Section 3AA Track and Field Championships - 6/1/2010 to 6/3/2010        
                              Macalester College                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Alex             11 Eastview                 12.47Q  5 
  1 Browning, Taylor          11 Apple Valley             12.47Q  4 
  3 Kesseh, Erica              8 Burnsville               12.75Q  1 
  4 Egwim, Emerald             8 Eagan                    12.86Q  3 
  5 Pipkins, Jaryn             9 Apple Valley             12.93Q  2 
  6 McManus, Beaner            8 Visitation               12.90q  1 
  7 Bonewell, Emily           10 Apple Valley             12.95q  3 
  8 Castro, Stasia            12 Richfield                12.99q  1 
  9 Stein, Kara               11 Prior Lake              J12.99q  4 
 10 Wisneski, Abbie           10 S St Paul               J12.99   4 
 11 Birkeland, Erica          11 Prior Lake               13.08   2 
 12 Butler, Bre                9 S St Paul                13.17   5 
 13 Shie, Hannah              10 Eastview                 13.24   1 
 14 Farris-Delgado, Estrelli   9 Visitation               13.30   1 
 15 England, Liz              11 Visitation               13.32   3 
 16 La Croix, Angela          10 Eagan                    13.41   5 
 17 Zumbach, Zoe              10 Apple Valley             13.47   4 
 18 Friest, Stephanie         12 Park                     13.48   3 
 19 Woldum, Emma              12 Holy Angels              13.55   3 
 19 Syonesa, Sami              9 Prior Lake               13.55   1 
 19 Melby, Marissa             9 Kennedy                  13.55   2 
 22 Speese, Courtenay         10 Jefferson                13.56   2 
 22 Zenner, Abby              10 Eagan                    13.56   5 
 24 Metz, Kelsey              11 Richfield                13.66   2 
 25 Latorraca, Whitney        12 Eastview                 13.67   1 
 25 Vilaysone, Amanda         10 Henry Sibley             13.67   4 
 27 Scherber, Britney         10 Jefferson                13.70   2 
 28 Andre, Megan               9 Prior Lake               13.71   4 
 29 Bieniek, Miranda          10 Park                     13.74   4 
 30 Reichstadt, Taylor        11 Simley                   13.80   3 
 31 Nelson, Danielle          11 Burnsville               13.92   1 
 32 McQuillan, Shannon        10 Holy Angels              13.95   3 
 33 Farrell, Jeannie          10 Burnsville               13.99   5 
 34 Clarke, Corrina           10 Park                     14.01   5 
 35 Drew, Kendra              10 Burnsville               14.03   3 
 36 Kiehl, Kelsey              9 Kennedy                  14.06   4 
 37 Bygrave, Anna             10 East Ridge               14.11   2 
 38 Huber, April              11 Henry Sibley             14.44   5 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Beckman, Alex             11 Eastview                 12.13  
  2 Browning, Taylor          11 Apple Valley             12.20  
  3 Egwim, Emerald             8 Eagan                    12.51  
  4 Pipkins, Jaryn             9 Apple Valley             12.68  
  5 Bonewell, Emily           10 Apple Valley             12.75  
  6 Kesseh, Erica              8 Burnsville               12.78  
  7 McManus, Beaner            8 Visitation               12.83  
  8 Stein, Kara               11 Prior Lake               12.90  
  9 Castro, Stasia            12 Richfield                13.13  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Amanda           11 Eastview                 25.59Q  4 
  2 Browning, Taylor          11 Apple Valley             25.70Q  5 
  3 Egwim, Emerald             8 Eagan                    25.96Q  1 
  4 George, Molly             11 Visitation               26.42Q  3 
  5 Pignato, Hannah            9 East Ridge               26.49Q  2 
  6 Citrowske, Alex           11 Prior Lake               26.41q  1 
  7 McManus, Beaner            8 Visitation               26.44q  5 
  8 Ethier, Nicole            10 East Ridge               26.52q  3 
  9 Jenks-Fulton, Tianna       7 Burnsville               26.54q  3 
 10 Birkeland, Erica          11 Prior Lake               26.82   2 
 11 Michael, Rajanee           9 Kennedy                  27.05   1 
 12 Burnham, Mallory          12 Eastview                 27.14   5 
 13 Melchert, Jordin          12 Simley                   27.46   1 
 14 Schwanz, Kersten          10 Simley                   27.48   4 
 15 Bertoldi, Elisa            9 Prior Lake               27.57   2 
 16 Blevins, Gracie            8 Visitation               27.73   4 
 17 Clausen, Brittany         10 Park                     27.74   3 
 18 Stephens, Jasmin          10 Richfield                27.77   5 
 19 Zumbach, Zoe              10 Apple Valley             27.86   4 
 20 Cheatom, Octavia          12 Richfield                27.94   4 
 21 Mutua, Taylor             10 Apple Valley             27.96   1 
 21 Andre, Megan               9 Prior Lake               27.96   5 
 23 Schapekahm, Tessa         11 Eagan                    28.05   3 
 24 Belde, Maggie              9 S St Paul                28.09   2 
 25 Stumph, Brittany          11 Eastview                 28.12   2 
 26 Kuplic, Madison            9 Burnsville               28.21   4 
 27 Hegg, Brittany            10 Holy Angels              28.33   1 
 28 Willenbring, Katy          8 S St Paul                28.34   3 
 29 Castro, Stasia            12 Richfield                28.40   1 
 30 Vilaysone, Amanda         10 Henry Sibley             28.62   5 
 31 Anne Belski, Taylor       11 Eagan                    28.67   2 
 32 Bungue, Elaiza            11 Henry Sibley             28.96   5 
 33 Clarke, Corrina           10 Park                     29.01   3 
 34 McQuillan, Shannon        10 Holy Angels              29.17   2 
 34 Nygren, Katie             12 Jefferson                29.17   5 
 36 Kennedy, Ray              12 Burnsville               29.21   2 
 37 Braun, Cassie             11 Jefferson                29.30   1 
 38 Blexrud, Mallory           9 Burnsville               29.34   3 
 39 Kiehl, Kelsey              9 Kennedy                  29.49   4 
 40 Pavlow, Dominique         10 Holy Angels              29.88   4 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Browning, Taylor          11 Apple Valley             25.37  
  2 Beckman, Amanda           11 Eastview                 25.60  
  3 Egwim, Emerald             8 Eagan                    26.19  
  4 Citrowske, Alex           11 Prior Lake               26.29  
  5 George, Molly             11 Visitation               26.42  
  6 Ethier, Nicole            10 East Ridge               26.47  
  7 McManus, Beaner            8 Visitation               26.59  
  8 Pignato, Hannah            9 East Ridge               26.62  
  9 Jenks-Fulton, Tianna       7 Burnsville               26.87  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Citrowske, Alex           11 Prior Lake               59.16Q  5 
  2 Elliott, Claire           11 Eastview                 59.26Q  2 
