31-06.75         NWI 
 20 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley          31-06.50         NWI 
 21 Sweeney, Amy              11 Kennedy               31-03.25         NWI 
 22 Noonan, Jamie             12 Richfield             31-02.75         NWI 
 23 Pipkins, Jaryn             8 Apple Valley          31-00.50         NWI 
 24 King, Maddie              10 Holy Angels           30-09.25         NWI 
 25 Winegardner, Rachel       12 Apple Valley          30-05.00         NWI 
 25 Johnson, Laura             9 Park                  30-05.00         NWI 
 27 Doody, Megan              10 S. St. Paul           30-04.00         NWI 
 27 Linell, Kaitlyn           10 Apple Valley          30-04.00         NWI 
 29 Busher, Natalie            9 Rosemount             30-03.00         NWI 
 30 Thorton, Libby            10 Visitation            30-02.75         NWI 
 31 Sawyer, Carissa           11 Rosemount             30-00.25         NWI 
 32 McHenry, Erin             11 Simley                29-11.25         NWI 
 33 Mullen, Jenny             12 Visitation            29-08.25         NWI 
 34 Peine, Hannah             11 Henry Sibley          29-06.50         NWI 
 35 Whisler, Katie            12 Eastview              29-05.75         NWI 
 36 Johnson, Courtney         11 Eagan                 29-05.50         NWI 
 37 Scott, Jessi              10 Visitation            28-10.25         NWI 
 38 Colestock, Kailey         11 Simley                28-04.00         NWI 
 -- Stratman, Shannon         12 Burnsville                FOUL         NWI 
 
Girls Triple Jump Class AA
===========================================================================
       35-11.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals        Wind
===========================================================================
Finals
  1 Beckman, Alex             10 Eastview              37-02.25 QUAL    3.8 
  2 Temte, Alyssa             11 Rosemount             36-01.75 QUAL    0.4 
  3 Kemper, Samantha          11 Prior Lake            35-11.25 QUAL    1.4 
  4 Stein, Kara               10 Prior Lake            35-01.75         1.4 
  5 Simpkins, Molly            9 Prior Lake            33-04.25         1.2 
  6 Mattson, Lizzie            9 Holy Angels           33-03.75         1.9 
  7 Mannah, Vivienne          11 Burnsville            33-01.00         1.8 
  8 Butler, Bri                8 S. St. Paul           32-06.25         1.9 
  9 Bresnahan, Megan           9 Park                  32-05.75         2.4 
 
Girls Shot Put Class AA
================================================================================
       39-02.00  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                 
================================================================================
Preliminaries
  1 Olson, Samantha           12 Prior Lake            37-04.75q                 
  2 Smith, Anna               10 Jefferson             35-10.50q                 
  3 Tyson, Laurie             12 Rosemount             35-07.00q                 
  4 Larson, Ann               11 Eagan                 35-02.00q                 
  5 Carriere, Elise           12 Kennedy               34-09.00q                 
  6 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley          33-11.75q                 
  7 Akinseye, Marissa          9 Apple Valley          33-08.50q                 
  8 Parker, Lindy             10 Rosemount             33-05.50q                 
  8 Koenig, Shannon           11 Eagan                 33-05.50q                 
 10 Walseth, Natalie          11 Simley                32-10.75                  
 11 Volkman, Hannah           11 Eagan                 32-09.00                  
 11 Eschrich, Alyssa           9 Prior Lake            32-09.00                  
 13 Anderson, Allie           12 Jefferson             32-08.00                  
 14 Pold, Megan               10 Prior Lake            32-07.75                  
 15 Scherber, Megan           10 Prior Lake            32-05.00                  
 16 Fleming, Jen              10 Rosemount             31-03.00                  
 17 Toombs, Katie              9 Rosemount             30-09.75                  
 18 Regner, Jaydie            10 Kennedy               30-09.25                  
 19 Ingram, Laura             12 Holy Angels           30-06.00                  
 20 Steffens, Kirby            8 Henry Sibley          29-11.00                  
 21 Hoffman, Victoria         11 Eastview              29-10.75                  
 22 Lofquist, Anna            12 S. St. Paul           29-09.75                  
 23 Harmon, Jenniffer         10 Richfield             29-06.75                  
 24 Ericson, Kelsey           12 Eastview              29-06.00                  
 25 Sikich, Tessa             10 Park                  29-05.75                  
 26 Wilson, Ashley            11 Park                  29-03.75                  
 27 Reisselman, Holly         12 Park                  29-03.50                  
 27 Foertsch, Emily            9 Eagan                 29-03.50                  
 29 Gillis, Elaine             9 Rosemount             29-01.50                  
 30 Preston, Angie            10 Richfield             28-09.00                  
 31 Callahan, Erin             9 Apple Valley          28-06.75                  
 32 Johnson-Hug, Fern         10 Park                  28-04.75                  
 33 Koltveit, Jerri           10 Park                  28-01.00                  
 34 Dubois, Heidi             10 Apple Valley          27-07.50                  
 35 Ware, Martina             10 Eastview              27-01.00                  
 36 Kvilhaug, Shelbie         12 S. St. Paul           25-09.25                  
 37 Olson, Molly              12 Holy Angels           25-00.00                  
 38 Benz, Sydney              10 Visitation            22-06.50                  
 39 Hermann, Catherine        12 Visitation            22-03.50                  
 