  3 Ethier, Nicole            10 East Ridge               59.29Q  4 
  4 Kemper, Haley             11 Prior Lake               59.78Q  1 
  5 Lesmeister, Madison       10 Prior Lake             1:00.39Q  3 
  6 Maxwell, Paige            11 Visitation               59.56q  5 
  7 Kemper, Samantha          12 Prior Lake               59.73q  2 
  8 Wisneski, Abbie           10 S St Paul              1:00.79q  3 
  9 Pignato, Hannah            9 East Ridge             1:00.89q  4 
 10 Wreh, Kimmy                9 Simley                 1:01.05   1 
 11 McCampbell, Valerie       11 Henry Sibley           1:01.13   5 
 12 Rupp, Jessica             10 Eagan                  1:01.15   1 
 13 Symington, Alicia         11 Jefferson              1:02.32   4 
 14 Furlong, Cassie            8 Henry Sibley           1:02.36   2 
 15 Dwyer, Taryn              12 Eastview               1:02.76   3 
 16 Moorse, Shanni             8 Apple Valley           1:02.86   2 
 17 McHenry, Erin             12 Simley                 1:03.31   3 
 18 Amend, Megan               9 East Ridge             1:03.34   1 
 19 Rowe, Tia                  9 Richfield              1:03.53   5 
 20 Rudolph, Rachel            9 Eastview               1:03.88   2 
 21 Griffin, Kianna            9 Park                   1:03.91   1 
 22 Michael, Rajanee           9 Kennedy                1:03.92   1 
 23 Armbourst, Courtney       10 Richfield              1:04.19   4 
 24 Kothe, Rachel             10 Park                   1:04.33   4 
 25 Gagne, Rachel             10 Eagan                  1:04.63   2 
 26 Schliesing, Hailie        10 Apple Valley           1:04.80   5 
 27 Williams, Shadday         10 Apple Valley           1:05.88   3 
 28 Anne Belski, Taylor       11 Eagan                  1:06.03   4 
 29 Ricci, Marissa            10 S St Paul              1:07.71   4 
 30 Woods, Sam                12 Holy Angels            1:07.83   3 
 31 Hanson, Sara               9 Jefferson              1:07.90   3 
 32 Zahr, Laura               11 Visitation             1:08.70   2 
 33 Holley, Lara              10 Holy Angels            1:08.73   5 
 34 Carlstrom, Toni           10 Burnsville             1:08.75   5 
 35 Kennedy, Ray              12 Burnsville             1:09.46   1 
 36 Pavlow, Dominique         10 Holy Angels            1:10.45   3 
 37 Duwearatchi, Tanisha      10 Kennedy                1:16.96   2 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lesmeister, Madison       10 Prior Lake               58.72  
  2 Elliott, Claire           11 Eastview                 58.87  
  3 Ethier, Nicole            10 East Ridge               59.11  
  4 Wisneski, Abbie           10 S St Paul                59.16  
  5 Citrowske, Alex           11 Prior Lake               59.81  
  6 Maxwell, Paige            11 Visitation               59.91  
  7 Kemper, Haley             11 Prior Lake             1:00.31  
  8 Pignato, Hannah            9 East Ridge             1:00.34  
  9 Kemper, Samantha          12 Prior Lake             1:00.36  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Foster, Paige             12 Prior Lake             2:19.68Q 
  2 Maxwell, Paige            11 Visitation             2:22.13Q 
  3 Ferguson, Anne            11 Eastview               2:22.32Q 
  4 Pachuta, Rebecca          12 Eastview               2:22.76Q 
  5 Anderson, Samantha        10 Prior Lake             2:23.47Q 
  6 Ghassemlouei, Asha        12 Henry Sibley           2:23.74Q 
  7 Stangl, Alanna            10 Eagan                  2:24.47q 
  8 Kelly, Slaine             12 Holy Angels            2:25.22q 
  9 Bestul, Erica              9 Eastview               2:25.55q 
 10 Hattouni, Kaitlin         10 Apple Valley           2:25.73q 
 11 Roberge, Kayla            11 Holy Angels            2:26.54q 
 12 Flicek, Laura             12 Eagan                  2:26.86q 
 13 Porter, Katie             11 Prior Lake             2:27.54  
 14 Lally, Grace              12 Visitation             2:27.83  
 15 Olson, Kelly              11 Jefferson              2:29.06  
 16 Schroeder, MaryBeth       12 Apple Valley           2:29.65  
 17 Nelson, Lisa              11 Burnsville             2:30.41  
 18 Fasking, Alex             10 Prior Lake             2:30.55  
 19 Giancana, Alyssa          12 Eagan                  2:31.81  
 20 Ulrich, Marta             12 Richfield              2:32.10  
 21 Windholtz, Elizabeth      12 S St Paul              2:32.63  
 22 Trudeau, Marissa          12 Simley                 2:33.39  
 23 Weatherhead, Joni         10 Jefferson              2:34.31  
 24 Kirchner, Brianna         12 Henry Sibley           2:35.17  
 25 Ollila, Naomi              9 Apple Valley           2:36.25  
 26 Neshiem, Sarah             9 East Ridge             2:36.38  
 27 Gavic, Katie              10 Visitation             2:37.19  
 28 Soderholm, Maggie          9 Burnsville             2:37.66  
 29 Holley, Lara              10 Holy Angels            2:37.89  
 30 Dwyer, Gracie             12 Park                   2:38.79  
 31 Oxborough, Raeann         12 Kennedy                2:40.40  
 32 Bailey, Melanie            9 Simley                 2:41.41  
 33 Berigan, Mary-Kate         9 Visitation             2:41.77  
 34 Adams, Hannah             10 Richfield              2:41.82  
 35 Black, Kate               12 Park                   2:42.20  
 36 Gelecinskyj, Onia         12 Kennedy                2:50.61  
 37 Ciabatonni, Emmy          10 Holy Angels            3:00.31  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ferguson, Anne            11 Eastview               2:18.69  
  2 Foster, Paige             12 Prior Lake             2:18.75  
  3 Anderson, Samantha        10 Prior Lake             2:21.27  
  4 Pachuta, Rebecca          12 Eastview               2:22.79  
  5 Bestul, Erica              9 Eastview               2:23.27  
  6 Maxwell, Paige            11 Visitation             2:24.62  
  7 Stangl, Alanna            10 Eagan                  2:25.06  
  8 Flicek, Laura             12 Eagan                  2:25.51  
  9 Kelly, Slaine             12 Holy Angels            2:26.58  
 10 Roberge, Kayla            11 Holy Angels            2:27.28  
 11 Hattouni, Kaitlin         10 Apple Valley           2:28.85  
 12 Ghassemlouei, Asha        12 Henry Sibley           2:32.10  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Scholl, Taylor            10 Prior Lake             5:12.71  
  2 Pettit, Chelsea           12 Holy Angels            5:13.91  
  3 Stangl, Alanna            10 Eagan                  5:17.30  
  4 Pachuta, Rebecca          12 Eastview               5:17.67  
  5 Olson, Kelly              11 Jefferson              5:18.10  
  6 Moran, Katie              11 Visitation             5:18.34  
  7 Ferguson, Anne            11 Eastview               5:18.75  
  8 Olson, Hannah             10 Richfield              5:24.54  
  9 Hett, Vivian               8 Burnsville             5:25.63  