Girls Shot Put Class AA
================================================================================
       39-02.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Carriere, Elise           12 Kennedy               37-09.50                  
  2 Olson, Samantha           12 Prior Lake            37-04.75                  
  3 Smith, Anna               10 Jefferson             35-10.50                  
  4 Tyson, Laurie             12 Rosemount             35-07.00                  
  5 Larson, Ann               11 Eagan                 35-02.00                  
  6 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley          34-08.50                  
  7 Akinseye, Marissa          9 Apple Valley          33-08.50                  
  8 Parker, Lindy             10 Rosemount             33-05.50                  
  9 Koenig, Shannon           11 Eagan                J33-05.50                  
 
Girls Discus Throw Class AA
================================================================================
         125-11  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                 
================================================================================
Preliminaries
  1 Olson, Samantha           12 Prior Lake           128-00.00qQUAL             
  2 Volkman, Hannah           11 Eagan                124-09.00q                 
  3 Carriere, Elise           12 Kennedy              123-08.00q                 
  4 Eliason, AnnMarie         12 Kennedy              108-10.00q                 
  4 Hoffman, Victoria         11 Eastview             108-10.00q                 
  6 McDonald, Ashley          11 Rosemount            106-06.00q                 
  7 Larson, Ann               11 Eagan                105-11.00q                 
  8 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley         105-04.00q                 
  9 Floersch, Nicole          12 Rosemount            104-02.00q                 
 10 Koenig, Shannon           11 Eagan                100-09.00                  
 11 Scherber, Megan           10 Prior Lake           100-07.00                  
 12 Sikich, Tessa             10 Park                  99-07.00                  
 13 Ingram, Laura             12 Holy Angels           99-03.00                  
 14 McGuire, Caitlin          12 Henry Sibley          96-07.00                  
 15 Greenfield, Anansa        11 Rosemount             95-11.00                  
 16 Solberg, Alyssa           10 Jefferson             94-04.00                  
 17 Trekell, Paige            11 Burnsville            92-09.00                  
 18 Sokolik, Sara             11 Rosemount             92-04.00                  
 19 Koltveit, Jerri           10 Park                  90-09.00                  
 20 Buecksler, Hannah         11 Rosemount             90-06.00                  
 21 Foertsch, Emily            9 Eagan                 90-00.00                  
 22 Eschrich, Alyssa           9 Prior Lake            88-08.00                  
 23 Anderson, Allie           12 Jefferson             85-05.00                  
 24 Dubois, Heidi             10 Apple Valley          83-01.00                  
 25 Ericson, Kelsey           12 Eastview              82-03.00                  
 26 Wells, Melissa            12 Simley                82-01.00                  
 27 Stamson, Kaitlyn          10 Prior Lake            81-00.00                  
 28 Akinseye, Marissa          9 Apple Valley          80-08.00                  
 29 Clarke, Taylor            11 Richfield             80-02.00                  
 30 Dungan, Leah              10 Prior Lake            79-01.00                  
 31 Lyng, Tova                10 Burnsville            77-10.00                  
 32 Stolz, Michelle           11 Holy Angels           74-07.00                  
 33 Walseth, Natalie          11 Simley                71-05.00                  
 34 Miller, Kelly             10 Kennedy               70-00.00                  
 35 Kvilhaug, Shelbie         12 S. St. Paul           69-08.00                  
 36 Hove, Jordan               8 Visitation            66-10.00                  
 37 Benz, Sydney              10 Visitation            61-01.00                  
 38 Lofquist, Anna            12 S. St. Paul           59-08.00                  
 -- Grundstrom, Katie          9 Apple Valley              FOUL                  
 -- Hampton, Reshell          10 Richfield                   DQ                  
 
Girls Discus Throw Class AA
================================================================================
         125-11  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Olson, Samantha           12 Prior Lake           128-00.00 QUAL             
  2 Volkman, Hannah           11 Eagan                124-09.00                  
  3 Carriere, Elise           12 Kennedy              123-08.00                  
  4 Floersch, Nicole          12 Rosemount            109-01.00                  
  4 Eliason, AnnMarie         12 Kennedy              109-01.00                  
  6 Hoffman, Victoria         11 Eastview             108-10.00                  
  7 McDonald, Ashley          11 Rosemount            106-06.00                  
  8 Beaman, Mariah            12 Henry Sibley         106-00.00                  
  9 Larson, Ann               11 Eagan                105-11.00                  
 
              Women - Class AA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Prior Lake                 128        2) Eastview                  116   
    3) Eagan                       68        4) Burnsville                 66   
    5) Rosemount                   64        6) Apple Valley               56.50
    7) Richfield                   53.50     8) Academy of Holy Angels     32.50
    8) Boomington Kennedy          32.50    10) Visitation                 27   
   11) South St. Paul              25.50    12) Park                       13   
   13) Henry Sibley                11.50    14) Bloomington Jefferson       8