 10 Ness, Bailey               8 East Ridge             5:28.22  
 11 Schell, Mackenzie          8 Prior Lake             5:30.91  
 12 Moynihan, Anna            10 East Ridge             5:31.99  
 13 Fasking, Alex             10 Prior Lake             5:34.56  
 14 Lane, Marissa             10 Burnsville             5:34.78  
 15 Nelson, Alexa             10 Apple Valley           5:36.63  
 16 Anderson, Kirsten         10 Prior Lake             5:37.05  
 17 Ries, Megan               12 Apple Valley           5:41.27  
 18 Marek, Katie               9 Jefferson              5:41.34  
 19 Banz, Michaela            11 Eagan                  5:43.44  
 20 Anderson, Danielle         9 Eagan                  5:44.56  
 21 Schalk, Sydney            10 Apple Valley           5:44.62  
 22 Blumberg, Jessica          7 Kennedy                5:47.31  
 23 Abasher, Rouaa             9 Apple Valley           5:48.89  
 24 Brown, Bailey              9 Visitation             5:48.96  
 25 Gerten, Yvonne            11 Visitation             5:49.44  
 26 Rice, Laura                9 Henry Sibley           5:50.74  
 27 Anderson, Erin            10 Visitation             5:55.25  
 28 Groebner, Anna             9 Simley                 5:57.20  
 29 Woulfe, Valerie           10 East Ridge             5:57.72  
 30 Singleton, Abby           10 Apple Valley           5:58.27  
 31 Burkstrand, Mackenzie     11 Eastview               6:01.11  
 32 Lindgren, Krista           9 Kennedy                6:01.31  
 33 Hillstrom, Erika           8 Henry Sibley           6:08.76  
 34 Lisson, Annette            9 Park                   6:10.33  
 35 Dadi, Tigist              12 Richfield              6:10.35  
 36 Castillo, Andrea          10 Simley                 6:21.59  
 37 Holtquist, Angela          9 Park                   6:33.54  
 38 Reibert, Emily            10 S St Paul              6:48.37  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pettit, Chelsea           12 Holy Angels           11:32.01  
  2 Moran, Katie              11 Visitation            11:34.08  
  3 Hett, Vivian               8 Burnsville            11:38.19  
  4 Olson, Hannah             10 Richfield             11:43.97  
  5 Ness, Bailey               8 East Ridge            11:44.22  
  6 Fermoyle, Caitlyn         11 Henry Sibley          11:48.06  
  7 Frick, Elizabeth           9 Eagan                 11:51.03  
  8 Schell, Mackenzie          8 Prior Lake            12:02.98  
  9 Olsen, Alicia              9 Henry Sibley          12:10.47  
 10 Banz, Michaela            11 Eagan                 12:10.88  
 11 Conroy, Courtney          10 Eastview              12:15.51  
 12 Cameron, Kathleen          8 Kennedy               12:18.22  
 13 Ries, Megan               12 Apple Valley          12:19.06  
 14 Gerten, Yvonne            11 Visitation            12:26.72  
 15 Jones, Meredith            9 Apple Valley          12:27.78  
 16 Jackson, Taylor            9 East Ridge            12:31.84  
 17 Bierman, Stephanie        10 Apple Valley          12:32.36  
 18 Schoenecker, Lindsey      10 Eastview              12:36.94  
 19 Craig, Phoebe              9 Eagan                 12:47.89  
 20 Tieman, Amber              9 Prior Lake            12:52.36  
 21 Tveite, Amanda            11 Jefferson             12:57.03  
 22 Killam, Val               11 Jefferson             13:01.23  
 23 Lindgren, Krista           9 Kennedy               13:08.98  
 24 Zahr, Becky                9 Visitation            13:23.69  
 25 Davis, Brianna            10 Apple Valley          13:24.81  
 26 Lisson, Annette            9 Park                  13:31.70  
 27 Castillo, Andrea          10 Simley                13:34.73  
 28 Filipovich, Alexandra     10 Park                  14:18.19  
 29 Rupiper, Marie            10 Richfield             14:20.21  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 January, Jessica           9 Richfield                14.30Q  5 
  2 Miller, Chanel            11 Apple Valley             15.47Q  3 
  3 Flynn, Maureen            12 Burnsville               15.51Q  4 
  4 Bruha, Lauren             10 Prior Lake               15.77Q  1 
  5 Burnham, Mallory          12 Eastview                 15.90Q  2 
  6 Martin, Jade               9 Kennedy                  16.25q  3 
  7 Gengler, Laura            12 Eastview                 16.40q  2 
  8 Smith, Anna               11 Jefferson                16.58q  2 
  9 Ward, Taylor              10 Prior Lake               16.80q  1 
 10 Deak, Nicola               9 Jefferson                16.82   1 
 11 Tseng, Sara               11 Richfield                16.86   4 
 12 Choudek, Abby             12 Prior Lake               17.18   4 
 13 Porter, Nikki             12 Prior Lake               17.30   5 
 14 Lopez, Alanna              9 Eagan                    17.32   3 
 15 Torres, Kat                9 Eagan                    17.37   3 
 16 Armbourst, Courtney       10 Richfield                17.48   4 
 17 Davy, Hannah              12 Park                     17.55   2 
 18 Russ, Emma                10 Simley                   17.58   1 
 19 Baier, Abby               12 Eagan                    17.60   1 
 20 Supplee, Katie            10 Visitation               17.78   1 
 21 Blatzheim, Brianna        12 Apple Valley             17.81   4 
 22 Nicklay, Megan             9 Holy Angels              17.86   4 
 23 Scott, Emilie             12 Simley                   18.07   2 
 24 Beeson, Holly             10 Holy Angels              18.12   2 
 25 Burns, Lindsay            10 Holy Angels              18.19   2 
 26 Lam, Jasmine              10 Prior Lake               18.34   3 
 27 Selby, Lauren             10 Eastview                 18.48   4 
 28 Humphrey, Ashley          10 Kennedy                  18.50   1 
 29 Murphy, Faith              9 S St Paul                18.54   5 
 30 Guzzi, Karah              12 Apple Valley             18.64   5 
 31 Huber, April              11 Henry Sibley             18.87   3 
 32 Dougherty, Nikki           9 S St Paul                18.92   3 
 33 Fitzgerald, Gabrielle      9 Park                     19.14   5 
 34 Grutzner, Mackenzie       10 Visitation               19.16   4 
 35 Freden, Madison            9 Burnsville               19.47   1 
 36 Harms, Brooke             12 Eagan                    19.55   3 
 37 Greenwood, Alexa          11 East Ridge               19.86   5 
 38 Jessen, Brittany             Henry Sibley             19.92   5 
 39 Cress, Ruth               10 East Ridge               20.32   5 
 40 VanderWoude, Ashley        7 Burnsville               20.72   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 January, Jessica           9 Richfield                14.44  
  2 Miller, Chanel            11 Apple Valley             14.97  
  3 Flynn, Maureen            12 Burnsville               15.34  
  4 Burnham, Mallory          12 Eastview                 15.56  
  5 Bruha, Lauren             10 Prior Lake               15.76  
  6 Gengler, Laura            12 Eastview                 16.07  
  7 Smith, Anna               11 Jefferson                16.12  
  8 Martin, Jade               9 Kennedy                  16.39  
  9 Ward, Taylor              10 Prior Lake               26.50  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Chanel            11 Apple Valley             45.73Q  4 
  2 January, Jessica           9 Richfield                45.80Q  5 
  3 Smith, Anna               11 Jefferson                47.43Q  2 
  4 Ware, Melita               9 Eastview                 47.57Q  1 
  5 Sanders, Paris            10 Eastview                 48.10Q  3 
  6 Bruha, Lauren             10 Prior Lake               47.66q  1 
  7 Deak, Nicola               9 Jefferson                48.67q  2 
  8 Taylor, Jeannie           10 Burnsville               49.06q  1 
  9 Tseng, Sara               11 Richfield                49.12q  4 
 10 Flynn, Maureen            12 Burnsville               49.25   3 
 11 Lopez, Alanna              9 Eagan                    50.22   4 
 12 Martin, Jade               9 Kennedy                  50.26   1 
 13 Adams, Funmi              12 Eastview                 50.40   5 
 14 Ward, Hannah               9 Prior Lake               51.32   3 
 15 Cress, Ruth               10 East Ridge               51.67   4 
 16 Blatzheim, Brianna        12 Apple Valley             51.73   1 
 17 Porter, Nikki             12 Prior Lake               51.97   5 
 18 Russ, Emma                10 Simley                   51.99   2 
 19 Ward, Taylor              10 Prior Lake               52.08   3 
 20 Kramer, Kaleigh           11 Henry Sibley             52.27   5 
 21 Peterson, Sage            11 Eagan                    52.38   3 
 22 Baier, Abby               12 Eagan                    52.69   1 
 23 Blevins, Gracie            8 Visitation               52.74   2 
 24 Davy, Hannah              12 Park                     52.94   2 
 25 Lam, Jasmine              10 Prior Lake               52.96   5 
 26 Grutzner, Mackenzie       10 Visitation               53.19   4 
 27 Nicklay, Megan             9 Holy Angels              53.45   2 
 28 Engelhart, Amanda         10 Henry Sibley             53.51   5 
 29 Guzzi, Karah              12 Apple Valley             53.59   2 
 30 Greenwood, Alexa          11 East Ridge               53.86   2 
 31 Dougherty, Nikki           9 S St Paul                53.97   4 
 32 Burns, Lindsay            10 Holy Angels              54.29   5 
 33 Johnson, Sydney            9 Burnsville               54.61   1 
 34 Machacek, Allie           10 S St Paul                54.84   4 
 35 Torres, Kat                9 Eagan                    54.85   3 
 36 Scott, Emilie             12 Simley                   55.38   1 
 37 VanderWoude, Ashley        7 Burnsville               56.59   3 
 38 Fitzgerald, Gabrielle      9 Park                     56.74   5 
 39 Redlin, Devon             11 Kennedy                  58.91   3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 January, Jessica           9 Richfield                44.22  
  2 Miller, Chanel            11 Apple Valley             44.35  
  3 Tseng, Sara               11 Richfield                46.77  
  4 Bruha, Lauren             10 Prior Lake               47.12  
  5 Smith, Anna               11 Jefferson                47.14  
  6 Deak, Nicola               9 Jefferson                47.17  
  7 Taylor, Jeannie           10 Burnsville               48.70  
  8 Sanders, Paris            10 Eastview                 48.87  
  9 Ware, Melita               9 Eastview                 48.90  
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eastview                                              48.38   2 
     1) Beckman, Alex 11                2) Beckman, Amanda 11             
     3) Sanders, Paris 10               4) Burnham, Mallory 12            
  2 Apple Valley                                          48.48   2 
     1) Pipkins, Jaryn 9                2) Miller, Chanel 11              
     3) Maki, Megan                     4) Browning, Taylor 11            
  3 Eagan                                                 49.91   2 
     1) La Croix, Angela 10             2) Sparks, Molly                  
     3) Dickens, Alexis                 4) Vallarelli, Courtney           
  4 South St Paul                                         50.76   1 
     1) Sparby, Tasha 12                2) Butler, Bre 9                  
     3) Belde, Maggie 9                 4) Wisneski, Abbie 10             
  5 Prior Lake                                            51.15   2 
     1) Noterman, Sydney 10             2) Stein, Kara 11                 
     3) Bertoldi, Elisa 9               4) Birkeland, Erica 11            
  6 Blooming Kennedy                                      51.23   2 
     1) LaSota, Mackenzie 12            2) Sweeney, Amy 12                
     3) Melby, Marissa 9                4) Erickson, Tally                
  7 Visitation                                            51.59   1 
     1) England, Liz 11                 2) Grutzner, Mackenzie 10         
     3) Supplee, Katie 10               4) Farris-Delgado, Estrellita 9   
  8 Burnsville                                            51.80   2 
     1) Nelson, Danielle 11             2) Kesseh, Erica 8                
     3) Farrell, Jeannie 10             4) Jenks-Fulton, Tianna 7         
  9 Richfield                                             52.13   2 
     1) Cheatom, Octavia 12             2) Metz, Kelsey 11                
     3) Wangerin, Emily                 4) Castro, Stasia 12              
 10 Academy of HolyAngels                                 52.27   1 
     1) King, Maddie 11                 2) Mattson, Lizzie 10             
     3) Woldum, Emma 12                 4) Hegg, Brittany 10              
 11 Park Cottage Grove                                    52.30   2 
     1) Bieniek, Miranda 10             2) Clarke, Corrina 10             
     3) Clausen, Brittany 10            4) Friest, Stephanie 12           
 12 Simley                                                52.72   1 
     1) Melchert, Jordin 12             2) Lacey, Nicole                  
     3) Floyd, Taylor                   4) Reichstadt, Taylor 11          
 13 Bloomington Jefferson                                 52.81   1 
     1) Scherber, Megan 11              2) Scherber, Britney 10           
     3) Braun, Cassie 11                4) Speese, Courtenay 10           
 14 East Ridge                                            53.64   2 
     1) Bygrave, Anna 10                2) Scheibner, Aileen 11           
     3) Amend, Megan 9                  4) Ickstadt, Alicia 10            
 15 Henry Sibley                                          53.86   1 
     1) Huber, April 11                 2) Kramer, Kaleigh 11             
     3) Bohlig, Emily                   4) Vilaysone, Amanda 10           
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Eastview                                            1:43.22   2 
     1) Beckman, Amanda 11              2) Beckman, Alex 11               
     3) Sanders, Paris 10               4) Elliott, Claire 11             
  2 Prior Lake                                          1:43.62   2 
     1) Lesmeister, Madison 10          2) Kemper, Haley 11               
     3) Kemper, Samantha 12             4) Citrowske, Alex 11             
  3 Eagan                                               1:44.71   2 
     1) Vallarelli, Courtney            2) Sparks, Molly                  
     3) Dickens, Alexis                 4) Egwim, Emerald 8               
  4 Visitation                                          1:45.34   2 
     1) England, Liz 11                 2) Farris-Delgado, Estrellita 9   
     3) McManus, Beaner 8               4) George, Molly 11               
  5 East Ridge                                          1:45.88   2 
     1) Ethier, Nicole 10               2) Pignato, Hannah 9              
     3) Amend, Megan 9                  4) Ickstadt, Alicia 10            
  6 Simley                                              1:49.30   2 
     1) Melchert, Jordin 12             2) Lacey, Nicole                  
     3) Wreh, Kimmy 9                   4) Schwanz, Kersten 10            
  7 Apple Valley                                        1:49.40   2 
     1) Maki, Megan                     2) Bolme, Danielle 12             
     3) Mutua, Taylor 10                4) Zumbach, Zoe 10                
  8 Bloomington Jefferson                               1:49.85   1 
     1) Scherber, Britney 10            2) Symington, Alicia 11           
     3) Hornibrook, Alaina              4) Speese, Courtenay 10           
  9 Henry Sibley                                        1:49.98   1 
     1) Bungue, Elaiza 11               2) Bohlig, Emily                  
     3) Furlong, Cassie 8               4) McCampbell, Valerie 11         
 10 Burnsville                                          1:50.16   2 
     1) Taylor, Jeannie 10              2) Kesseh, Erica 8                
     3) Kuplic, Madison 9               4) Jenks-Fulton, Tianna 7         
 11 Blooming Kennedy                                    1:50.46   2 
     1) LaSota, Mackenzie 12            2) Sweeney, Amy 12                
     3) Erickson, Tally                 4) Jeans, Kelly 9                 
 12 Richfield                                           1:50.68   1 
     1) Rowe, Tia 9                     2) Lindblom, Hailey 9             
     3) Wangerin, Emily                 4) Cheatom, Octavia 12            
 13 Park Cottage Grove                                  1:51.23   1 
     1) Clausen, Brittany 10            2) Bieniek, Miranda 10            
     3) Turner, Sharmaine               4) Kothe, Rachel 10               
 14 Academy of HolyAngels                               1:52.17   1 
     1) King, Maddie 11                 2) Mattson, Lizzie 10             
     3) Woldum, Emma 12                 4) Hegg, Brittany 10              
 15 South St Paul                                       1:54.77   1 
     1) Sparby, Tasha 12                2) Dougherty, Nikki 9             
     3) Murphy, Faith 9                 4) Belde, Maggie 9                
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Prior Lake                                          3:59.84   2 
     1) Kemper, Samantha 12             2) Lesmeister, Madison 10         
     3) Foster, Paige 12                4) Kemper, Haley 11               
  2 Eastview                                            4:03.43   2 
     1) Elliott, Claire 11              2) Dwyer, Taryn 12                
     3) Ware, Melita 9                  4) Ferguson, Anne 11              
  3 Eagan                                               4:05.33   2 
     1) Vallarelli, Courtney            2) Goff, Heather                  
     3) Dickens, Alexis                 4) Rupp, Jessica 10               
  4 Simley                                              4:07.76   2 
     1) Russ, Emma 10                   2) Trudeau, Marissa 12            
     3) McHenry, Erin 12                4) Wreh, Kimmy 9                  
  5 Bloomington Jefferson                               4:11.79   2 
     1) Smith, Anna 11                  2) Hornibrook, Alaina             
     3) Symington, Alicia 11            4) Deak, Nicola 9                 
  6 Henry Sibley                                        4:13.65   2 
     1) Mosley, Alana                   2) Ghassemlouei, Asha 12          
     3) Furlong, Cassie 8               4) McCampbell, Valerie 11         
  7 Visitation                                          4:14.72   2 
     1) George, Molly 11                2) Maxwell, Paige 11              
     3) Lally, Grace 12                 4) Gavic, Katie 10                
  8 Burnsville                                          4:18.77   1 
     1) Taylor, Jeannie 10              2) Griffin, Kate 9                
     3) Carlstrom, Toni 10              4) Nelson, Lisa 11                
  9 Academy of HolyAngels                               4:18.84   1 
     1) Roberge, Kayla 11               2) Kelly, Slaine 12               
     3) Pettit, Chelsea 12              4) Woods, Sam 12                  
 10 Richfield                                           4:18.86   2 
     1) Rowe, Tia 9                     2) Alston, Melena                 
     3) Bilal, Charity                  4) Armbourst, Courtney 10         
 11 Apple Valley                                        4:20.51   2 
     1) Maki, Megan                     2) Mutua, Taylor 10               
     3) Schliesing, Hailie 10           4) Moorse, Shanni 8               
 12 Blooming Kennedy                                    4:21.31   1 
     1) Martin, Jade 9                  2) Michael, Rajanee 9             
     3) Oxborough, Raeann 12            4) Erickson, Tally                
 13 Park Cottage Grove                                  4:32.47   1 
     1) Black, Kate 12                  2) Dwyer, Gracie 12               
     3) Griffin, Kianna 9               4) Fisher, Emily                  
 14 East Ridge                                          4:43.49   1 
     1) Moynihan, Anna 10               2) Woulfe, Valerie 10             
     3) McNair, Meghan 11               4) Lepel, Jessie                  
 -- South St Paul                                            DQ   1 
     1) Severson, Courtney              2) Ricci, Marissa 10              
     3) Millerbernd, Annie              4) Fishbach, Katie 10             
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Prior Lake                                          9:34.04  
     1) Anderson, Samantha 10           2) Scholl, Taylor 10              
     3) Anderson, Kirsten 10            4) Foster, Paige 12               
  2 Henry Sibley                                        9:53.01  
     1) Ghassemlouei, Asha 12           2) Kirchner, Brianna 12           
     3) Olsen, Alicia 9                 4) Fermoyle, Caitlyn 11           
  3 Apple Valley                                        9:55.68  
     1) Schroeder, MaryBeth 12          2) Schalk, Sydney 10              
     3) Nelson, Alexa 10                4) Hattouni, Kaitlin 10           
  4 Eastview                                           10:03.11  
     1) Heppner, Taylor                 2) Rudolph, Rachel 9              
     3) Bestul, Erica 9                 4) Burkstrand, Mackenzie 11       
  5 Visitation                                         10:12.32  
     1) Lally, Grace 12                 2) Anderson, Erin 10              
     3) Gavic, Katie 10                 4) Berigan, Mary-Kate 9           
  6 Eagan                                              10:14.82  
     1) Goff, Heather                   2) Giancana, Alyssa 12            
     3) Partridge, Jordan               4) Flicek, Laura 12               
  7 Bloomington Jefferson                              10:16.30  
     1) Tveite, Amanda 11               2) Oxson, Sydney                  
     3) Molina, Cecilia                 4) Weatherhead, Joni 10           
  8 Burnsville                                         10:20.24  
     1) Nelson, Lisa 11                 2) Soderholm, Maggie 9            
     3) Lane, Marissa 10                4) Koch, Jane 7                   
  9 Blooming Kennedy                                   10:23.52  
     1) Blumberg, Jessica 7             2) Cameron, Kathleen 8            
     3) Rundquist, Jenny                4) Oxborough, Raeann 12           
 10 Richfield                                          10:30.27  
     1) Ulrich, Marta 12                2) Alston, Melena                 
     3) Nygaard, Sarah                  4) Adams, Hannah 10               
 11 Academy of HolyAngels                              10:31.57  
     1) Kelly, Slaine 12                2) Roberge, Kayla 11              
     3) Holley, Lara 10                 4) Ciabatonni, Emmy 10            
 12 Park Cottage Grove                                 10:47.57  
     1) Black, Kate 12                  2) Dwyer, Gracie 12               
     3) Griffin, Kianna 9               4) Fisher, Emily                  
 13 South St Paul                                      11:14.95  
     1) Windholtz, Elizabeth 12         2) Windholtz, Rebecca 10          
     3) Fruetel, Alex                   4) Hagen, Emily                   
 14 Simley                                             11:25.53  
     1) Bailey, Melanie 9               2) Hicklay, Lisa                  
     3) Groebner, Anna 9                4) Pringle, Mary                  
 -- East Ridge                                               DQ  
     1) Neshiem, Sarah 9                2) Moechnig, Sarah                
     3) Woulfe, Valerie 10              4) Lepel, Jessie                  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Skoog, Stephanie          12 Richfield              5-04.00  
  2 Raney, Elise              12 Eagan                  5-02.00  
  3 Choudek, Abby             12 Prior Lake             5-00.00  
  4 Johnson, Laura            10 East Ridge            J5-00.00  
  5 Doucette, Kelsey           9 Eagan                 J5-00.00  
  6 Anders, Erica             10 Eastview              J5-00.00  
  7 Eggleston, Claire          9 Jefferson             J5-00.00  
  8 McCampbell, Valerie       11 Henry Sibley           4-10.00  
  8 Griffin, Kate              9 Burnsville             4-10.00  
 10 Schnabel, Kelsey          11 East Ridge            J4-10.00  
 10 Koplitz, Lindsay           9 Eastview              J4-10.00  
 10 Laabs, Nicole             10 Park                  J4-10.00  
 13 Johnson, Courtney         12 Eagan                  4-08.00  
 13 Martin, Jade               9 Kennedy                4-08.00  
 13 Strese, Jaci              10 Burnsville             4-08.00  
 13 Pavlow, Dominique         10 Holy Angels            4-08.00  
 13 Kilgore, Katie            11 Park                   4-08.00  
 13 Thornton, Libby           11 Visitation             4-08.00  
 13 Bertoldi, Elisa            9 Prior Lake             4-08.00  
 13 Stein, Kara               11 Prior Lake             4-08.00  
 13 Bungue, Elaiza            11 Henry Sibley           4-08.00  
 13 Cavalier, Ashlee          12 S St Paul              4-08.00  
 23 Franchino, Lauren          9 Eastview               4-06.00  
 23 Schroeder, Maddie         10 S St Paul              4-06.00  
 23 Castro, Stasia            12 Richfield              4-06.00  
 -- Roberts, Kristina         10 Apple Valley                NH  
 -- Seiberlich, Haley         10 Eagan                       NH  
 -- Noterman, Sydney          10 Prior Lake                  NH  
 -- Zachary, Eliza            10 Jefferson                   NH  
 -- Russ, Emma                10 Simley                      NH  
 -- Schwanz, Kersten          10 Simley                      NH  
 -- Nicklay, Megan             9 Holy Angels                 NH  
 -- Burns, Lindsay            10 Holy Angels                 NH  
 -- Magnuson, Kaia            12 Visitation                  NH  
 -- Gerten, Yvonne            11 Visitation                  NH  
 -- Oberg, Cecilia            12 Burnsville                  NH  
 -- Korthauer, Michelle       10 Burnsville                  NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jurgens, Liz              12 Eagan                 10-07.00  
  2 Tseng, Sara               11 Richfield            J10-07.00  
  3 Jeans, Kelly               9 Kennedy               10-04.00  
  4 Bonewell, Emily           10 Apple Valley          10-01.00  
  5 Palluck, Katie            11 Eagan                  9-07.00  
  6 Harms, Kelsey             10 Apple Valley           9-01.00  
  7 Baier, Abby               12 Eagan                 J9-01.00  
  8 Metz, Kelsey              11 Richfield             J9-01.00  
  9 Karnick, Macaela          12 Eastview              J9-01.00  
 10 Hamer, Anna               10 Henry Sibley           8-07.00  
 10 Pilgrim-Rukovina, Nel     11 Henry Sibley           8-07.00  
 12 Ally, Lawrence            12 Eastview              J8-07.00  
 12 Linder, Hannah             9 Apple Valley          J8-07.00  
 14 Dziekan, Molly            11 Eastview              J8-07.00  
 15 Nordstrom, Angie          11 Holy Angels           J8-07.00  
 16 Choudek, Abby             12 Prior Lake            J8-07.00  
 17 Bertoldi, Elisa            9 Prior Lake             8-01.00  
 17 Hegg, Brittany            10 Holy Angels            8-01.00  
 17 Swanson, Kaley            12 Prior Lake             8-01.00  
 17 Everson, Emily             9 Apple Valley           8-01.00  
 17 Olson, Megan               9 Kennedy                8-01.00  
 17 Colestock, Kailey         12 Simley                 8-01.00  
 17 Howell, Shayla            10 Simley                 8-01.00  
 24 Humphrey, Ashley          10 Kennedy                7-07.00  
 24 Carlstrom, Toni           10 Burnsville             7-07.00  
 24 Chan, Mandy               11 Richfield              7-07.00  
 24 Kennedy, Kaelie           11 Park                   7-07.00  
 -- Greenwood, Alexa          11 East Ridge                  NH  
 -- McNair, Meghan            11 East Ridge                  NH  
 -- Westerback, Emily          9 Visitation                  NH  
 -- Cavalier, Ashlee          12 S St Paul                   NH  
 -- Nguyen, Thanh             11 Burnsville                  NH  
 -- Kreger, Sarah             10 Burnsville                  NH  
 -- Johnson, Sammy            11 Park                        NH  
 -- Beck, Meghan              10 Holy Angels                 NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Amanda           11 Eastview              19-01.00q 
  2 January, Jessica           9 Richfield             18-03.00q 
  3 Mattson, Lizzie           10 Holy Angels           17-08.25q 
  4 Nielsen, Katie            11 Prior Lake            17-02.75q 
  5 Ware, Melita               9 Eastview              16-06.50q 
  6 Labrosse, Sarah            8 Park                  16-04.50q 
  7 Scherber, Brittany        10 Jefferson             16-00.75q 
  8 Ickstadt, Alicia          10 East Ridge            16-00.25q 
  9 Jenks-Fulton, Tianna       7 Burnsville            16-00.00q 
 10 Schroeder, Maddie         10 S St Paul             15-10.00  
 11 Furlong, Cassie            8 Henry Sibley          15-08.25  
 12 King, Maddie              11 Holy Angels           15-05.25  
 13 MacDonald, Erica          10 Burnsville            15-05.00  
 13 Melchert, Jordin          12 Simley                15-05.00  
 15 LaSota, Mackenzie         12 Kennedy               15-03.25  
 16 Noterman, Sydney          10 Prior Lake            15-02.75  
 17 Friest, Stephanie         12 Park                  15-02.25  
 18 Lindblom, Hailey           9 Richfield             15-01.75  
 19 Rowe, Tia                  9 Richfield             15-01.50  
 20 Schapekahm, Tessa         11 Eagan                 15-00.75  
 21 Bolme, Danielle           12 Apple Valley          15-00.25  
 22 Sweeney, Amy              12 Kennedy               14-09.50  
 23 Brink, Laura              11 Burnsville            14-09.00  
 24 Shie, Hannah              10 Eastview              14-06.00  
 25 Kramer, Kaleigh           11 Henry Sibley          14-04.00  
 26 Supplee, Katie            10 Visitation            14-03.50  
 27 Hanson, MaKenzi           11 Apple Valley          14-01.25  
 28 Sparby, Tasha             12 S St Paul             13-11.75  
 29 Forciea, Grace            10 Holy Angels           13-08.25  
 30 Scott, Jessi              11 Visitation            13-05.50  
 31 Andre, Megan               9 Prior Lake            13-03.50  
 32 Goerdt, Ellie             11 Visitation            13-01.75  
 33 Marek, Julia               9 Jefferson             12-11.75  
 34 Press, Sarah               9 East Ridge            11-03.75  
 -- Ackerman, Darcy           12 Eagan                     FOUL  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Beckman, Amanda           11 Eastview              19-01.00  
  2 January, Jessica           9 Richfield             18-05.75  
  3 Mattson, Lizzie           10 Holy Angels           17-08.25  
  4 Nielsen, Katie            11 Prior Lake            17-02.75  
  5 Ware, Melita               9 Eastview              16-05.50  
  6 Labrosse, Sarah            8 Park                  16-04.25  
  7 Jenks-Fulton, Tianna       7 Burnsville            16-01.00  
  8 Scherber, Brittany        10 Jefferson             16-00.75  
  9 Ickstadt, Alicia          10 East Ridge            16-00.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Beckman, Alex             11 Eastview              38-05.00q 
  2 Bolme, Danielle           12 Apple Valley          36-01.50q 
  3 Ethier, Nicole            10 East Ridge            35-00.25q 
  4 Stein, Kara               11 Prior Lake            34-11.25q 
  5 Kemper, Samantha          12 Prior Lake            34-09.25q 
  6 Cheatom, Octavia          12 Richfield             34-05.50q 
  6 Pignato, Hannah            9 East Ridge            34-05.50q 
  8 Mattson, Lizzie           10 Holy Angels           34-03.50q 
  9 Mannah, Vivienne          12 Burnsville            34-03.00q 
 10 Labrosse, Sarah            8 Park                  34-00.25  
 11 Griffin, Kate              9 Burnsville            33-09.00  
 12 Raney, Elise              12 Eagan                 33-06.50  
 13 MacDonald, Erica          10 Burnsville            33-02.50  
 14 Andre, Megan               9 Prior Lake            33-02.00  
 15 Deak, Nicola               9 Jefferson             32-03.50  
 15 Wangler, Rachel            9 Prior Lake            32-03.50  
 17 Sanders, Paris            10 Eastview              32-01.00  
 18 Ickstadt, Alicia          10 East Ridge            32-00.50  
 19 Seiberlich, Haley         10 Eagan                 32-00.25  
 20 Schroeder, Maddie         10 S St Paul             32-00.00  
 21 Nielsen, Katie            11 Prior Lake            31-11.50  
 22 Friest, Stephanie         12 Park                  31-11.25  
 23 Brink, Laura              11 Burnsville            31-10.50  
 24 Shie, Hannah              10 Eastview              31-09.50  
 25 Hamer, Anna               10 Henry Sibley          31-09.00  
 26 King, Maddie              11 Holy Angels           31-07.75  
 27 LaSota, Mackenzie         12 Kennedy               31-05.25  
 28 Linell, Kaitlyn           11 Apple Valley          31-03.00  
 29 Sweeney, Amy              12 Kennedy               31-01.00  
 30 Bresnahan, Megan          10 Park                  30-10.00  
 31 Armbourst, Courtney       10 Richfield             30-05.75  
 32 McHenry, Erin             12 Simley                30-01.50  
 33 Goerdt, Ellie             11 Visitation            29-11.00  
 34 Flicek, Bre               10 Eagan                 29-10.00  
 35 Scott, Jessi              11 Visitation            29-05.00  
 36 Willenbring, Katy          8 S St Paul             29-00.75  
 37 Thornton, Libby           11 Visitation            28-08.00  
 38 Howard, Helena            11 Jefferson             28-07.00  
 39 Hesse, Ruth               10 Henry Sibley          28-01.25  
 -- Scott, Emilie             12 Simley                    FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Beckman, Alex             11 Eastview              38-05.00  
  2 Bolme, Danielle           12 Apple Valley          36-01.50  
  3 Kemper, Samantha          12 Prior Lake            35-08.25  
  4 Stein, Kara               11 Prior Lake            35-06.50  
  5 Ethier, Nicole            10 East Ridge            35-04.75  
  6 Mannah, Vivienne          12 Burnsville            34-09.25  
  7 Mattson, Lizzie           10 Holy Angels           34-06.75  
  8 Cheatom, Octavia          12 Richfield             34-05.50  
  8 Pignato, Hannah            9 East Ridge            34-05.50  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Michael, Labrishia        11 Kennedy               41-05.75q 
  2 Kvas, Katie               11 Eagan                 36-08.75q 
  3 Hoffman, Victoria         12 Eastview              36-03.25q 
  4 Larson, Ann               12 Eagan                 35-07.00q 
  5 Volkman, Hannah           12 Eagan                 34-10.25q 
  6 Akinseye, Marissa         10 Apple Valley          33-09.75q 
  7 Walseth, Natalie          12 Simley                33-08.50q 
  8 Ware, Martina             11 Eastview              33-07.00q 
  9 Scherber, Megan           11 Jefferson             33-00.00q 
 10 Mannah, Vivienne          12 Burnsville            32-10.00  
 11 Christianson, Lisa        11 Eagan                 32-06.00  
 12 Smith, Anna               11 Jefferson             32-04.75  
 13 Vollmer, Kasie             8 Prior Lake            32-03.75  
 14 Brown, Nicolette          10 East Ridge            31-11.00  
 15 Larson, Maegan            11 East Ridge            31-03.00  
 16 Gangl, Jill               11 Henry Sibley          30-10.00  
 17 Koltveit, Jerri           11 Park                  30-09.00  
 18 Harmon, Jenniffer         11 Richfield             30-07.75  
 19 Halbur, Bri                9 East Ridge            29-07.00  
 20 Young, Emily              10 Eastview              29-05.00  
 21 Melink, Dana              11 Prior Lake            29-04.00  
 22 Knudsen, Becca            12 Richfield             29-03.75  
 23 Stamson, Kaitlyn          11 Prior Lake            29-03.00  
 24 Soldberg, Alyssa          11 Jefferson             29-02.00  
 25 Callahan, Erin            10 Apple Valley          29-00.75  
 26 Malin, Jessi              11 Park                  28-09.00  
 27 Dubois, Heidi             11 Apple Valley          27-07.25  
 28 Larson, Sarah             10 Burnsville            27-06.25  
 29 Schrank, Rebekka           9 Burnsville            27-00.50  
 30 Sikich, Tessa             11 Park                  26-09.00  
 31 Keen, Ashley              11 East Ridge            25-08.25  
 32 Furlong, Nikki            10 Henry Sibley          25-07.50  
 33 Hove, Jordan               9 Visitation            25-06.50  
 34 Ruckmar, Bri              11 S St Paul             24-09.75  
 35 Mitchell, Shawvona        10 Kennedy               23-09.75  
 36 Benz, Sydney              11 Visitation            23-06.00  
 37 Ozerov, Lexi               9 Simley                23-04.50  
 38 Fishbach, Katie           10 S St Paul             21-11.75  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael, Labrishia        11 Kennedy               41-05.75  
  2 Kvas, Katie               11 Eagan                 36-08.75  
  3 Hoffman, Victoria         12 Eastview              36-03.25  
  4 Larson, Ann               12 Eagan                 35-07.00  
  5 Walseth, Natalie          12 Simley                35-04.75  
  6 Volkman, Hannah           12 Eagan                 34-10.25  
  7 Akinseye, Marissa         10 Apple Valley          33-09.75  
  8 Ware, Martina             11 Eastview              33-07.00  
  9 Scherber, Megan           11 Jefferson             33-03.25  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Volkman, Hannah           12 Eagan                   126-00q 
  2 Larson, Ann               12 Eagan                   122-04q 
  3 Hoffman, Victoria         12 Eastview                118-10q 
  4 Trekell, Paige            12 Burnsville              106-08q 
  5 Koltveit, Jerri           11 Park                    105-04q 
  6 Foertsch, Emily           10 Eagan                   103-06q 
  7 Sikich, Tessa             11 Park                    103-03q 
  8 Stamson, Kaitlyn          11 Prior Lake              101-04q 
  9 Scherber, Megan           11 Jefferson               100-03q 
 10 Vollmer, Kasie             8 Prior Lake              100-02  
 11 Koenig, Shannon           12 Eagan                    99-05  
 12 Gangl, Jill               11 Henry Sibley             98-08  
 13 Dubois, Heidi             11 Apple Valley             94-07  
 14 Soldberg, Alyssa          11 Jefferson                94-02  
 15 Kunkel, Cynthia            9 Jefferson                94-00  
 16 Miller, Kelly             11 Kennedy                  93-06  
 17 Clark, Angela              9 Burnsville               92-05  
 18 Akinseye, Marissa         10 Apple Valley             91-06  
 19 Grundstrom, Katie         10 Apple Valley             91-04  
 20 Michael, Labrishia        11 Kennedy                  90-09  
 21 Ott, Brooke               10 Prior Lake               90-06  
 22 Dungan, Leah              11 Prior Lake               90-02  
 23 Eliason, Anika            11 Kennedy                  89-09  
 24 Clarke, Taylor            12 Richfield                88-03  
 25 Larson, Sarah             10 Burnsville               87-02  
 26 Brown, Nicolette          10 East Ridge               85-11  
 27 Furlong, Nikki            10 Henry Sibley             84-09  
 28 Larson, Maegan            11 East Ridge               84-07  
 29 Huynh, Anthu               9 Eastview                 82-11  
 30 Callahan, Erin            10 Apple Valley             82-05  
 31 Hove, Jordan               9 Visitation               79-07  
 32 Walseth, Natalie          12 Simley                   78-02  
 33 Ruckmar, Bri              11 S St Paul                77-06  
 34 Knudsen, Becca            12 Richfield                71-06  
 34 Ware, Martina             11 Eastview                 71-06  
 36 Benz, Sydney              11 Visitation               68-01  
 37 Ozerov, Lexi               9 Simley                   63-05  
 38 Nordstrom, Angie          11 Holy Angels              62-09  
 39 Mannin, Katie              9 S St Paul                55-09  
 40 Beck, Meghan              10 Holy Angels              45-07  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Volkman, Hannah           12 Eagan                   126-00  
  2 Larson, Ann               12 Eagan                   122-04  
  3 Hoffman, Victoria         12 Eastview                118-10  
  4 Sikich, Tessa             11 Park                    110-10  
  5 Trekell, Paige            12 Burnsville              108-11  
  6 Koltveit, Jerri           11 Park                    105-04  
  7 Foertsch, Emily           10 Eagan                   103-06  
  8 Stamson, Kaitlyn          11 Prior Lake              101-04  
  9 Scherber, Megan           11 Jefferson               100-03  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Eastview                   169        2) Prior Lake                142   
    3) Eagan                      140        4) Apple Valley               97   
    5) Richfield                   77.50     6) Visitation                 50   
    7) Burnsville                  44.50     8) East Ridge                 39.50
    9) Academy of HolyAngels       35       10) Bloomington Jefferson      34   
   11) Blooming Kennedy            27       12) Henry Sibley               21.50
   13) Simley                      15       14) Park Cottage Grove         14   
   15) South St Paul               12